Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

06 Mart 2019, 11.51
  • ABD ve Asya piyasaları hafif satıcılı, karışık bir görüntü veriyor. Para politikalarında belirsizlikler oynaklık yaratırken ticaret savaşlarına dair yeni katalizörler bekleniyor. ABD 10 yıllık getirisi %2.71, Yuan ise 6.72 seviyesinde. Risk iştahı biraz sönmüş durumda. Bu hafta ABD’de istihdam verileri ve ECB toplantısı odak noktası.
  • EURUSD: ECB Perşembe günü toplanıyor. Faizlerin değişmemesi genel beklenti, ancak ekonomik görünüm aşağı yönlü güncellenebilir ve son ekonomik veriler çerçevesinde Draghi, ilk faiz artışına ilişkin takvimde olası değişiklik hakkında ipucu verebilir. Euro piyasası zayıf, EURUSD paritesi 1.1400 seviyesinin altında satıcılı, görünümde özel bir yapı yok, piyasaya geniş bantta yatay, 1.1250 ana destek. Euro’yu almak için güçlü dayanaklarımız yok. 1.1380 ve 1.1470 sıralı dirençler. Satış baskısının artması beklenebilir.
  • WTI Petrol: İki ABD petrol devi Chevron ve Exxon Mobil, OPEC’in arz kesintisi kararına orta vadede ters düşecek bir petrol üretim planı açıkladı. İki şirket 2020’lerin ortalarına kadar Permiyen havzalarından günde yaklaşık 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmayı hedefliyor. API verilerine göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 7,29 milyon varil arttı. Diğer taraftan, üretim kesintileri ve ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları da piyasayı canlı tutuyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerini yılın tamamına yayabilecekleri açıklamaları destekleyici, ancak kesin bir karar yok. Nisan vadeli WTI petrolde 58 dolar direnç olarak geçerliliğini koruyor, destek ise 55.50 ve 51.50. Görünüm yatay.

 

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri