Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

11 Mart 2019, 08.00
  • Asya piyasaları alıcılı, ABD vadelileri yatay, haftanın genelinde önemli veriler ve Brexit oylamaları gündemi oluşturacak, risk iştahı sürekli değişebilir. ABD 10 yıllıkları %2.64, Yuan ise 6.72, piyasalar sakin. Euro ve Pound piyasaları hafif satıcılı, emtia paraları baskılı, GOÜ paraları ise hala kırılgan. Türkiye 5 yıllık CDS’i geçtiğimiz haftayı 331 seviyesinde kapattı.
  • Türkiye bu haftaya GSYH ve cari denge verileri ile başlıyor. Bloomberg anketine göre Türkiye’nin 4. çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,5, çeyreklik bazda ise yüzde 2,4 küçülmesi bekleniyor. Bloomberg Economics’e göre sanayi üretimi, kredi büyümesi ve imalat PMI verileri ışığında Türkiye iki çeyrek üst üste küçülerek teknik olarak resesyona girebilir. Türkiye ekonomisi 3. çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 1,1 küçülmüştü. Büyüme ile birlikte 10.00’da gelecek bir diğer veri ise Ocak ayı cari dengesi olacak. Bloomberg anketine göre cari dengenin yıla 650 milyon dolar açık vererek başlaması bekleniyor.
  • Küresel büyüme kaygılarının arttığı zayıf bir haftanın ardından hisse piyasaları yeni haftaya karışık bir görünümde başlıyor. Buna karşılık Çin hisse piyasaları ekonomiyi destekleyici adım beklentileri ile olumlu ayrışmayı sürdürüyor. ABD’de yaz saati uygulamasına geçildiğini ve veri akışının önceki haftaya göre bir saat önce gerçekleşeceğini belirtelim. Yurtiçinde büyüme ve cari açık verileri günün ajandasında ne çıktığını belirtelim. Söz konusu veriler öncesinde BİST-100  endeksinde yatay eğilimle açılış bekliyoruz. Bugün itibariyle 4Ç18 finansallarının açıklanması adına son tarih olduğunu belirtelim.

     

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri