Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

18 Eylül 2017, 09.00

Küresel piyasalarda düşük volatilite devam etmekte…

Gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikaları ve jeopolitik riskler tarafında Kuzey Kore kaynaklı gelişmelerde şu ana kadar en kötü senaryoların gündeme gelmemiş olması hisse piyasalarında volatilitenin düşük seyretmesini sağlıyor. Yan taraftaki grafikte görüldüğü üzere Gelişmekte Olan ve Çin hisse piyasalarında volatilite tarihi düşük seviyelere yakın.

Bu tablo mevcut görünüm açısından ters bir sinyal olabilir mi? Mümkün… Ancak hisse piyasalarını destekleyen temel faktörlerde bu aşamada bir değişiklik olmayışı, olası volatilite artışının kısa vadeli  üzeltme kaynaklı olabileceği ihtimalini kuvvetlendirmekte.

Piyasa ajandasında volatilite artışını tetikleyebilecek başlıklar ise (Kuzey Kore kaynaklı bir faktör değişimi yaşanmaması şartıyla) merkez bankalarından gelecek mesajlar olarak takip edilebilir. Bu noktada da FED ve ECB tarafından yapılacak açıklamalar, yatırımcı ilgisinde ilk sıralarda yer alacaktır.

BİST-100 : Dalgalanma sürerken bu aşamada görüşümüzde değişiklik bulunmuyor…

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla göre korelasyonunda son beş yıllık ortalamasını Haziran 2013 tarihinden bu yana ilk kez aşmış BİST-100’de genel teknik görünüme ilişkin beklentimizde değişiklik bulunmuyor. Kar satışlarını takiben tepki alımlarının öne çıkabileceğini düşünsek de beklentimiz orta vadeli dirençlerde (110,000-111,000) zorlanma, uzun vadeli dirence (120,000) yönelik eğilim öncesinde destek seviyelere (106,000-104,000-101,000) doğru kademeli geri çekilmedir. 110,500 bölgesindeki olası kırılmalar kısa vadeli görüşümüzün gözden geçirilmesine neden olacaktır.

Haftaya tepki alımlarıyla başlamasını öngördüğümüz BİST-100 endeksi açısından kısa vadeli direnç bölgeyi 108,600-109,200 seviyeleri olarak öngörüyoruz, söz konusu dirençler aşılamadığı takdirde baskılı eğilimin tekrar öne çıkabileceğini düşünüyoruz.

BİST açısından haftalık bazda izlenecekler arasında yurtdışında 20 Eylül tarihli FED, 21 Eylül tarihli BoJ toplantıları ile 21 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın gerçekleştireceği görüşmelerin ilk sıralarda yer almasını bekliyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri