Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

09 Nisan 2019, 11.51
  • Risk iştahı gidip geliyor; hisse senedi piyasaları bekleyişte, ABD’de bilanço dönemi bu hafta başlıyor, Brexit’te son haftaya girildi, ABD ve Çin’de enflasyon verileri var, ECB Çarşamba günü toplanıyor.
  • ABD Başkanı Trump Avrupa Birliği’nin Airbus’a sağladığı sübvansiyonlara tepki olarak Avrupa Birliği’ni yeni gümrük tarifeleri ile tehdit etti. Trump yönetiminin tarife planladığı ürünler arasında sivil havacılıkta kullanılan helikopterler, bazı peynir ve şaraplar ile motosikletler yer alıyor. Söz konusu tarifeler AB’den ABD’ye 11 milyar dolarlık ithalatı tehdit ediyor.
  • EURUSD: Piyasa sıkışık ve baskılı kalmaya devam ediyor. Bu hafta ECB toplantısında TLTRO programının detayları açıklanabilir. Bu açıdan, ECB toplantısına kadar paritenin baskılı olmasını beklenebilir, küresel Dolar algısı pariteye yön verebilir. Bir fonlama parası olması ve Fed-ECB politikalarının dengelenmesiyle paritenin ağır bir dengelenme sürecine girdiğini değerlendiriyoruz. 1.1170-1.1200 hassas destek, yukarıda ise 1.1450 ilk direnç, sonrasında 1.1560 var. Görünüm yatay-konsolidasyon.
  • WTI Petrol: OPEC+ kesintileri piyasayı yukarda tutmaya devam ediyor, kesintiler yılın tamamına yayılabilir. Diğer taraftan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ne şekilde değiştireceği bekleniyor. Kasım ayında ABD 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmuş ve petrol alışlarına izin vermişti. Haber akışına göre ABD İran’a yönelik yaptırımları artırmayı planlıyor. Önümüzdeki günlerde bazı ülkelerin muafiyeti kaldırılabilir. Bununla beraber, bu hafta ABD ve Çin enflasyonu, ECB toplantısı, Brexit gelişmeleri piyasadaki risk ve talep algısını değiştirebilir. Piyasada veri hassasiyeti yüksek.
  • 62/63 dolar bölgesi aşıldı, momentum yüksek. OPEC üreticilerinin ülke kamu bütçelerini fonlayabilmeleri için daha yüksek fiyat ihtiyacıyla üretimi kısmaya devam edeceklerini değerlendiriyoruz. Görünüm pozitif, piyasanın 70 dolara kadar uzanabileceğini düşünüyoruz, 59/60 dolar ise artık destek, sonrasında 55 dolar var. Orta vadeli görüntü pozitif, ancak düzeltmeler gelebilir.
  • 2 Nisan tarihli CFTC raporuna göre piyasa uzun pozisyonlarını artırmaya devam ediyor, %88.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri