Araştırma / Global Piyasalar

Glokal Teknik Analiz

10 Aralık 2018, 09.00
  • Bir şey değişir, her şey değişir… Yılın son işlemlerine yön veren haber ve veri akışı, bu dönemin oldukça dalgalı eğilimle geçmesine neden oluyor. Önceki hafta FED Başkanı’nın güvercin algılanan açıklamalarını takiben geçtiğimiz hafta ABD ve Çin 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda anlaşmasıyla artan iyimserlik, tahvil piyasalarında resesyon kaygısını artıran gelişmelerle yerini volatiliteye bıraktı. Aynı dönemde Huawei CFO’sunun gözaltına alınması, resesyon kaygıları ile birlikte olumsuzluğu artırdı. Henüz Huawei CFO’su konusunda karar açıklanmazken, konu küresel ticaret savaşları açısından önemli bir belirsizlik başlığı.
  • ABD’de tahvil faizlerindeki eğilim ise özetle 10 yıl ve 2 yıl vadede faiz farkının negatife dönmesi resesyon sinyali olarak algılanıyor. Nitekim 1988’den bu yana bakıldığında söz konusu fark 3 dönem negatife geçmiş ve devamında ABD ekonomisi resesyona girmişti. Geçmişteki söz konusu 3 dönemin bir başka ortak noktası ise S&P500 endeksinin zirve bölgelere yakın olması. 2 ve 10 yıl vadeli tahvil faizi arasındaki fark şimdilik 15bp’a kadar azalsa da, kaygılar yersiz değil. Tahvil piyasasında beklentiler paralelinde 10 yıl ve 2 yıl vadede faiz farkının negatife dönmesi sonrasında son 3 dönemde sırasıyla 18 ay,12 ay ve 23 ay sonra resesyona girildiği görülmekte. Bu açıdan söz konusu faktör yakın vade adına bir risk olmasa da, uzun vade açısından faiz farkının negatife dönmesi şartıyla borsalar açısından ciddi bir uyarı anlamı taşıyacaktır.
  • BİST’te yön arayışına devam… BİST-100 endeksinde Eylül ayından bu yana öngördüğümüz genel görüşümüzde (88,000-102,000) değişiklik bulunmuyor: Öngördüğümüz işlem bandında destek bölgeye yaklaşılırken, BİST ve GSYİH korelasyonu ile bankacılık sektöründe mevduat ve kredi faizi arasındaki farkın sektör hisselerini kısa vadede destekleyebileceği yönündeki beklentimizle, alış fırsatları oluşacağını düşünmekteyiz. Ancak bu aşamada söz konusu destek bölgede taktik amaçlı olarak değerlendirdiğimiz alış fırsatlarının küresel volatilite ve lokal bankacılık sektörü haberleri nedeniyle daha düşük seviyelerde de (83,000-85,000) gündeme gelmesi riskini göz ardı etmiyoruz.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri