Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasası Notları

02 Şubat 2017, 08.30
  • Bugün USD’de küresel ölçekte görülen zayıf seyrin etkisiyle gerileyen USD/TL kurundaki düşüş 3.75 seviyesinin altında stop-loss (zarar kes) satışlarının etkisiyle hız kazandı.  TL bugün USD karşısında en güçlü performans gösteren para birimleri arasında yer alıyor. Son aylarda destek bulduğu 21 günlük üssel ortalamasının ve Kasım ayından bu yana izlediği yükseliş trendinin altına gerileyen USD/TL kuru 3.72’yi test etti. Kurun 21 günlük ÜHO’nun (3.7460) altında tutunması ve 3.72’de bulunan yatay desteğin kırılması durumunda son günlerde ortaya çıkan düşüş eğilimi güç kazanabilir.
     
  • USD’deki geniş tabanlı hareketin yanı sıra, TL cinsi fonlama maliyetlerinin yükselmiş, buna karşılık USD/TL kurunda fiyatlanan oynaklığın ise düşmüş olması TL’yi destekliyor. (i) USD’deki geniş tabanlı gerilemenin G10 ve GOÜ para birimleri arasında farklılaşma yaşanmadan ne ölçüde sürdürülebilir olduğuna ilişkin soru işaretleri (ii) enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskler (iii) döviz kurlarındaki gerileme neticesinde TCMB’nin parasal sıkılaştırmanın dozunu azaltmaya başlaması olasılığı, USD/TL’deki düşüş eğiliminin korunabileceğine işaret eden teknik görünüme karşın temkinli kalmamıza neden oluyor. Yarın yurt içinde açıklanacak TÜFE verileri TL açısından en önemli gündem maddesi olacak. %8.6’nın üzerinde bir yıllık TÜFE artışı TL’nin kazanımlarını kısmen geri vermesine yol açabilir.

USD/TL kuru görünümü:

Kaynak: Matriks

  • Dünkü FOMC karar metni nispeten nötrdü. Ancak metinde Mart ayı FOMC toplantısında faiz artırımına gidilmesine verilen olasılığı artıracak bir iletişim olmaması USD’deki zayıf seyrin dün ABD’den gelen olumlu ekonomik verilere karşın korunmasına neden oldu. Trump ve yönetim ekibinin döviz kurlarına ilişkin (USD’nin değerli olduğu yönündeki) açıklamaların ve yeni Başkan’ın uygulayacağı politikalara ilişkin belirsizliğin etkisiyle USD üzerinde hissedilen baskı, yatırımcıların USD’de pozisyon azaltmaya devam etmesine neden oluyor.

  • “Trump etkisi”nin nispeten güçlü veri akışı ve USD’yi destekleyen görece yüksek ABD tahvil faizlerine rağmen ne kadar korunabileceği soru işareti. Yarın ABD’de açıklanacak istihdam raporu kısa vadede USD açısından en önemli gelişme. 200 bin ya da üzerinde bir istihdam artışı ve/veya ortalama ücretlerde %2.8’in üzerinde bir yıllık ücret artışı verisi USD’nin kayıplarını azaltmasına imkan sağlayabilir. Ancak iki serinin birbirinden sık sık ayrışması nedeniyle dün yayımlanan güçlü ADP verisinin resmi TDİ verisi açısından çok da bağlayıcı bir öncü olmadığını hatırlatalım.

DXY’de gerileme eğilimi korunuyor:

Kaynak: Matriks

  • Bugün sonuçlanan BoE toplantısı sonrasında yayımlanan Enflasyon Raporu piyasadaki şahince beklentiyi karşılayamadı. BoE büyüme tahminini yukarı revize ederken enflasyon öngörüsünü sabit bıraktı. Yüksek enflasyona sınırlı ölçüde tahammül edileceği vurgusu yenilenirken, BoE Başkanı Carney basın açıklamasında para politikasının iki yöne de hareket etme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Bazı MPC üyelerinin yüksek enflasyon riskine dikkat çektiği görülse de, Enflasyon Raporu ve Carney’in açıklamalarının nispeten nötr olması GBP’nin değer kaybetmesine yol açtı.
  •  
  • GBP/USD’deki gerilemenin kalıcı olmayacağı ve paritenin kısa vadeli ortalamalarının üzerinde tutunmaya devam edeceği görüşündeyiz.

 

GBP/USD’de görünüm:

Kaynak: Matriks

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri