Araştırma / Global Piyasalar

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

03 Ekim 2018, 09.00

 

 AKTÜEL

Bu hafta AKTÜEL’de, hükümetin 2019 bütçesinde piyasa beklentisinin üzerinde bir bütçe açığında anlaşması sonrası finansal piyasalarda «acaba sırada İtalya krizi mi var?» dedirten İtalya ekonomisi ve finansal panoramasını inceleyeceğiz.

IMF(Uluslararası Para Fonu)‘ nun verilerine göre İtalya, 2008 yılında dünyanın en büyük yedinci, Avrupa'nın ve Avrupa Birliği'nin ise dördüncü ekonomisidir. Ülkenin kuzeyinde gelişmiş bir sanayi ile köklü ve zengin özel şirketler öne çıkarken, ülkenin güney kesimleri devlet destekli tarım ve ufak çaplı sanayi alanları ile ayakta durmaktadır. *

Geride bırakılan son 10 yıl içinde ülke ekonomisinin yıllık ortalama büyümesi %1.23 olmuştur. Bu sayı Avrupa Birliği ortalaması için %2.28'dir. Son yıllarda yaşadığı ekonomik durgunluk, siyasi çalkantılar ve reform programlarını uygulamadaki aksaklıklar nedeniyle basın tarafından Avrupa'nın hasta adamı biçiminde anılmaktadır. Ancak yapılan son istatistiksel araştırmalar ışığında İtalyanların satın alım gücünün Avrupa Birliği ortalaması değerlerine yakın olduğu gözlenmektedir.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri