Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

03 Aralık 2018, 08.00
  • 2018 yılının son işlem ayına girilirken, hafta sonu G-20 zirvesindeki gelişmeler piyasalarda risk alma iştahını kısa vadede destekliyor. Küresel piyasalarda 2018 yılının en popüler konusu olan küresel ticaret savaşlarında ABD ve Çin 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda anlaştığını açıkladı. Son açıklamada riskli varlıklara yönelik ilgiyi haftanın ilk işlemlerinde artırırken, ticaret savaşlarından en fazla etkilenen piyasalardan olan Çin borsasında %2’nin üzerinde prim oluştu.
  • Küresel büyüme tartışmalarının arttığı bir dönemde atılan son adımın risk alma iştahı açısından sağladığı olumlu görünüm petrol fiyatlarında da kendini gösteriyor. Gerek ABD-Çin arasındaki anlaşma, gerekse de Rusya ve Suudi Arabistan’ın G-20 zirvesinde arz kısıntısı üzerinde anlaşmaları brent petrolde %5’lik primi beraberinde getirdi. 6 Aralık tarihindeki OPEC toplantısı öncesinde medyada yer alan Kanada-Alberta bölgesi kaynaklı petrol üretim kısıntı haberi de petroldeki fiyatlamaya katkı sağlıyor.
  • Pazartesi günü Avrupa ve ABD’de imalat sektörü PMI ve ISM verileri, Çarşamba günü Avrupa ve ABD’de hizmet sektörü PMI ve ISM verileri açıklanacak. Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması, Cuma günü ise Euro Bölgesi büyüme ve ABD istihdam verileri bu paralelde izlenecek. Zayıflayan ekonomik aktivite nedeniyle yeni haftada açıklanacak verilerde beklentilerden zayıf sonuçlar fazla aşırtıcı olmayacak, Fed Başkanı’nın açıklamalarının önemini artırabilecektir. Yurtiçinde haftanın ilk günü açıklanacak enflasyon verisi (konsensus aylık beklenti -%0.75. Garanti Bankası aylık beklentisi %0.10) hisse piyasası açısından izlenecekler arasında yer alıyor.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri