Araştırma / Borsa

Şirketlerin ABD İle Ticaret İlişkileri

09 Ekim 2017, 08.00

Türkiye ve ABD’nin karşılıklı olarak göçmen olmayan vatandaşların vize başvurularını durdurma kararı sonrasında, aşağıda, araştırma kapsamımızdaki şirketlerin ABD ile ticaret ilişkileri ile ilgili notlarımızı bulabilirsiniz. Konunun ticari ilişkiler ve şirketler üzerindeki etkisi açısından önümüzdeki günlerdeki gelişmeler belirleyici olacaktır; gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

  • ABD Türkiye’nin en büyük 5. İhracat pazarı .
  • İhracatta en yüksek payı olan sektörler ve ABD’ye yıllık (2016) ihracat hacimleri:
  • Demir Çelik (1.08 milyar ABD$)
  • Tekstil ürünleri (0.8 milyar ABD$)
  • Motorlu kara taşıtı (0.5 milyar ABD$)
  • Taş, alçı, çimento, cam (0.5 milyar ABD$)
  • ABD’den Türkiye’ye gelen turist sayısının toplam turist sayısı içindeki payı ortalama %2.0.

Araştırma kapsamındaki şirketlerin Amerika ile olan ihracat/ithalat ilişkileri:

THY (THYAO, EÜ): İlk yarıyıl sunumuna göre, THY’nin cirosunun %14’ü Amerika kıtasından gelmektedir. Tüm yurtdışı yolcuların ise %7’si Amerika’ya yapılmaktadır.  Bu nedenle Amerika uçuşlarından elde direkt cironun %10 civarında olabileceğini tahmin ediyoruz.  Bu rotadaki yolcuların çoğunluğunun transit olduğunu düşünüyoruz. Karlı bir segment olan Business class ise bu rotada yüksek orandadır.

TAV Havalimanları (TAVHL, EÜ): Istanbul Ataturk Havalimanı’ndaki uçuşların yaklaşık %5’inin ABD’ye olduğu kanısındayız. Bu bağlamda TAVHL’nin cirosunun %2-3’ünün ABD kaynaklı olabileceğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere TAVHL, transit yolcu için yolcu başına 2.5EUR alırken bu rakam direkt uluslararası yolcu için 15ABD$’dır.

Türk Traktör (TTRAK, EP): Türk Traktör’ün toplam ihracat hacminin yaklaşık %40’ı Amerika kıtasına yapılmaktadır. Tüm ciro içinde ihracatın payının %30 civarında olduğu düşünüldüğünde ABD payının %10 seviyesinde olabileceği kanısındayız.

Tofas (TOASO, EÜ): Tofaş 1Y17’nin sonunda toplam ihracatının %3.3’ünü Amerika ve Kanada’ya gerçekleştirmiştir. Şirket Doblo Modelini Ram ProMaster City adı altrında Amerika ve Kanada için yenileyerek 4Ç14 tarihinden beri bu kıtaya ihracat yapmaktadır. Ram ProMaster City ihracatı 2021 yılına kadar devam edecek olup toplam satış miktarı en az 175bin araçtır. Ram ProMaster City aracının ihracatı “Al-ya da-Öde” anlaşmalarıyla garanti altına alınmıştır. Herhangi bir etki şu anda beklemiyoruz.

Aygaz (AYGAZ, EÜ): Aygaz halihazırda LPG ihtiyacının yaklaşık %20’sini Amerika’dan ithal etmektedir.

Enka İnşaat (ENKAI, EÜ): Enka İnşaat’ın Amerika Büyükelçilikeri projeleri toplam işyükünün %21’ini oluşturmaktadır. Mevcut projelerde herhangi bir etki beklemiyoruz.

Erdemir (EREGL, UR): Erdemir’in 1Y17 sonundaki toplam satış hacmi 4.36mn ton olup ihracat satışları 759bin ton seviyesinde gerçekleşmiştir. Toplam ihracat satışları içerisinde Kuzey Amerika satışları 41bin ton civarında olup Erdemir’in toplam ihracatının yalnızca %5’ini oluşturmaktadır.

KISACA

İlgili Ürünler

TUPRS ----
-
-
-

Haber Etiketleri