Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

04 Şubat 2019, 09.00
  • Global2019 yılına girilirken ABD-Çin görüşmelerine yönelik iyimserliğin korunması ve Fed’in son toplantısındaki güvercin mesajları hisse piyasalarında risk alma iştahının korunmasını sağladı. Belirttiğimiz beklentilerin fiyatlandığı Ocak ayında MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (G.O.P.) endeksi, gelişmiş ülke piyasalarına göre %1 daha iyi performans sergiledi. 
  • İyimser havayla başlayan Ocak ayında fon akımları tarafında da gelişmekte olan piyasaların güçlü bir destek bulduğunu ifade edebiliriz. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayımladığı verilere göre Ocak ayında gelişmekte olan piyasalara son iki ayın en yüksek tutarı olan 51 milyarUSD’lik giriş yaşandı. Yan taraftaki tabloda da görüldüğü üzere söz konusu tutarın 33 milyarUSD’si tahvil, 18 milyarUSD’si ise hisse piyasalarına yöneldi. Çin hisse piyasasına ise 9.2 milyarUSD’lik yönelim oldu.
  • Gerek Çin gerekse de gelişmekte olan piyasalara yönelim açısından Çin’in bu hafta tatile gireceğini ve tüm hafta işleme kapalı olacağını belirtelim. Tatil sonrası Çin hisse piyasasında teknik görünümde oluşan dip formasyonunun fiyatlanıp fiyatlanmayacağı takip edilecek. ABD ve Avrupa kaynaklı veri akışı kadar Fed Başkanı Powell’ın Çarşamba TSİ gece yarısında yapması beklenen konuşma, son Fed toplantısındaki açıklamaların teyidinin alınması açısından yakından izlenecektir.
  • LokalOcak ayını gelişmekte olan piyasalar endeksine göre %9.2, gelişen Avrupa, Ortadoğu ve Afrika endeksine göre %8.4 oranında daha iyi performansla tamamlamış Türk hisse piyasası açısından görünüm 11 Ocak tarihinde yayımladığımız Türk Mali Piyasaları Stratejisi raporumuzda (Rapor) yer alan öngörülerimizle uyumlu olsa da, BİST-100 endeksi öngördüğümüzden hızlı şekilde USD bazında 20,000 seviyesini test etti.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri