Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

14 Aralık 2018, 08.00
  • Haftanın son işlem gününe girilirken küresel büyümeye ilişkin kaygılar bir kez daha ön planda. ABD’de 2019 yılında resesyon ihtimalinin arttığına ilişkin raporlar ile Çin’de açıklanan perakende satış ve sanayi üretimi rakamlarındaki yavaşlama artan kaygılarda etkili olan faktörler. Söz konusu faktörlerin etkisiyle düne pozitif başlangıç yapan Wall Street endekslerinde kazanımlar korunamazken, volatil eğilim devam etti.
  • Çin’de Kasım ayında %5,9 olarak beklenen sanayi üretimi verisi %5,4, %8,8 olarak beklenen perakende satışlar ise %8,1 yıllık artışla beklentilerin altında kaldı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisine ilişkin son veriler ileride küresel ticaret savaşları etkisiyle daha fazla baskı altında kalabilir endişesiyle Asya borsalarının baskı altında kaldığı görülüyor.
  • Günün ajandasında lokal tarafta Fitch’in Türkiye kredi notu değerlendirmesi izlenecekler arasında yer almakta. ABD’de ise perakende satış ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.
  • ECB dün gerçekleşen toplantısında 2.6 trilyon €’luk tahvil alım programını beklentiler paralelinde sona erdirdi. FED toplantısının ise 19 Aralık tarihinde gerçekleşeceğini hatırlatalım.
  • VİOP'ta işlem gören sözleşmelere bugün itibariyle ASELS, BIMAS, DOHOL, ENJSA, KOZAA, KOZAL, SODA, SOKM, TAVHL, TKFEN paylarına, XBANK ile XUSIN pay endekslerine ve GBPUSD döviz kuruna dayalı vadeli işlem sözleşmeleri eklenecek.
  • Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri