Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

03 Nisan 2019, 08.00
  • Çin verileri iyi gelmeye devam ediyor; Hizmet PMI 5.3 beklentisine karşılık 54.4 oldu (Önceki: 51.1). Asya ve ABD vadelileri alıcılı, S&P 500 endeksinde tüm zamanların en yükseği sadece %2 yukarıda. Döviz piyasalarında emtia paraları ve ana para birimleri alıcılı, GOÜ paralarına da alıcı geliyor. Bugün Türkiye’de enflasyon, Avrupa Bölgesi’nde PMI verileri, ABD’de de Hizmet PMI var. Haftanın kritik ABD istihdam verileri ise Cuma günü açıklanacak.
  • Ticaret savaşı: Financial Times’ın haberine göre iki AB ve Çin kritik konuların çoğunluğunda anlaşmaya vardı. Ancak anlaşmanın uygulanması ve denetimi-yaptırımı konusundaki düğüm henüz çözülemedi. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin bugün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile görüşmesi müzakerelerde birçok düğümü çözecek zirve olarak görülüyor.
  • Brexit: İngiltere Başbakanı May üç kere reddedilen Brexit anlaşmasını yeniden canlandırmak için yüzünü en büyük siyasi rakibi İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e çevirdi. May ortak bir Brexit planı için Corbyn ve İşçi Partisi ile birlikte çalışmak istediklerini açıkladı. İşçi Partisi AB Gümrük Birliği’nde kalmak dahil olmak üzere daha yumuşak bir Brexit sürecini savunuyor. Corbyn, May’in açılımını olumlu karşıladıklarını duyurdu. May kabinesi için ise ilk görev 12 Nisan olan Brexit tarihinin bir parça daha ertelenmesi. Bunun için Avrupa Birliği’ne kısa süre içinde yeni bir teklif götürülmesi bekleniyor.
  • ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlik hisse piyasalarını yeni günde destekleyen faktör konumunda. Başkan Trump’ın bu konuda yaptığı son açıklama ve medyada yer alan haberler bu yöndeki beklentileri bir kez daha destekledi. Küresel taraftaki iyimserlik paralelinde BİST’te hafif pozitif eğilimle açılış bekliyoruz. Bununla birlikte yurtiçi gündem kaynaklı gelişmeler dalgalı eğilimi ön planda tutmaya devam edebilir. Yeni günde açıklanacak enflasyon verisi yurtiçi gündemin öne çıkan başlıkları arasında yer alacak. BİST-100 endeksinde olası dalgalı  eğilimin ilk aşamada 92,900-94,500 bandında gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri