Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

20 Kasım 2017, 09.00

 Küresel tarafta kısa vadeli belirsizlikler henüz aşılamadı…

  • Hisse piyasalarında volatilitenin arttığı Kasım ayında, küresel tarafta ABD kaynaklı haber akışı ilgi çekmeye devam ediyor. FED’e yönelik beklentilerde önemli bir değişimin yaşanmadığı ayda vergi reformuna ilişkin belirsizlikler dalgalanmaya neden olan faktör konumunda.
  • Vergi reformuna ilişkin olarak ABD’de Senato ve Temsilciler Meclisi’nde iki ayrı tasarının gündeme gelmesi ve oluşan farklılıkta bir uzlaşmaya varılamaması kaygıların artmasına neden oldu. Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’nde onaylanan tasarının 27 Kasım haftasında Senato’da görüşülecek olması söz konusu konunun gündemde ön sıralarda kalmasını sağlamakta.
  • Oluşan volatil ortamda MSCI ACWI endeksinde zirvede tempo kaybı yaşanmış olsa da, henüz ana yükseliş trendinin bozulmadığı görülüyor. Ağırlıkta %52’lik pay ile ABD hisse piyasasının ilk sırada aldığı endekste trendde olası bir bozulma küresel risk alma iştahı açısından da önemli bir ipucu olacağı için ilgi çekebilir.

BİST-100 : Dalgalı görünümde değişiklik yok…

  • Küresel artan dalgalanma BİST’te de benzer şekilde volatiliteyi artırmış olsa da aynı zamanda gelişmekte olan piyasalara görece zayıf performansı da beraberinde getirdi. Kasım ayında BİST-100, gelişmekte olan hisse piyasalarına göre %7 daha zayıf performans sergiledi.
  • Global gelişmeler ile birlikte yurtiçi taraftaki haber akışı BİST-100 endeksinde Kasım ayının oldukça geniş bir işlem bandında hareket edilmesine neden olmakta. Söz konusu dönemde BİST-100 endeksi yaklaşık 10,000 puanlık işlem bandında hareket etti. Temel tarafta dalgalanmaya neden olan faktörlerde henüz belirsizliği ortadan kaldıran bir gelişme olmayışı, volatilitenin henüz sona ermediğine işaret ediyor.
  • Teknik görünümde uzun vadeli görünümde yeni zirve beklentisi gündemde kalmasına karşılık, kısa vadede yön arayışına paralel dalgalı eğilimin devam edeceğini düşünüyoruz. Kısa vadeli görünümde 104,900-105,500 destek bölgesi üzerinde tepki alımları gelişebilirse de, 107,500-108,000 bölgesi aşılmadıkça olası yükseliş denemelerinin kalıcı olmasını bu aşamada beklemiyoruz.

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri