Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

03 Aralık 2018, 09.00
  • Küresel ticaret savaşlarında geçici ateşkes… Yılın son işlem ayına hisse piyasaları açısından olumlu haberle başlanıyor. 2018 yılının en popüler piyasa konusu olan küresel ticaret savaşlarında ABD ve Çin 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda anlaştı.
  • Yan tarafta yer alan makro grafiklerinde desteklediği küresel büyüme tartışmalarının arttığı bir dönemde atılan son adım hisse piyasalarında soluklanma etkisi yaratacaktır. Aynı etkiyle, değerleme tartışmaları da bir süreliğine gündemden düşebilir. Diğer yandan ABD’nin vergi tarifesi açıklamalarının yoğunlaştığı Mayıs 2018’den bu yana Şangay endeksindeki olumsuz ayrışma sonrasında son kısa vadeli olumlu gelişmeyle Çin hisse piyasasındaki toparlanma, aynı zamanda gelişmekte olan piyasa performansları açısından da belirleyici olacaktır.
  • Küresel tarafta büyüme açısından önemli verilerin açıklanacağı bir hafta olacağını belirtelim. Pazartesi günü Avrupa ve ABD’de imalat sektörü PMI ve ISM verileri, Çarşamba günü Avrupa ve ABD’de hizmet sektörü PMI ve ISM verileri açıklanacak. Çarşamba günü FED Başkanı Powell’ın konuşması, Cuma günü ise Euro Bölgesi büyüme ve ABD istihdam verileri bu paralelde izlenecek. Zayıflayan ekonomik aktivite nedeniyle yeni haftada açıklanacak verilerde beklentilerden zayıf sonuçlar fazla aşırtıcı olmayacak, FED Başkanı’nın açıklamalarının önemini artırabilecektir.
  • BİST’te bir kez daha toparlanma fırsatı… BİST-100 endeksinde Eylül ayından bu yana öngördüğümüz genel görüşümüzde (88,000-102,000) değişiklik bulunmuyor: Öngördüğümüz işlem bandında destek bölgeye yaklaşılırken, BİST ve GSYİH korelasyonu ile bankacılık sektöründe mevduat ve kredi faizi arasındaki farkın sektör hisselerini kısa vadede destekleyebileceği yönündeki beklentimizle, alım fırsatları oluşacağını düşünmekteyiz.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri