Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

24 Temmuz 2017, 09.00

Finansal piyasalarda sahne yeniden FED’in…

  • Temmuz ayına volatil eğilimle başlanmasına karşılık devamında FED Başkanı Yellen’ın güvercin tondaki açıklamalarını ECB’den de benzer tonda görünüm eklenince hisse piyasalarında genel olumlu yatırım teması korundu.
     
  • Yılın başından bu yana olumlu tema  hisse piyasalarında risk alma iştahını desteklerken, gelişmekte olan piyasaların gelimi ülke piyasalarına göre %11 oranında daha iyi performansını destekledi. Geldiğimiz noktada MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (G.O.P.) endeksi ve gelişmiş ülke piyasaları endeksiyle (MSCI Dünya) oluşan rasyonun mevcut risk alma iştahıyla önemli 2006 yılından bu yana önemli dönüşlerin yaşandığı seviyede bulunması mevcut iyimserliğin devamı noktasında merkez bankalarına yönelik duyarlılığı artırıyor.

BİST-100 : Fitch’ten sürpriz yok, merkez bankaları gündemde kalmaya devam edecek…

  • BİST’te momentumu destekleyen küresel yatırım teması fiyatlamalara katkı sağlarken, geçtiğimiz haftanın öne çıkan başlığı Fitch’in Türkiye’nin not görünümüne ilişkin gözden geçirmesi süreciydi. Fitch’in Cuma gecesi piyasa beklentisi paralelinde Türkiye’nin kredi notunda herhangi bir değişikliğe gitmedi. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız Glokal Teknik Analiz’de Kasım 2012’de Fitch’ten gelen yatırım yapılabilir notu öncesindeki son 5 yılda ortalama %20, son bir yılda ise ortalama %6’da oluştuğunu belirtelim. Mevcut F/K çarpanı ıskontosu bazında not artırımına yönelik güçlü bir beklenti oluşmadığını belirtmiştik.
     
  • Yeni haftanın gündeminde ise 26 Temmuz tarihli FED ve 27 Temmuz tarihli TCMB faiz kararı toplantıları ile şirketlerin bu haftadan itibaren hızlanacak ikinci çeyrek şirket finansalı açıklama trafiği izlenecek. Garanti Yatırım Araştırma departmanının bu yöndeki beklentilerine Bankacılık sektörü ve Banka Dışı Şirketler için bilanço beklentileri raporlarından ulaşabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri