Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

18 Mart 2019, 09.00
  • Global… Küresel eğilimde kayda değer bir değişim bulunmuyor. MSCI Tüm Ülkeler Endeksi (ACWI), genel yükselen trendi içinde yükselişini devam ettirirken, EPFR verilerine göre geçtiğimiz hafta sona eren haftalık periyotta hisse fonlarına yılın en yüksek tutarlı girişi yaşandı. Söz konusu veriye göre nette 14.2 milyarUSD’lık girişin yaşandığı hisse fonları içinde aslan payı ABD hisse fonlarının oldu. ABD hisse fonlarına 25.5 milyarUSD giriş, buna karşın Avrupa ve Gelişmekte Olan Ülke fonlarından ise sırasıyla 4.6 milyarUSD ve 2.8 milyarUSD çıkış oldu.
  • Piyasa fiyatlamalarına yönelik faktörler genel olarak ABD-Çin görüşmeleri, Avrupa ekonomik görünümü, Brexit gibi başlıklar ekseninde küresel büyüme duyarlı bir şekilde ön planda kalmaya devam ediyor. Yeni haftada bu denklem içerisinde Fed’e yönelik beklentiler açısından önem taşıyan Fed toplantısı öncelikli olarak yer alacak. Söz konusu toplantı 20 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek.
  • LokalTürk hisse piyasasında i)İhracat açısından önemli pazarlardan Avrupa ekonomisinde beklentinin üzerindeki zayıflık, ii)MSCI endekslerinde Türkiye ağırlığının azalacak olması, iii)Türkiye-ABD ilişkileri gibi başlıkların etkisiyle Şubat ayından bu yana sıkışık eğilim ön planda kalmaya devam ediyor. MSCI Türkiye’nin USD bazında MSCI Gelişmekte Olan Piyasalara (G.O.P.) göre %0.1 daha iyi performansa sahip.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri