Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

01 Nisan 2019, 11.51
  • Çin’de ekonomik aktiviteye ilişkin son veriler pozitif gelmeye devam ediyor. Asya borsaları %2 üzerinde primli, ABD vadelileri de %1 artıda. Risk iştahında belirgin bir artış var, döviz piyasalarında ana para birimlerinin, emtia paralarının ve GOÜ paralarının Dolar’a karşı değer kazandığını izliyoruz.
  • Türkiye’de dün yapılan yerel seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre Cumhur İttifakı %51.67 oy alırken, Millet İttifakı’nın oy oranı %37,53 oldu. Seçim sonuçlarında piyasalar açısından önemli olabilecek en önemli gelişme İstanbul’un durumu. Sürecin uzaması yurtiçi piyasalarda oynaklığı artırabilir. Öte yandan siyasetin geride kalması ile birlikte piyasalar açıklanması beklenen reform paketine odaklanacaklar.
  • EURUSD: Küresel piyasalarda risk iştahının artması Dolar satışı getirdi, Euro hafif alıcılı. Hafta boyunca hem Euro hem de ABD verileri parite üzerinde etkili olabilir. Bu Bir fonlama parası olması ve Fed-ECB politikalarının dengelenmesiyle paritenin ağır bir dengelenme kaydetmesi beklenebilir. 1.1250 hassas, sonrasında 1.1170 var. Yukarıda 1.1450 ilk direnç, sonrasında 1.1560 var. Görünüm yatay.
  • WTI Petrol: Hafta boyunca gündem yoğun, EIA stokları ise Çarşamba günü yayınlanacak. Halihazırda yurt dışı hisse senedi piyasalarındaki iştahlı alışlar petrol piyasasına da alıcı getiriyor. WTI petrol 60 dolar üzerinde, Mayıs vadeli WTI petrolde 59/60 dolar etrafındaki 233 günlük ortalamayı ihlal etmeye devam ediyor, bu bölge aşılabilir, sonrasında ise 62/63 dolar var, destek ise 55.50 seviyesinde kaldı. Görünüm pozitif.
  • Bu hafta ABD-Çin görüşmeleri Washington'da devam edecek, İngiltere’de Brexit sürecinde sona yaklaşılıyor, hafta boyunca Avrupa Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye ilişkin veriler, Çarşamba Türkiye’de enflasyon, Cuma günü ise ABD istihdam verileri döviz ve emtia piyasalarında yakından takip edilecek.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri