Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

11 Şubat 2019, 09.00
  • GlobalGeçtiğimiz hafta yayımladığımız raporumuzda ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlik ve Fed’in son toplantısındaki güvercin mesajlarıyla yıla güçlü giren gelişmekte olan ülke hisse piyasalarında Ocak ayında son 12 ayın en yüksek tutarı olan 18 milyarUSD’lik giriş yaşandığını belirtmiştik. Bu girişin yaklaşık 9.2 milyarUSD’lik kısmının gerçekleştiği Çin’in bir hafta boyunca tatilde olması ve zayıf veri trafiği hacimleri düşürürken, endekslerde ise kar satışlarına neden oldu.
  • Küresel hisse piyasalarında yeni haftada tatil etkisi sona eriyor. Çin piyasaları uzun bir aranın ardından işleme açılırken, temel tarafta ekonomik risklerin yönetimi ve ABD ile ticari görüşmelerin seyri, teknik tarafta ise endekste oluşan dip formasyonu fiyatlamasının çalışıp çalışmayacağı izlenecek. ABD ve Çin’in bu hafta liderler seviyesi öncesinde ticari görüşmeleri Pekin’de bakanlar seviyesinde gerçekleştirmesi beklenmekte.
  • Haftanın izlenecek diğer başlıkları 11 Şubat gecesi MSCI’ın açıklayacağı endeks değişiklikleri, Fed Başkanı Powell’ın 12 Şubat günü gerçekleştireceği konuşma, ABD’de 13 Şubat’ta açıklanacak TÜFE verisi ile 14 Şubat tarihinde Almanya ve Euro Bölgesi büyüme verileri olacak.
  • LokalKüresel likiditeye duyarlı Borsa İstanbul açısından yurtdışı kaynaklı haber ve veri akışı önemini koruyor. Artan risk alma iştahından 2019 yılında en olumlu faydalanan ülkeler arasında yer alan BİST’te, önümüzdeki dönemde bu görünüm yüksek derecede etkili olmaya devam edecek. Her ne kadar Fed’in son toplantısındaki uyarılar 2020 yılına yönelik piyasa risklerini artırmış olsa da, şimdilik olası riskli dönem öncesinde olası kar satışlarına karşın iyimser fiyatlamanın devamını bekliyoruz.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri