Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

05 Nisan 2019, 11.51
  • Küresel piyasalardaki risk iştahı devam ediyor, tahvillerdeki çıkışla beraber ABD 10 yıllıkları %2.53 seviyesine dayandı, piyasanın ana dayanağı ABD-Çin görüşmelerinde somut gelişmeler kaydedildiği haberleri oldu. WTI Petrol 62 dolar üzerinde güçleniyor, Yuan 6.71 civarında dengeli, Brexit sürecinde yeni gelişmeler bekleniyor, bugün ABD’de istihdam verileri tüm piyasaların odağında olacak. Gecikmeli CFTC verisine göre Dolar hassasiyeti pek değişmiş değil, çoğu para birimine karşı piyasa yaklaşık 30 milyar Dolar net uzun pozisyon taşıyor.
  • EURUSD: Almanya tarafından gelen kötü ekonomik veriler parite üzerinde satıcıları tutmaya devam ederken küresel risk iştahı da kritik destek seviyelerinde alıcı getiriyor. Piyasa sıkışık ve baskılı. Bugün ABD istihdam verileri yön verici olabilir. Dolar orta vadede Euro’ya karşı hala daha iyi bir para olarak duruyor, bu sebeple baskının hemen çözülmesini beklemiyoruz. Bir fonlama parası olması ve Fed-ECB politikalarının dengelenmesiyle paritenin ağır bir dengelenme kaydetmesi beklenebilir. 1.1170-1.1200 ilk hassas destek, yukarıda ise 1.1450 ilk direnç, sonrasında 1.1560 var. Görünüm yatay-konsolidasyon.
  • GBPUSD: Başbakan May AB’den 30 Haziran’a kadar ek süre talep etti ve Avrupa seçimlerine katılmak için hazırlık yapacaklarını iletti. Parite tepkisiz, piyasa 1.3100 etrafında dengelendi. AB’nin cevabı beklenecek. Yukarıda 1.3300/3350 direnç alanı, ancak olumlu senaryoda 1.36/38 bölgesine kadar aşırılık görülebilir. Ana destek 1.27/28 bölgesinde kaldı, trend desteği ise 1.3000. Görünüm geniş bantta yatay, ancak piyasanın iyimser tarafta fiyatlamaya eğilimli olduğunu görüyoruz.
  • WTI Petrol: ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ne şekilde değiştireceği bekleniyor. Kasım ayında ABD 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmuş ve petrol alışlarına izin vermişti. Haber akışına göre ABD İran’a yönelik yaptırımları artırmayı planlıyor. Önümüzdeki günlerde bazı ülkelerin muafiyeti kaldırılabilir. Diğer taraftan, Avrupa’dan gelen kötü ekonomik veriler Çin’den gelen görece iyi verilerle dengeleniyor. Piyasada veri hassasiyeti yüksek.
  • Teknik faktörler piyasayı 62/63 dolar çevresinde tuttu. 200 günlük ortalama Brent’te 70 doları sınırlıyor, o piyasada da teknik satışlar var. OPEC üreticilerinin ülke kamu bütçelerini fonlayabilmeleri için daha yüksek fiyat ihtiyacıyla üretimi kısmaya devam edeceklerini değerlendiriyoruz. Halihazırda yurt dışı hisse senedi piyasalarındaki iştahlı alışlar petrol piyasasına da alıcı getiriyor. Görünüm pozitif. 63 dolar çevresi zorlu ancak piyasanın 70 dolara kadar uzanabileceğini düşünüyoruz, 59/60 dolar ise artık destek, sonrasında 55 dolar var. Orta vadeli görüntü pozitif, ancak düzeltmeler gelebilir.
  • 26 Mart tarihli CFTC raporuna göre piyasanın %87’si uzun pozisyon taşıyor.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri