Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

08 Ocak 2019, 08.00
  • ABD ile Çin arasında görüşmeler dün başladı, iyimserlik hakim, küresel hisse senedi piyasalarında alışlar devam ediyor, ABD %1’e yakın artıda, Asya borsaları ise karışık. Bir süredir tahvile giren paranın bir kısmı hisseye geri dönüş görünüyor, ABD 10 yıllık getirisi %2.55 seviyesine kadar geriledikten sonra bugün %2.69 seviyesinde işlem görüyor. Yuan ise hala 6.86 etrafında, ticaret iyimserliği henüz baskın bir Yuan alışı getirmiş değil.
  • Volatil bir günün ardından Wall Street endeksleri dünü pozitif tarafta tamamladı. Resesyon beklentilerinin kısmen azalması ve Fed Başkanı’nın güvercin tondaki açıklamaları bu konuda destekleyiciydi. Yeni günde karışık bir görünüm ön planda. ABD ve Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden henüz bir açıklama gelmemiş olması ve Fed Başkanı’nın Perşembe günü gerçekleştireceği konuşması öncesinde iyimserliğin hisse piyasaları tarafında ivme kaybettiği görülüyor.
  • Bu hafta Çarşamba günü son Fed toplantısının tutanakları açıklanacak. 2019 için faiz öngörüsünü üç faiz artışından iki faiz artışına düşüren Fed’in ekonomiye ilişkin kaygı ve çekincelerinin ne derece olduğu anlaşılmaya çalışılacak. Perşembe günü ise Fed Başkanı Powell Ekonomi Kulübü’nde konuşma yapacak. Konuşmanın metni önceden yayınlanmayacak, ancak soru-cevap kısmı olacak.

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri