Araştırma / Piyasa Yorumu

Döviz ve Emtia Piyasaları

12 Mart 2019, 11.51
  • Teknoloji sektörü liderliğindeki ABD alışları Asya’ya yayıldı, piyasalar %2 primli, Brexit gelişmeleri risk iştahını artırıyor. İngiltere’de oylama bugün yapılacak, öğleden sonra ise ABD’de enflasyon ve kazançlar odak noktası olacak.
  • İngiltere Başbakanı May’in İngiliz Parlamentosu’na Brexit anlaşmasını oylamaya sunmasına bir gün kala Avrupa Birliği ile İngiltere anlaşmadaki değişiklikler üzerinde anlaştı. May İrlanda sınırı hakkında Parlamento’nun taleplerini karşılayan ve yasal olarak bağlayıcı değişiklikler elde edildiğini açıklayarak Parlamento’dan anlaşmaya destek istedi. Açıklama sonrası küresel risk iştahında belirgin bir artış izliyoruz. Olumlu hava ana para birimlerini desteklemeye devam edebilir.
  • EURUSD: Geçtiğimiz hafta ECB’nin piyasayı aşağı yönde baskılaması sonrası parite 1.1200 etrafında dengelendi. Bu hafta İngiltere’de Brexit oylamaları ve ABD, Çin, AB verileri pariteye yön verebilir. 1.1250 ana destekti ve ihlal edildi, bu bölge artık direnç. Euro’yu almak için güçlü dayanaklarımız yok, ancak olumlu Brexit gelişmeleri piyasayı ayağa kaldırabilir. Aşağıda 1.1100 potada, yukarıda 1.1300 test edilebilir. Görünüm yatay.
  • GBPUSD: Gece gelen haberlerin ardından Pound 1.32 üzerine yükseldi. Parlamento güncellenmiş anlaşmayı bugün akşam saatlerinde oylayacak. Bu anlaşma reddedilirse bir gün sonra anlaşmasız ayrılık oylaması yapılacak. Anlaşmasız ayrılık da reddedilirse, bir gün sonra çıkış takvimini uzatmak için oylama yapılacak. Her şartta, olası bir sonucun AB ile karara varılması gerekiyor. Güncellenmiş anlaşma bugün parlamentodan geçerse bu ay sonunda çıkış gerçekleşmiş olacak. Paritede 1.3250/33 bölgesi ana direnç, yüksek oynaklık devam edebilir, anlaşmasının geçmesi halinde piyasanın 1.35/36 seviyelerine kadar tırmanabileceğini düşünüyoruz.
  • WTI Petrol: Suudi Arabistan’ın petrol üretimini beklenenden daha fazla azaltarak kesintiyi bir ay daha uzatacağını açıklaması sonrası piyasa güçlü duruyor. Bu hafta ABD’de enflasyon ve Çin’de endüstriyel üretim verileri piyasa üzerinde etkili olabilir, Çarşamba günü stoklar açıklanıyor. Ayrıca Perşembe OPEC ve Cuma ise IEA aylık petrol raporunu ve talep projeksiyonunu yayınlayacak, oynaklık gittikçe artabilir. Nisan vadeli WTI petrolde 58 dolar direnç olarak geçerliliğini koruyor, destek ise 55.50. Görünüm yatay-pozitif, piyasa $60 dolara kadar savrulabilir.
  • IHS Markit'in düzenlediği CERAWeek enerji konferansında üst düzey Körfez ülkesi yetkilisi, OPEC'in üretim kesintisi anlaşmasını sürdürürken Nisan ayındaki toplantısında petrol arz ve talep dengesini yeniden gözden geçireceğini söyledi. Ticari petrol stoklarının gerilemesini istediklerini belirten yetkili, global ham petrol ve petrol ürünleri stoklarının beş yıl ortalamasına gerilemesini beklediklerini belirtti.OPEC ve Rusya gibi müttefiklerin yer aldığı OPEC dışı olarak tarif edilen ülkelerin 17-18 Nisan'da Viyana'da bir araya gelmeleri bekleniyor.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri