Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

05 Mart 2019, 08.00
 • ABD vadelileri ve Asya borsaları hafif satıcılı, ABD 10 yıllıkları da %2.72 seviyesine gerilemiş durumda. Çin, ekonomik beklentilerini güncelleyerek yeni teşvik paketini duyurdu. Dolar güçlü, Yuan da dengeli, ana para birimleri, emtia paraları ve GOÜ paraları satıcılı. Bugün ABD’de Markit PMI ve ISM Hizmet verileri takip edilecek.

  ABD Başkanı Donald Trump Türkiye ve Hindistan’ı "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi" programından çıkarmak istediğini açıkladı. ABD Kongresi’ne mektup yollayan Trump Türkiye’nin artık gelişmekte olan ülke olmadığını, bu nedenle bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan bu programdan çıkarılması gerektiğini kaydetti. Program sayesinde aralarında otomotiv parçaları ve tekstil malzemelerinin de bulunduğu 2.000 civarında ürün gümrüksüz olarak ABD’ye giriyor.

  Çin Ulusal Halk Kongresi Pekin’de başladı. Geçen yıl yüzde 6,5 civarında büyüme hedefleyen Çin 2019 için büyüme hedefini yüzde 6,5-6 aralığına çekti. Çin’in önünde zorlu bir ekonomik mücadele olduğunu belirten Başbakan Li Keqiang ekonomiyi hızlandırmak için 2 trilyon yuanlık (298 milyar dolar) vergi kesintisi açıkladı. Açıklama sonrası Asya borsaları hafif negatif, Yuan ise 6.71 civarında, sakin.

  EURUSD: ECB Perşembe günü toplanıyor. Faizlerin değişmemesi genel beklenti, ancak ekonomik görünüm aşağı yönlü güncellenebilir ve son ekonomik veriler çerçevesinde Draghi, ilk faiz artışına ilişkin takvimde olası değişiklik hakkında ipucu verebilir. Euro piyasası zayıf, EURUSD paritesi 1.1400 seviyesinin altında satıcılı, görünümde özel bir yapı yok, piyasaya geniş bantta yatay, 1.1250 ana destek. Euro’yu almak için güçlü dayanaklarımız yok. 1.1380 ve 1.1470 sıralı dirençler. Satış baskısının artması beklenebilir.

  GBPUSD: Bugün BOE Başkanı Carney, ekonomik gidişat hakkında Parlamentoya sunum yapacak. Brexit’te anlaşmasız ayrılığın büyük ölçüde ortadan kalkması Pound piyasasını ayakta tutsa da piyasa genel Dolar algısıyla şekilleniyor. GBPUSD paritesi 1.3200 seviyesinin de kadar sarktı, 1.3100 destek, 1.2800 ana destek, 1.3250/33 bölgesi ise satıcılı. Düzeltme devam edebilir.

  USDTRY: Manşet TÜFE enflasyonu, Şubat ayında %0.40 olan beklentilerin altında aylık bazda %0.16 arttı. Böylece, yıllık enflasyon %20.35’den %19.67’ye düştü. Yıllık ÜFE’deki düşüş eğilimin sürdü ve % 2.9’dan %29.6’ya geriledi. USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta 5.40 seviyesine kadar tırmandıktan sonra primleri büyük ölçüde koruyor. Çarşamba günü PPK toplantısı, piyasada yüksek oynaklığa sebep olabilir. Aşağıda 5.31/32, yukarıda ise 5.40/43 bölgesini takip ediyoruz, görünüm yukarı yönlü eğilimi işaret ediyor.

  Altın: Ana destek bölgelerinden biri olan 1280/85 bölgesinde karşılık buldu. Güçlü ABD verileri bir süre daha güçlü Dolar algısını tazeleyebilir. 1280-1290 bölgesinde konsolidasyon, yani bant hareketi sağlıklı. Yukarıda 1350-1360 bölgesi yakın dönemin ana direnç alanını oluşturuyor, dolayısıyla bu bölgeye yaklaştıkça düzeltmeler devam edebilir. Diğer taraftan, ticaret gelişmelerine bağlı olarak, Yuan’ın değer kazanması, risk iştahının artması ve güvercin Fed, Altın alışlarını orta vadede güçlü tutmaya yetebilir. Görünüm hala boğa, Altın’ın portföylerde orta-uzun vadeli bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz. 1360 bölgesinin temizlenmesiyle 1450-1500 dolar bölgesi masaya gelebilir. Cuma günü yayınlanacak ABD istihdam verileri Altın piyasasına kısa vadede yön verebilir.

   

 

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri