Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

12 Mart 2019, 08.00
  • Teknoloji sektörü liderliğindeki ABD alışları Asya’ya yayıldı, piyasalar %2 primli, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini beklenenden daha fazla azaltarak kesintiyi bir ay daha uzatacağını açıklaması sonrası petrol değer kazanırken, risk iştahının artmasıyla Yen ve Altın bir miktar değer kaybetti. İngiltere ve AB arasında müzakerelerin olumlu geçmesi ise Pound ve Euro’yu desteklerken Dolar endeksini aşağı çekiyor. İngiltere’de oylama bugün yapılacak, öğleden sonra ise ABD’de enflasyon ve kazançlar odak noktası olacak.
  • Türkiye’de 4Ç18’de ekonomik büyüme yıllık %3.0 daraldı. 4Ç18 büyüme oranı %2.5 olan beklentinin sınırlı altında kalsa da Ocak-Eylül dönemi büyüme oranının %4.5’ten %4.7’ye revize edilmesi ile 2018 büyümesi piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. 2018 yıllık büyüme oranı %2.6 ile 2009 sonrası en düşük büyümeye işaret etti.
  • İngiltere Başbakanı May’in İngiliz Parlamentosu’na Brexit anlaşmasını oylamaya sunmasına bir gün kala Avrupa Birliği ile İngiltere anlaşmadaki değişiklikler üzerinde anlaştı. May İrlanda sınırı hakkında Parlamento’nun taleplerini karşılayan ve yasal olarak bağlayıcı değişiklikler elde edildiğini açıklayarak Parlamento’dan anlaşmaya destek istedi. Anlaşma May’in sürpriz Strasbourg ziyaretinin ardından gelirken gece yarısı May ile basın toplantısı düzenleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker "Anlaşma budur ya da Brexit hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir" diye konuştu. Açıklama sonrası küresel risk iştahında belirgin bir artış izliyoruz. Olumlu hava ana para birimlerini desteklemeye devam edebilir.

 

Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri