Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

02 Nisan 2019, 08.00
  • Çin’de ve ABD’de ekonomik verilerin beklentileri aşması hafta başında hisse senedi piyasalarına güçlü alışlar getirdi. Asya ve ABD vadelilerinde alışlar devam ediyor. ABD 10 yıllık getirisi %2.47 seviyesinde, hızlı bir yukarı yönlü tepki gerçekleştirdi, USDJPY paritesi yeniden 111.00 üzerinde, fiyatlamalar Dolar-pozitif ortamı destekliyor. İngiltere’nin Brexit sürecinde çıkmaza girmesi Pound ve Euro’yu baskılarken GOÜ paraları küresel risk iştahından kısmen yararlanıyor.
  • Bu hafta ABD-Çin görüşmeleri Washington'da devam ediyor, İngiltere’de Brexit sürecinde sona yaklaşılıyor, dün tüm oylamalar reddedildi. Hafta boyunca Avrupa Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye ilişkin veriler, Çarşamba Türkiye’de enflasyon, Cuma günü ise ABD istihdam verileri döviz piyasalarında takip edilecek.
  • İngiltere Parlamentosu dün Brexit anlaşmasına ilişkin tüm alternatif teklifleri reddetti. 4 revizyon önerisi de kabul görmezken Brexit’e 10 gün kala belirsizlik derinleşmiş oldu. Başbakan May 10 Nisan’da AB liderler zirvesine kadar parlamentodan bir anlaşma geçirmek zorunda. Üç kez reddedilen anlaşmasından halen vazgeçmemiş olan May bugün kabinesi ile uzun bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyor. May’in anlaşması kabul edilmezse "anlaşmasız Brexit", "erken seçim" veya "yeni referandum" olasılıkları gündeme gelecek. Ancak her opsiyona farklı bir siyasi cephe itiraz ediyor.
  • Çin ve ABD’de açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen imalat verileriyle birlikte küresel piyasalar haftaya pozitif eğilimle başladı. Global büyümeye ilişkin kaygıları azaltan veriler sonrasında yeni günde Asya hisse piyasalarında da pozitif eğilim devam etmekte. Küresel taraftaki iyimserlik yanında yerel seçim süreci sonrasındaki politik haber akışı ve ABD ile ilişkilerin ön plana çıktığı yurtiçi gündemin izlendiği BİST tarafında yeni güne yatay eğilimle açılış bekliyoruz. BİST-100 endeksinde dalgalı eğilimin haftanın ilk işlem gününde olduğu gibi ön planda kalmasını bekliyoruz.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri