Araştırma / Global Piyasalar

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

25 Şubat 2019, 09.00

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

 

  • ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü Washinton'da gerçekleşen ticaret müzakerelerinin son halkasının ardından Çin ürünlerine uygulanması planlanan ek gümrük vergileri için belirtilen tarih olan 1 Mart'ı "katedilen önemli mesafeyi" gerekçe göstererek uzatacağını söyledi.
  • Piyasalar ayrıca, ekonomi ve politikayı tartışmak üzere Kongre'den önce görünen Fed Başkanı Jerome Powell'ın iki gün sürecek açıklamalarına odaklanacak.
  • İngiltere Başbakanı Theresa May, bu hafta parlamentoya sunma sözü verdiği Brexit anlaşmasının revize edilmiş halinin oylamasının 12 Mart'a ertelendiğini açıkladı. May, ''Ekibim bu hafta da Brüksel'de olacak. Dolayısıyla anlaşmayı bu hafta parlamentoya sunmayacağız ama 12 Mart'a yetişmesini temin edeceğiz.'' dedi.
  • Samsung, Galaxy Active adlı yeni bir smartwatch olan yeni bir giyilebilir ürün duyurdu. Cihaz, bu sektördeki ilk büyük teknoloji oyuncusu olan Apple’ın öne sürdüğü kan basıncı ölçümünü takip ettiğini iddia etti.
  • ABD hisse senetleri piyasaları, haftayı alışlarla kapattı. Dow Jones, 181,18 puan (0,70%) artışla 26.032 seviyesinden kapattı. 24 hissede yükseliş, 6 hissede düşüşler yaşandı. Intel 2,10 % , Pfizer 1,95 % ile günün en çok yükselen , Coca Cola ise -1,26% ile en çok gerileyen hisseler oldu.
  • ABD piyasalarında, Çin ile devam eden ticaret anlaşması görüşmelerinde Trump’ın sürenin uzatılabileceği şeklindeki iyimser açıklamalarına rağmen, belirsizliklerin devam edeceği beklentimizde KADEMELİ AZALT önerisini koruyoruz. Teknik görünümlü önerimizde, 200g ort.sında bulunan 25.000 seviyesi destek seviyesi olarak korunuyor. Ancak hali hazırda yükselişler 26.100 seviyesi referans alınarak satış fırsatı olarak kullanılabilir.
  • DAX endeksi, Cuma gününü teknoloji, sanayi ve yazılım sektörlerindeki hisselerin pozitif etkisiyle 34,42 puan (0,30%) yükselişle 11.458 seviyesinden tamamladı. Böylece DAX’da yükselişlerin devamı için 11.761 ‘deki 200g ağırlıklı ort.seviyesi referans olarak kalmaya devam ediyor. Thyssenkrupp 1,71%, Siemens 1,48% ile en çok kazandıran, Fresenius SE & Co ise -2,75% ile en çok kaybettiren hisseler oldu. Brexit için May’in AB tarafı ile görüşme trafiği sürerken, FTSE günü 7.179 seviyesinden kapattı. Evraz 3,54% ile en çok yükselen, Barclays ise -2,89 % ile en çok düşen hisseler oldu.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri