Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

03 Mayıs 2019, 11.51
  • Haftanın son işlem gününde hisse senedi piyasalarında zayıf hacim dikkat çekiyor. Piyasanın bir gözü ABD-Çin görüşmelerinde, diğer gözü ise, enflasyondaki baskıyı geçici olarak tanımlayan Powell sonrası bugün açıklanacak olan ücretler verisinde. ABD 10 yıllıkları yükseliş kaydediyor, ancak USDJPY satıcılı, G10 paraları baskılı, emtia paraları da faiz indirim beklentileriyle satıcılı. Bu sebeple Dolar endeksi son iki yılın en yükseğine yakın seyretmeye devam ediyor. GOÜ tarafında bugün odak noktası Türkiye Nisan ayı enflasyonuydu, sırada Fitch’in Türkiye değerlendirmesi var, USDTRY paritesi son 6 ayın en yükseğinde ayak sürüyor.
  • EURUSD: Almanya PMI verisinin 4 ay arka arkaya daralma göstermesi pariteyi satıcılı tutmaya yetti, 1.1200 üzeri fiyatlamalar kalıcı olamıyor. Bugün Avrupa’da enflasyon verileri takip edilecek. Bir fonlama parası olması ve Fed ve ECB’nin görece daha güvercin politika benimsemeleriyle paritenin ağır bir dengelenme sürecine girdiğini değerlendiriyoruz. 1.1170-1.1200 destek, sonrasında 1.1060 var (aşağı yönlü trend desteği). 1.1270 ve 1.1330 ise sıralı dirençler.
  • Altın: Son Fed toplantısı sonrası ABD getirileri yükseliş kaydederken Altın satış görüyor. Powell’ın açıklamaları sonrası piyasa yeniden 1280 dolar altına kaydı, bu bölgenin kısa vade için belirleyici. Konsolidasyon bitmiş değil, piyasa eğilimi hala netleşmedi, bugünkü ücret verileri Powell’ı teyit etmezse Altın alıcılarının bir dayanağı olabilir ancak 1280 altındaki fiyatlamalar satış baskısının devam edebileceğini işaret ediyor. Piyasanın sıralı destekleri ise 1265 (233 h.o.) ve 1255 (trend) seviyelerinde. 1300/1305 bölgesi ise orta vade için belirleyici.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri