Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

08 Mart 2019, 11.51
  • ABD ve Asya borsaları satış baskısında; küresel büyümeye ilişkin kaygılar devam ediyor. ECB’nin enflasyon ve büyüme beklentilerini aşağı yönde derinleştirmesi, yeni TLTRO programı bu kaygıları pekiştirdi. ABD 10 yıllıkları %2.63 seviyesine kadar sarktı, Yuan 6.73, Yen ise alıcılı. Risk iştahı hızla gerilemiş durumda, Dolar ana para birimlerine ve GOÜ paralarına karşı güçlü, bugün ABD istihdam verileri piyasaların odak noktası olacak.
  • EURUSD: ECB, Euro Bölgesi için 2019 büyüme tahminini yüzde 1,7’den yüzde 1,1’e indirdi. Ekonomik büyüme üzerindeki risklere dikkat çeken ECB, enflasyon tahminlerini de aşağı yönde güncelledi ve Eylül ayında 2 yıl vadeli Uzun Vadeli Refinansman Operasyonu’na (TLTRO) başlayacağını duyurdu. Euro, dolar karşısında Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeye indi. Görünüm oldukça zayıf, 1.1250 ana destekti ve ihlal edildi. Euro’yu almak için güçlü dayanaklarımız yok. 1.1250 artık direnç, aşağıda ise 1.1100 potada.
  • WTI Petrol: Dar bir banda sıkıştı, piyasa büyük ölçüde yatay, riskler dengeli. Büyümeye ilişkin kaygılar piyasanın sıkışmasında etkili. OECD’nin G20 ülkeleri için büyüme tahminlerini düşürmesi sonrası ECB’nin enflasyon ve büyüme beklentilerini aşağı yönde yenilemesi küresel piyasalarda risk iştahını düşürdü. Diğer taraftan, üretim kesintileri ve ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları da piyasayı canlı tutuyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerini uzatabilecekleri açıklamaları destekleyici, ancak kesin bir karar yok. Nisan vadeli WTI petrolde 58 dolar direnç olarak geçerliliğini koruyor, destek ise 55.50 ve 51.50. Görünüm yatay.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri