Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

19 Şubat 2019, 09.00
  • Global2019 yılına ABD-Çin ticaret görüşmeleri iyimserliği ve Fed’in güvercin tonlamaya dönmesinin etkisiyle yüksek risk alma iştahıyla başlayan gelişmekte olan piyasalarda Şubat ayında tempo düştü. Yılın başından bu yana oluşan performanslara göre gelişmiş ülkeleri içeren endeks MSCI Dünya, Ocak ayında görece güçlü performans göstermiş olan MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar endeksine göre %3 daha iyi performans sergiledi.
  • Gelişmekte olan piyasalarda Şubat ayında başlayan tempo kaybında Çin’de uzun tatil dönemi etkisi kadar, Fed’in son toplantısında daha önceden işaret ettiği güvercin tonlamaya dönmesiyle oluşan kısa vadeli ‘’beklenti bitti’’ faktörü etkisinden bahsedilebilir.
  • Son dönemde piyasa fiyatlamalarına dahil olan ECB’den ilave varlık alım faktörüne ilişkin olarak hafta boyunca ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar izlenecek. Ayrıca Fed’in son toplantısındaki güvercin duruşa geçiş açıklamalarına ilişkin olarak detaylar hafta içerisinde açıklanacak Fed toplantı tutanakları aracılığı ile takip edilecek. (Veri Ajandası)
  • LokalMSCI Türkiye endeksi USD bazında yıl başından bu yana performansında gelişmekte olan piyasalara göre %7.6 daha iyi performans sergiledi. Bu noktada gelişmekte olan piyasalara Ocak ayındaki yüksek ilgi ve TCMB’nin erken faiz indirimi faktörünün gündemden düşmesi kadar, Türkiye ETF ve hisselerinde short pozisyon kapamalarının etkisi olduğunu öngörmüştük. Son dönemde açıklanmış ve yan tarafta yer alan veriler, Türkiye ETF’inde azalan short etkisini göstermektedir.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri