Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasası Notları

04 Ağustos 2017, 08.30

  • ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz ayında 209 bin kişi ile ortalama beklentinin üzerinde artış kaydetti. Haziran ayı istihdam artışının ise 222 binden 231 bine revize edildiğini gördük. 
  • İşsizlik oranının %4.3’te sabit kaldı.  
  • Piyasaların odaklandığı en önemli konu olan ortalama ücretlerdeki aylık artışın %0.3 ile piyasadaki beklentiyi karşıladığını gördük. Ücretlerdeki yıllık artış ise %2.5 ile beklentinin hafif üzerinde oldu.
  • İstihdam verilerinin piyasadaki beklentiyi karşıladığını ve ABD ekonomisine dair görece olumlu bir tablo çizdiğini söylemek mümkün. Veriler son dönemde satış baskısı altında kalan USD’nin özellikle G10 para birimlerine karşı hafif de olsa destek bulmasına yol açabilir.
  • İstihdam verileri öncesinde ABD’de (i) siyasi risk algısı, (ii) nispeten zayıf gelen ekonomik veriler neticesinde para politikasına ilişkin beklentilerin oldukça güvercince hale geldiğini söylemek mümkün. Fed’in Eylül ayında bilanço normalleşmesine başlaması beklense de, yıl içinde bir faiz artırımına daha gidileceği beklentisi %40’ın altına gerilemiş durumda. Bugünkü verilerin bu beklentiler üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri