Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Barometre

25 Şubat 2019, 09.00
  • GlobalKüresel hisse piyasaları Şubat ayının son işlem haftasına girerken, yıl başından bu yana performanslar gelişmiş ülke piyasalarını temsil eden MSCI Dünya endeksinde %10.78, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar endeksinde ise %9.62 oranında prim elde edildi. Ocak ayındaki güçlü başlangıca karşılık, Şubat ayında gelişmekte olan piyasalar tarafında tempo kaybı fon akımı rakamlarına da yansıyor. EPFR verilerine göre 20 Şubat ile biten haftalık periyotta 2018 Ekim ayından bu yana ilk kez gelişmekte olan piyasa tahvil ve hisse senedi ETF’lerinden para çıkışı gerçekleşirken, hisse senedi ETF’lerinden toplamda 440 milyonUSD çıkış yaşandı.
  • Hisse senedi fiyatlamaları açısından yatırım temasında önemli bir değişim bulunmuyor. Son aylarda Fed’in daha güvercin duruşa geçmesi ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinde olumlu sonuç beklentisiyle birlikte Euro Bölgesi ve Çin’de merkez bankalarının ekonomiyi destekleyen politikalara yönelebileceğine yönelik haber akışı piyasalardaki iyimserliğin korunmasında belirleyici olmayı sürdürüyor.
  • Yeni haftaya başlarken Başkan Trump’tan gelen açıklamalar ticaret görüşmeleri konusunda olumlu beklentiyi destekleyici yönde. Haftanın kalanında söz konusu konuya ilişkin haber akışı ile birlikte Fed Başkanı Powell’ın konuşması (26-27 Şubat), Çin imalat PMI ve ABD büyüme verisi (28 Şubat), Euro Bölgesi İmalat PMI ve ABD İmalat ISM(1 Mart) verileri takip edilecek.
  • LokalMSCI Türkiye endeksi USD bazında yıl başından bu yana %12.96’lık yükselişle gelişmekte olan piyasalara göre %3.3 daha iyi performans sergiledi. Her ne kadar gelişmekte olan piyasalarda Şubat ayında yaşanan ivme kaybı Türk hisse piyasasını etkilese de genel beklentilerimizde bu aşamada değişiklik bulunmuyor.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri