Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

21 Ocak 2019, 09.00
  • GlobalYılın ilk günlerindeki volatiliteden ABD-Çin görüşmeleri iyimserliği ve Fed’in güvercin tonlamasıyla hızla uzaklaşan hisse söz konusu momentum geçtiğimiz hafta korundu. Eş zamanlı olarak ABD’de açıklanan 4Ç2018 bilançolarının da iyimser havaya katkı sağlamasıyla toparlanma sürdü. Yılın başından bu yana oluşan performanslara göre gelişmiş ülkeler endeksi MSCI Dünya %6.2, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar endeksi %5.4 oranında prim kazandı.
  • İyimserliğin son dönemdeki yakıtı olması açısından ABD-Çin ilişkileri ve Fed’e yönelik beklentiler yakında vadede önemini korumayı sürdürecektir. ABD-Çin ilişkileri tarafında 30-31 Ocak tarihlerinde Çin Başbakanı Liu He’nin ABD’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesindeki haber akışı, FED tarafında ise Fed üyelerinin açıklamaları yakından takip edilecektir. Bu noktada yıl boyunca iki faiz artırımının beklendiği Fed’e yönelik 2019 yılında faiz indirim beklentisinin de %54’e yükseldiğini belirtelim.
  • Yeni haftanın ilk günü ABD’de piyasaların tatil nedeniyle kapalı olduğunu belirtelim. Çarşamba günü Japonya, Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası toplantıları haftanın öne çıkan diğer gündem maddeleri konumunda olacak.
  • Lokal2019 yılına ait ilk fiyatlama teması BİST açısından olumsuz ayrışmaya neden olsa da geçtiğimiz hafta itibariyle gelişmekte olan piyasalarla olan fark kapandı. MSCI Türkiye endeksi USD bazında yıl başından bu yana performansında gelişmekte olan piyasalara göre %3.8 daha iyi performans sergiledi.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri