Araştırma / Global Piyasalar

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

13 Şubat 2019, 09.00

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

 

  • ABD Kongre üyeleri arasında varılan prensip anlaşması hakkındaki görüşü sorulan Trump, "Bu anlaşmadan pek mutlu olduğumu söyleyemem. Elbette bir kez daha hükümetin kapanmasını istemiyoruz fakat anlaşma beni heyecanlandırmadı." dedi.
  • Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinin küresel büyümeye yönelik risklere rağmen "çok iyi durumda" olduğunu ve bunun da politika yapıcılara bir sonraki adıma karar vermeden önce daha fazla veri toplayabilmek için zaman kazandırdığını söyledi.
  • İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği (AB) ile varılan Brexit anlaşmasında parlamentonun talep ettiği değişiklikleri gerçekleştirmek için milletvekillerinden zaman istedi. Bununla beraber İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, "Brexit’e ilişkin bir çözümün bulunması herkesin çıkarına. Anlaşmasız ayrılık bu ülke için ekonomik şok oluşturur. Bu yeni yoldaki yeni kuralların daha kapsayıcı ve dirençli bir küresel ekonomiyi oluşturacak şekilde geliştirilmesi mümkün." dedi.
  • Brüksel ve Londra arasında devam eden Brexit pazarlığında henüz bir uzlaşma sağlanamazken, Japonya yatırımlarını İngiltere’den çekebileceği uyarısında bulundu. Basına sızan bir hükümet raporu, İngiltere’deki ekonomik büyümenin Brexit sonrasında yüzde 8 oranında gerilemesini öngörüyor.
  • ABD hisse senetleri piyasaları günü pozitif kapattı. Dow Jones günü 372,65 puan (1,49%) yükselişle 25.426 seviyesinden, Nasdaq 106,71 puan (1,46%) artışla 7.415 puandan, S&P500 ise 34,93 puan (1,29%) yükselişle 2.745 seviyesinden kapattı. DJ Sanayi endeksinde 28 hissede yükseliş, 2 hissede gerilemeler yaşandı. Caterpillar 2,90% ve 3M Co 2,82% ile günün en çok yükseliş gösteren, Walt Disney ise -0,22% ile en çok gerileyen hisseler oldu.
  • ABD piyasalarında, Duvar konusu ile ilgili planlanan bütçe ve ticaret anlaşması görüşmeleri ana parametreler olmaya devam ederken beklentimizi KADEMELİ AZALT önerisini koruyoruz. Teknik görünümlü önerimizde, 200g ort.sında bulunan 25.000 seviyesi destek seviyesi olarak korunuyor. Ancak hali hazırda yükselişler 25.500 seviyesi referans alınarak satış fırsatı olarak kullanılabilir.
  • DAX endeksi, Salı gününüteknoloji, kimyasal ve basit kaynaklar sektörlerindeki hisselerin pozitif etkisiyle 111,49 puan (1,01%) yükselişle 11.126 seviyesinden tamamladı. Böylece DAX’da yükselişlerin devamı için 11.761 ‘deki 200g ağırlıklı ort.seviyesi referans olarak kalmaya devam ediyor. Continental 3,51%, Fresenius 3,02% ile en çok kazandıran, Thyssenkrupp ise -1,95% ile en çok kaybettiren hisseler oldu. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, "Brexit’e ilişkin bir çözümün bulunması herkesin çıkarına. Anlaşmasız ayrılık bu ülke için ekonomik şok oluşturur ifadeleri sonrası, FTSE günü 7.133 seviyesinden kapattı. NMC Health 1,89 % ile en çok yükselen, TUI ise -7,45 % ile en çok düşen hisseler oldu.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri