Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

05 Mart 2019, 11.51
    • ABD vadelileri ve Asya borsaları hafif satıcılı, ABD 10 yıllıkları da %2.72 seviyesine gerilemiş durumda. Çin, ekonomik beklentilerini güncelleyerek yeni teşvik paketini duyurdu. Dolar güçlü, Yuan da dengeli, ana para birimleri, emtia paraları ve GOÜ paraları satıcılı. Bugün ABD’de Markit PMI ve ISM Hizmet verileri takip edilecek.
    • ABD Başkanı Donald Trump Türkiye ve Hindistan’ı "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi" programından çıkarmak istediğini açıkladı. ABD Kongresi’ne mektup yollayan Trump Türkiye’nin artık gelişmekte olan ülke olmadığını, bu nedenle bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan bu programdan çıkarılması gerektiğini kaydetti. Program sayesinde aralarında otomotiv parçaları ve tekstil malzemelerinin de bulunduğu 2.000 civarında ürün gümrüksüz olarak ABD’ye giriyor.
    • WTI Petrol: Piyasa dengeleniyor, geleceğe yönelik talep beklentileri sınırlı, üretim kesintileri ve ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları da piyasayı canlı tutuyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerini yılın tamamına yayabilecekleri açıklamaları destekleyici, ancak kesin bir karar yok. Üretim kesintisi planlamasına yönelik spekülasyonlar satış baskısı getirebilir. Nisan vadeli WTI petrolde 58 dolar direnç olarak geçerliliğini koruyor, destek ise 55.50 ve 51.50.
    • Doğalgaz: Piyasa pek değişmedi, ABD’de havanın mevsim normallerine yaklaşması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta havaların normalin üstünde soğuması, bunun da halihazırda düşük olan doğalgaz stokunu azaltması piyasayı yukarı itiyordu. Bu sebeple doğal gaz kontratlarında ana desteklerden tepki alışları görmeye devam ettik, ancak bu kısa süreli ralli 2.8600 bölgesinde sonlanmış görünüyor. Havaların ısınması talebi azaltabilir ancak stoklarda düşüş de devam ediyor, bu sebeple piyasa dengelenebilir. 2,500 seviyesi ana destek olarak kalmaya devam ediyor, 2.86/90 bölgesi direnç.

 

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri