Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

15 Ocak 2018, 09.00

Bir şey değişir, her şey değişir (mi?)

  • 2017 yılına olumlu performansla giriş buna karşın özellikle gelişmiş ülke borsalarında ulaşılan Fiyat/Kazanç (F/K) çarpanı bazında dalgalanmaya neden olabilecek gelişmelere duyarlılığın arttığı hisse piyasalarında geçtiğimiz hafta Çin’e yönelik tahvil portföyünde düzenlemeye gidebileceği yönündeki iddialar ve ABD TÜFE verileri öne çıktı.
  • Her ne kadar Çin iddiaları yalanlasa da haberler nedeniyle tahvil faizlerinde artan oynaklık ve benzer hareketliliğin beklentileri sınırlı oranda aşan ABD TÜFE verileriyle tekrar oluşması merkez bankalarına yönelik beklentileri, risk alma iştahı perspektifinde gündeme getirdi.
  • Hisse piyasasında ana yatırımlarından biri olan gelişmiş ülkelerdeki büyüme ivmesine karşılık merkez bankalarının düşük enflasyon etkisiyle sıkı para politikaları konusunda aceleci olmayacağı beklentisi olduğunu hatırlatalım. Yan tarafta yer alan ABD tahvil faizinde yaklaşık son bir yılda yataya yakın trend hisse piyasalarında iyimserliğe katkı sağlamıştı. Son bir yılda %2.10-%2.65 bandında hareket eden ABD 10 yıl vadeli tahvil faizinin %2.60-%2.65 bandını aşması halinde söz konusu tahvilde yeni işlem bandı belirlenene kadar hisse piyasalarında düzeltme süreci gündeme gelecektir.

BİST-100 : Ajanda da lokal gelişmeler ağırlığını artıracak…

  • Geçtiğimiz haftayı kar satışları sonrası dalgalı bir eğilimle tamamlayan BİST’te, Cuma günü ABD tahvil faizlerindeki yükselişin de etkisiyle volatilitenin yükseldiği görüldü. Artan volatilite BİST’te likiditesi yüksek bankacılık sektörü hisselerinde yılın başından bu yana toplam günlük işlem hacmi içinde açığa satış işleminin yüksek gerçekleştiği günlerden birine neden oldu.
  • Haftalık bazda yurtdışı tarafta ABD’de açıklanacak şirket bilançoları ile birlikte tahvil faizlerindeki eğilim izlenecekler arasında. Bununla birlikte ajanda da yurtiçi başlıkların da ağırlığının arttığını belirtelim. Hafta boyunca jeopolitik risklere ilişkin takip edilecek gelişmeler ile birlikte18 Ocak tarihinde gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısı, 19 Ocak tarihinde gerçekleşmesi beklenen Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin gözden geçirme lokal başlıkların ajanda içindeki ağırlığını artıracağına işaret ediyor.
  • Temel tarafta ajanda etkisi teknik tarafta 113,500-117,000 bandında hareket öngördüğümüz hafta içerisindeki yükseliş denemeleri açısından sınırlandırıcı etkiye neden olabilir. Bu paralelde hafta içerisindeki olası yükseliş denemelerinin 115,100-115,200 bölgesi üzerinde kalıcı olamaması halinde hafta içerisinde 113,500-112,000 desteklerine yönelik risklerin gündemde kalmasını bekleriz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri