Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

20 Kasım 2017, 08.00

Hisse Senedi Piyasaları

Kasım ayı volatilitesinde tepki yükselişi bir kez daha ön plana çıkabilir… Hisse piyasaları Kasım ayında volatil eğilimini koruyor. ABD’de vergi reformu tasarısına ilişkin belirsizliklerle başlayan dalgalı eğilime haftanın ilk işlemlerinde Çin kaynaklı haber akışı katkı sağlamakta. Çin sermaye piyasalarında denetimin sıkılaştırılmasına ilişkin adımlar atıldığı yönündeki haberler Asya’da Çin hisse piyasasının günlük bazda olumsuz ayrışmasına neden oluyor. MSCI Gelişmekte Olan Hisse Piyasaları endeksi %0.1 oranında geri çekilmiş durumda. Hisse piyasalarında dalgalı eğilimin devam ettiği Kasım ayında gelişmekte olan hisse piyasalarına göre %7 daha zayıf performansa sahip BİST-100 endeksinde yeni haftaya TL tarafındaki sınırlı değerlenmenin de etkisiyle tepki alımlarıyla başlanmasını bekliyoruz. Hisse piyasasına etkisi açısından TL tarafında, TCMB’nin bugün başlayacağı vadeli döviz satım ihalelerindeki performans takip edilecek. Kısa vadeli görünümde olası yükseliş denemelerinin destek bulabilmesi noktasında 107,500-108,000 bölgesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Günlük bazda takip edeceğimiz destek bölge ise 105,500-104,900 olarak öngörmekteyiz.

Tahvil Piyasaları

Tahvil piyasasında Cuma günü hissedilen satış baskısının bugün devam etmesini beklemiyoruz. Ancak TL’de kayda değer bir değerlenme görmediğimiz takdirde faiz oranlarındaki olası bir düşüşün oldukça sınırlı kalacağı görüşündeyiz.

Döviz Piyasaları

Almanya’da koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalması Euro’nun haftaya düşüşle başlamasına neden oldu. Euro Bölgesi’nde siyasi risk algısının yükselmesi olumsuz olsa da, konunun Euro üzerindeki etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. EUR’ya dair orta vadeli görüşümüz yapıcı olmaya devam ediyor. Ancak EUR/USD’nin kısa vadede 1.17’li seviyelerde konsolide olduğunu görebiliriz. USD/TL son günlerde 3.85-3.90 bölgesinde dalgalanmaya devam ediyor. Bu seviyeler sırasıyla destek ve direnç olarak takip edilebilir. Bu bandın aşağı yönde terk edilmesi TL açısından daha yapıcı bir görüntü oluşturacaktır.

Emtia Piyasaları

Cuma akşam saatlerinde US$ 1,290/ons seviyesinin üzerine yükselen altın yeni haftaya da bu seviyenin üzerinde başladı. Ons altına dair kısa vadeli görüşümüz pozitif olmaya devam ediyor. TL cinsi altın fiyatına dair görüşümüz ise temkinli. Hafta içinde TL 160/Gr seviyesinin altına hareket görebileceğimiz düşüncesindeyiz.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri