Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

04 Mart 2019, 09.00
  • Global… Manşetlerde ticaret savaşlarının ticaret görüşmelerine dönüşmesi sonrasında 2019 yılının ilk işlem haftalarında öne çıkan diğer başlığı merkez bankalarına yönelik beklentiler. Fed’in faiz artırımları konusunda sabırlı olacağı temasıyla birlikte ECB’nin varlık alımlarına yeniden başlayacağı yönündeki beklenti yılın ilk iki ayında destekleyiciydi. Her iki merkez bankasına yönelik beklenti açısından hafta içerisinde 7 Mart tarihli ECB toplantısı, ABD’de 8 Mart tarihinde açıklanacak istihdam verisi izlenecek. ECB’den para politikaları konusunda yeni ipuçları aranacak olsa da, varlık alımları konusunda net bir tarih vermesi beklenmiyor. Fed’in güvercine dönen söylemlerini takiben zayıf makro verilerin sürüp sürmediğinin netleşmesi 8 Mart tarihli veriyi önemli kılıyor.
  • Hisse senedi fiyatlamaları için önem taşıyan bir başka bölge ise Çin. Hükümetin ekonomiyi destekleyen adımlar atabileceği beklentisi Şubat ayında Çin piyasasını hareketlendirmişti. 2019 yılının en iyi 2.performansına sahip Çin açısından son olumlu gelişme MSCI’ın endekslerinde Çin ağırlığını kademeli olarak artıracağını açıklamasıydı. Bu açıklama Çin piyasasına 2019 yılı genelinde 60 milyarUSD’lik fon girişini destekleyebilir.
  • Lokal… MSCI kararları Türkiye açısından da önemli. Çin’in ağırlığının artıyor olması yanında Suudi Arabistan’ın da gelişmekte olan piyasalar endeksine dahil edilmesi, MSCI Türkiye endeksinin Mayıs ve Ağustos ayı düzenlemeleri sonrasında ağırlığının aynı endekste %0.7’den %0.6’ya gerilemesine neden olacak. Söz konusu iki ay sonunda 180 milyonUSD’lik fon çıkışı yönünde beklenti bulunduğunu belirtelim..

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri