Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

03 Ocak 2019, 09.00
  • Global2018 yılı ile birlikte oldukça dalgalı bir dönemi geride bırakıyoruz. Yıl bazında baktığımızda gelişmiş ülke hisse piyasaları, gelişmekte olan ülke hisse piyasalarına göre %6.2 oranında daha iyi performans sergiledi. Gelişmiş ülkeler içinde ABD$ bazında bu dönemde en iyi performansı MSCI Finlandiya endeksi sergiledi. Kasım ayından bu yana göreceli performansın kısmen lehinde oluştuğu gelişmekte olan piyasalar içerisinde ise Katar yılın en iyi getirisini sağladı.
  • Küresel büyümeye ilişkin kaygılarla FED’in sıkı para politikalarında hızını düşürme ihtimalinin gelişmekte olan piyasalar açısından olumlu etki yaratabileceğini, bununla birlikte henüz bu konuda genel konsensüsün sağlanmadığını belirtmiştik. Son bir aydaki rölatif performans bu görüşü şimdilik desteklerken, kısa vadedeki yeni fiyatlama açısından küresel büyümeye ilişkin haber akışı ve Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar önemini koruyacaktır.
  • Bu açıdan 4 Aralık Cuma günü Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma önemini korumaya devam etmektedir. Haftanın global tarafta izlenecek diğer gündem başlıkları ABD ISM-İmalat (3 Ocak), Euro Bölgesi TÜFE (4 Ocak), ABD istihdam verileri (4 Ocak) olacak.
  • Lokal… Ayrıntılarını Ocak ayı içinde yayımlayacağımız strateji raporumuzda vereceğimiz BİST-100 endeksine yönelik olarak 2019 yılı içinde gerek 77,000-85,000, gerekse de 105,000-115,000 aralıklarının test edilmesi olasılığını öngörmekteyiz. Küresel volatilitedeki eğilimle birlikte lokal jeopolitik risk faktörüne yönelik Türkiye-ABD ilişkilerinde tansiyonu düşüren son gelişmelere karşın sınırlıda olsa süren belirsizlik, büyüme ve enflasyon beklentileri öngördüğümüz işlem bantlarına yönelik fiyatlamalarda etkili olabilir.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri