Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

07 Mart 2019, 11.51
  • ABD vadelileri ve Asya borsaları satıcılı; küresel büyümeye ilişkin kaygılar artmış görünüyor. OECD, neredeyse tüm G20 ülkeleri için büyüme beklentisini düşürdü, diğer taraftan bugünkü ECB toplantısında da enflasyon ve ekonomik tahminlerini aşağı yönde güncellenmesi bekleniyor. ABD’nin son 10 yılın en büyük dış ticaret açığını vermesi, özel sektör istihdamın beklentileri karşılamamasın da bu kaygılarda payı var. Dolar ana para birimlerine karşı güçlü, bugün ECB, yarın ise tarım-dışı istihdam piyasaların odak noktası olacak.
  • EURUSD: ECB bugün toplanıyor. Faizlerin değişmemesi genel beklenti, ancak ekonomik görünüm aşağı yönlü güncellenebilir ve son ekonomik veriler çerçevesinde Draghi, ilk faiz artışına ilişkin takvimde olası değişiklik hakkında ipucu verebilir. Aşağı yönlü yeni tahminlere TLTRO programının eşlik etmesi bekleniyor. Euro piyasası zayıf, görünümde özel bir yapı yok, piyasaya geniş bantta yatay, 1.1250 ana destek. Euro’yu almak için güçlü dayanaklarımız yok. 1.1380 ve 1.1470 sıralı dirençler. Satış baskısının artması beklenebilir.
  • WTI Petrol: Küresel piyasalardaki satış baskısı petrol fiyatlarını da baskılıyor, piyasa büyük ölçüde yatay, riskler dengeli. İki ABD petrol devi Chevron ve Exxon Mobil, OPEC’in arz kesintisi kararına orta vadede ters düşecek bir petrol üretim planı açıkladı. İki şirket 2020’lerin ortalarına kadar günde yaklaşık 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmayı hedefliyor. Bununla beraber, API verilerine göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 7,29 milyon varil arttı. Diğer taraftan, üretim kesintileri ve ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları da piyasayı canlı tutuyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerini uzatabilecekleri açıklamaları destekleyici, ancak kesin bir karar yok. Nisan vadeli WTI petrolde 58 dolar direnç olarak geçerliliğini koruyor, destek ise 55.50 ve 51.50. Görünüm yatay. 

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri