Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

04 Nisan 2019, 11.51
  • ABD piyasaları son 6 ayın en yükseğinde; risk iştahı çok yüksek, 10 yıllık getiri de %2.51 seviyesinde, para tahvilden hisseye girmeye devam ediyor, Dolar rakiplerine karşı dengeli, Çin ile ABD arasında somut bir anlaşmanın yakın zamanda geleceği beklentisi küresel iştahı canlı tutuyor.
  • İngiliz Parlamentosu Çarşamba akşamı sadece bir oy farkla anlaşmasız Brexit’in önünü kapatan tasarıyı onayladı. 312’ye karşı 313 oyla kabul edilen tasarı ile Başbakan Theresa May’in partisindeki sert Brexit yanlılarına karşı eli kuvvetlendi. Anlaşmasız Brexit’in parlamento nezdinde masadan kalkmasıyla sert Brexit yanlıları May’in planını onaylama ya da Brexit tarihini erteleme seçenekleriyle karşı karşıya kaldı. May ise muhalefet lideri Jeremy Corbyn ile daha yumuşak bir Brexit geçişi üzerinde müzakerelerine başladı. İki taraf da görüşmelerin yapıcı olduğunu vurguladı. Gelişmeler sonrası Pound alıcılı.
  • EURUSD: Risk iştahı Euro’ya da yarıyor ancak Cuma günü ABD verilerine kadar sürüncemede kalabilir, Dolar orta vadede Euro’ya karşı hala daha iyi bir para olarak duruyor, bu sebeple baskının hemen çözülmesini beklemiyoruz. Bir fonlama parası olması ve Fed-ECB politikalarının dengelenmesiyle paritenin ağır bir dengelenme kaydetmesi beklenebilir. 1.1170-1.1200 ilk hassas destek, yukarıda ise 1.1450 ilk direnç, sonrasında 1.1560 var. Görünüm yatay-konsolidasyon.
  • Bakır: Piyasa ABD ve Çin tarafından gelecek somut haberleri bekliyor. Hisse senedi piyaaları güçlü olduğu için bakır piyasası da canlı, LME piyasasında fiyatlar son 6 ayın en yükseğine ulaştı, ancak Avrupa’daki stoklarda ekonomik aktivitenin düşüklüğünden dolayı artış yaşanıyor. Bu sebeple piyasa Çin, ABD ve Avrupa verilerine hassas. ABD-Çin görüşmeleri ve büyümeye ilişkin veriler ön planda olmaya devam edebilir. Yakın vadede 300,00 seviyesi belirgin direnç olarak kalmaya devam ediyor, destek ise 280/285 aralığında. Görünüm pozitif, ancak veriler belirleyici.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri