Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

22 Mayıs 2017, 09.00

Washington merkezli sarsıntının ardından…

  • Geçtiğimiz hafta hisse piyasaları açısından mevsimsel anlamda zorlu geçen Mayıs-Haziran dönemine uygun bir görünüme sahip fiyatlama ön plandaydı. ABD’de Başkan Trump’ın görev süresine ilişkin artan tartışmalar içerisinde hisse piyasalarında volatilite hızla yükseldi. Bu ortamda gelişmekte olan piyasalar grubunda ise Brezilya’daki politik belirsizliklerin gündeme gelmesi, söz konusu ülke endeksinde baskıyı artırdı.
  • BİST’in 19 Mayıs tarihindeki tatili nedeniyle, BİST kapanışı sonrasında ABD’de işlem gören MSCI Türkiye, Brezilya ve Gelişmekte Olan Piyasalar ETF’lerindeki hareketleri inceledik. Yan taraftaki grafiktede de görüldüğü üzere BİST sonrası periyotta incelediğimiz hisse ETF’lerinde toparlanma söz konusu.

BİST-100 : Dalgalanma küresel kaynaklı gerçekleşti…

  • Geçtiğimiz haftaya başlarken öngördüğümüz dalgalanma BİST’te küresel kaynaklı gelişmeler sonrasında fiyatlara yansıdı. ABD ve Brezilya’daki politik gelişmelerin küresel risk alma iştahına olan negatif etkisi BİST-100 endeksinde geçtiğimiz hafta dört işlem gününde 94,363-96,629  bandında dalgalanmaya neden oldu.
  • BİST’in tatil nedeniyle kapalı kapalı kaldığı süreçte global taraftaki toparlanmaya paralel Türkiye ETF’inde de (TL’daki performansında etkisiyle) %2.8’lik yükseliş görmekteyiz. Haftaya başlarken söz konusu faktörün BİST-100 endeksinde alıcılı başlangıcı desteklemesini bekleriz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri