Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

26 Mart 2019, 11.51
  • Yüklü satışların ardından küresel piyasalar toparlanıyor, ABD 10 yıllık getirisi %1.70 artıda, %2.44. ABD-Çin arasındaki görüşmeler kabine düzeyinde devam ediyor, Yuan 6.71, Dolar endeksi 96.56 civarında dengeli. Küresel risk iştahının görece yerine gelmesiyle döviz piyasasındaki oynaklık da düşmüş durumda. GOÜ paraları yatay, TL ise hafif pozitif ayrıştı, USDTRY paritesi 5.57 seviyesine kadar geriledi.
  • İngiltere Parlamentosu’nda yapılan oylamayla ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde kontrol milletvekillerine geçerken hükümet yeni bir yenilgi aldı. Önerge, yeni bir referanduma gidilmesi, yumuşak Brexit ya da bütün sürecin iptal edilmesi dahil çeşitli seçeneklerin parlamento tarafından kabul edilmesine imkan tanıyor. Avrupa Birliği geçen hafta Brexit’in 29 Mart’tan ileri bir tarihe ertelenmesi için şartlı onay vermişti, bu hafta oylamanın yapılması ve ayrılma kararının alınması durumunda Brexit tarihi 22 Mayıs olarak belirlendi. Eğer İngiltere Brexit kararını alamazsa ayrılma 12 Nisan’da gerçekleşecek.
  • WTI Petrol: Resesyon korkularıyla ve hisse senedi piyasalarındaki sert satışlarla 58 dolara kadar gerileyen petrol, risk iştahının geri gelmesi ve Venezuela’da tansiyonun yükselmesiyle yeniden 59 dolar üstünde. Piyasaların veri hassasiyeti yüksek, bu sebeple Avrupa ve ABD verileri daha yakından takip edilecektir. Nisan vadeli WTI petrolde 59 dolar etrafı 233 günlük ortalama ile sınırlı, kar realizasyonu devam edebilir, ancak ana görüntünün pozitif olduğunu söylemeliyiz. Destek ise 55.50 seviyesinde kaldı.
  • 19 Mart tarihinde yayınlanan CFTC verilerine göre vadeli piyasanın %84’ü uzun pozisyon taşıyor. Bu görüntü iki taraflı değerlendirebilir; birincisi büyük çoğunluğun uzun olması piyasanın yüksek seviyelerde yeni alıcı bulmasını zorlaştırabilir ve satış getirebilir, ikincisi, bu denli uzun yoğunluk piyasayı orta vadede desteklemeye devam edebilir.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri