Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

04 Aralık 2018, 08.00
  • 2018 yılının son işlem ayına ABD ve Çin’in 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda anlaştığı haberleriyle giren piyasalarda iyimserlik bu aşamada kalıcı olamadı. ABD’de dün açıklanan ve yükseliş eğilimindeki ISM verilerine karşın ABD tahvil piyasasındaki hareketlilik, ABD-Çin anlaşması kaynaklı iyimserliğin azalmasına neden oldu.
  • ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi Eylül ayının ortasından bu yana en düşük seviyesine, risk algılaması açısından izlenen ABD'nin 2 ve 10 yıllık tahvilleri arasındaki getiri farkı 2007 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bu gelişmeyle resesyon tartışmaları yeniden gündeme taşındı.
  • ABD eski başkanlarından George H.W. Bush'un ölümü nedeniyle ilan edilen 'Ulusal Yas' nedeniyle ABD piyasaları kapalı olacak. FED Başkanı’nın yarın beklenen konuşması da iptal edildi.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu S&P dün yayınladığı Türkiye raporunda, Türk bankalarındaki sorunlu kredi miktarının gelecek 12-18 aylık dönemde ikiye katlanmasını ve Türk bankalarının kredilerdeki toplam kaybının son dönemdeki ortalama yüzde 1.4'ten yüzde 2.5 seviyesine kadar yükselmesini öngördüğünü belirtti. S&P, ülke ekonomisinin 2019'da daralacağını, 2020 yılındaysa yüzde 3-4 seviyelerinde ılımlı bir büyüme hızı yakalanabileceğini öngördü.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri