Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

22 Ocak 2018, 08.00

Hisse Senedi Piyasaları

Yurtiçi gelişmeler önemini artırırken, küresel tarafta ABD kaynaklı haber akışı dikkat çekiyor… Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısı ve Fitch kredi notu gözden geçirmesi BİST açısından nötr sonuçla tamamlandı. Diğer yandan jeopolitik risk konu başlığı altında ise Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hafta sonunda bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde teröristleri etkisiz hale getirmek ve bölge halkını baskıdan kurtarmak üzere, 20 Ocak itibariyle “Zeytin Dalı Harekatı” başlatıldığı açıklandı. Son gelişmeyle Türk Lirası tarafında dalgalanma oluşurken, BİST tarafında açılışta baskı yaratmasını bekliyoruz. son operasyona ilişkin haber akışı önemini korumaya devam edecekse de, hisse piyasası üzerinde bu aşamada kalıcı bir baskı oluşturmasını öngörmüyoruz. Haftanın ilk işlemlerinde BİST-100 endeksi üzerinde baskıya neden olması sürpriz olmayacaksa da bu noktada strateji raporumuzdaki görüşümüzü koruyoruz : ‘’küresel risk iştahı korundukça gelişmekte olan piyasalarla olan ıskontonun arttığı dönemleri takiben Türk hisselerinin yeniden ilgi çekeceğini düşünüyoruz.’’

Tahvil Piyasaları

Artan jeopolitik risk algısı ve TL’de görülen oynaklık geçen hafta tahvil faizlerinin yükselmesine neden oldu. İki yıllık tahvilin bileşik faizi haftayı %13.56 seviyesinden tamamlarken, on yıllık tahvil faizi Cuma günü kapanışta %12.17 seviyesindeydi. TL’nin bu hafta kayıplarını kısmen de olsa geri alması bugün tahvil faizlerinin yönünü aşağıya çevirmesine imkan sağlayabilir.

Döviz Piyasaları

Almanya’da muhalefet partisi SPD, hafta sonu yapılan oylama neticesinde koalisyon görüşmelerine devam etme kararı alırken, bu gelişme Euro açısından hafif pozitif görülebilir. Ancak para biriminin haftaya nispeten zayıf başladığını söylemek mümkün. Son günlerde yukarı yönde hareket etmekte zorlanmaya başlayan EUR/USD’nin kısa vadede yatay seyretmesi, hatta hafif gerilemesi olası görünüyor. Cuma günü haber akışının etkisiyle yönünü yukarı çeviren USD/TL kuru, hafta sonu Suriye’nin kuzey batısına askeri operasyonun başlaması sonrasında haftaya yükselişle başladı. Sadece Avustralya/Asya piyasasının açık olduğu saatlerde, düşük likidite koşullarında yapılan işlemlerde 3.85 seviyesine kadar yükselen USD/TL kuru daha sonra bu yükselişi kısmen geri verdi. Artan jeopolitik risk algısının para biriminde önemli ölçüde fiyatlandığı ve konunun bu hafta TL üzerinde yaratacağı baskının sınırlı kalabileceği görüşündeyiz.

Emtia Piyasaları

USD’nin destek bulmaya başlaması ve ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesi altın açısından olumsuz gelişmeler. Dün US$ 1,330/ons seviyesinde dengelenmeye başlayan altına dair temkinli görüşümüzü koruyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri