Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

21 Eylül 2017, 08.00

Hisse Senedi Piyasaları

FED’in ardından… Dünkü FOMC toplantısının ardından yayımlanan ‘Nokta Çizelgesi’ çoğu kurul üyesinin 2017 yılında bir faiz artırımına daha gidileceği öngörüsünü koruduğunu gösterdi. FOMC üyelerinin öngörülerinin piyasada fiyatlanan göre daha hızlı bir faiz artırımı döngüsüne işaret etmeye devam etmesi ve Başkan Yellen’in enflasyondaki düşüşün geçici olacağı yönündeki mesajını yenilemesi piyasalarda şahince bir algı yaratan gelişmelerdi. Özetle olarak, Fed’in iletişimini önemli ölçüde değiştirmediğini ancak yıl içinde bir faiz artırımına daha gidilmesi beklentisinin güçlenmesi ile ABD’de tahvil faizlerinin yükseldiğini ve USD’nin değer kazandığını gördük. FED açıklamaları sonrasında Aralık ayında faiz artırım beklentilerinin sınırlı oranda artmış olması Wall Street endeksleri başta olmak üzere hisse piyasalarında bu aşamada sınırlı etki yarattı. Buna karşın faiz artırım beklentisinin önümüzdeki günlerde yükselmeye devam etmesi halinde bunun hisse piyasaları üzerinde baskıyı artırabileceğini düşünüyoruz. FED toplantısı sonrasında TL tarafındaki değer kaybını takiben BİST-100 endeksinde de zayıf açılış öngörüyoruz. 104,800-104,300-103,900 seviyeleri bu paralelde takip edeceğimiz destekler olacaktır. Kısa vadeli teknik göstergelerdeki aşırılaşma kısa vadede endekste tepki yükselişi ihtimalini gündemde tutsa da, 106,500-108,500 bölgesi aşılmadıkça olası yükseliş denemelerinin sınırlı kalmaya aday olduğunu düşünüyoruz. FED sonrası TL tarafındaki eğilim ve Kuzey Irak’taki referandum sürecine ilişkin haber akışı yurtiçi hisse piyasası açısından takip edilecekler arasında yer almaktadır.

Döviz Piyasaları

Bu yıl hızlı şekilde değer kazanan Euro’daki hareketin devamını tetikleyecek yeni bir gelişmenin yokluğunda USD’de görülmesini beklediğimiz küresel toparlanma ikiliyi kısa vadede baskı altında bırakacaktır. Yabancı yatırımcıların uzun TL pozisyonlarını azaltmaya devam etmesi ile birlikte USD/TL kurunun kısa vadede bir miktar daha yükselebileceği beklentisindeyiz. Ancak kurda son günlerde kaydedilen sert hareketin aynı ivme ile korunmasını beklemiyoruz. Bu çerçevede, USD/TL’nin 3.50-3.55 aralığında dengelendiğini görmek şaşırtıcı olmaz.

Tahvil Piyasaları

Dün sonuçlanan FOMC toplantısından çıkan şahince iletişimin etkisiyle ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesi tahvil piyasasında satıcılı bir seyir görmemize yol açabilir. Tahvil faizlerinin haftanın kalanında 10-15 bps yükseleceği beklentisindeyiz.

Emtia Piyasaları

Altının FOMC’den gelen iletişimin etkisiyle US$ 1,300/onsun altına gerilediğini gördük. Altın US$ 1,300 eşiğinin altında kaldığı takdirde yüklü seviyelere ulaşan spekülatif uzun pozisyonlardan çıkışın hızlandığını ve altındaki düşüşün ivme kazandığını görebiliriz. TL cinsi gram altın fiyatının 145-148 TL/gr bölgesinde nispeten yatay hareket etmeye devam edeceği düşüncesindeyiz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri