Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

11 Mart 2019, 09.00
  • Global… ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin beklentileri olumlu yönde etkileyen açıklamalara karşın henüz nihai anlama aşamasına gelinemediği ortamda ECB açıklamaları geçtiğimiz haftanın öne çıkan konusu oldu. ECB daha önce sinyalini verdiği gibi varlık alımları konusunda takvimi netleştirse de, bölgedeki ekonomik görünüme ilişkin açıklamaları kaygılandırıcı boyutta oldu.
  • Geçtiğimiz hafta yayımladığımız analizimizde, MSCI’ın endekslerinde ağırlığının kademeli olarak artması paralelinde 2019 yılı genelinde 60 milyarUSD’lik fon girişinin beklendiği Çin’de hükümetin ekonomiyi destekleyici adımlarının katkısının gelişmekte olan piyasalar içinde Kolombiya ve Mısır’ın ardından yılın en iyi performansları arasında yer aldığını belirtmiştik. Zayıf mart ayı performansları arasında her ne kadar Çin öne çıkmasa da, ay sonuna kadar ticaret görüşmelerindeki gelişmeler olumlu performansın korunması adına önem taşıyacak.
  • ABD’de yaz saati uygulamasına geçildiğini ve veri akışının önceki haftaya göre bir saat önce gerçekleşeceğini belirtelim.
  • Lokal… Çin hisse piyasalarındaki olumlu ivmeye karşın yerel seçimlerin yaklaştığı Türk hisse piyasasında ise gelişmekte olan piyasalara göre ivme kaybı söz konusu. Şubat ayı ile birlikte başlayan tempo kaybı, Ocak ayında oluşan rölatif getirinin önemli bir kısmını sildi. Bu noktada i)İhracat açısından önemli pazarlardan Avrupa ekonomisinde beklentinin üzerindeki zayıflık, ii)MSCI endekslerinde Türkiye ağırlığının azalacak olması, iii)Türkiye-ABD ilişkileri gibi başlıkların etkisinden bahsedilebilir.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri