Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

12 Ekim 2017, 08.00

Hisse Senedi Piyasaları

Yurtdışında FED faktörü ön planda… FED’in son toplantısına ilişkin dün yayınlanan tutanaklarda bu yıl içinde faiz artırımına sıcak bakmalarına karşın düşük enflasyon konusunda kaygılarını ön plana çıkarmaları 2018 yılına yönelik faiz artırım beklentileri açısından soru işaretlerine neden oldu. Hisse piyasaları tarafında kısmen olumlu etkileşim sağlayan söz konusu gelişmeyi takiben yarın açıklanacak ABD TÜFE verisi izlenecekler arasında ön planda olacak. Bununla birlikte bugün JP Morgan ve Citigroup’un açıklaması beklenen üçüncü çeyrek finansalları da veri akışı içinde dikkat çeken diğer başlıklar konumunda. ABD’yi takiben yeni günde Asya piyasalarında olumlu görünüm etkili. Küresel eğilime paralel BİST-100 endeksinde olumlu yönde açılış öngörüyoruz. Medyada ABD’den siyasi tansiyonu artıran son gelişmelere ilişkin olarak bir heyetin Türkiye’ye geleceğine ilişkin haberler açılış beklentisine sınırlı olumlu katkı sağlayabilir. Endekste tepki yükselişinin direnç bölgesi olarak öngördüğümüz 104,800 seviyesinin test edilmesi sonrasında bu eğilimin sona erdiğini düşünüyoruz. Yeni bir trade alanı oluşması açısından 104,800-105,000 bölgesinin aşılması gerektiğini öngörmekteyiz. Aksi halde destek arayışları yeniden ön plana çıkabilir.

Tahvil Piyasaları

Tahvil piyasasındaki dalgalı seyrin önümüzdeki günlerde korunabileceği ve ulaşılan seviyelere karşın özellikle yabancı yatırımcıların alım ilgisinin bir süre daha düşük kalacağı görüşündeyiz. TL’deki değerlenme ile beraber, faiz oranlarında haftanın kalanında hafif düşüş görmek şaşırtıcı olmaz.

Döviz Piyasaları

Türkiye-ABD ilişkilerinde hafta sonu yükselen tansiyonun dün ABD elçiliğinden gelen açıklamaların da etkisiyle gerilemesi ve USD’nin özellikle FOMC tutanaklarının yayımlanmasından sonra dünya para birimleri geneli karşısında nispeten zayıf bir seyir izlemesi USD/TL kurunun gerilemesine yol açtı. Kurdaki gerilemenin kısa vadede yavaşlayarak da olsa devam edeceği, ardından ise yerini yatay bir seyre bırakacağı görüşündeyiz. Hafta başında Katalan yönetimi ve İspanya arasındaki ilişkiye görece uzlaşmacı bir yaklaşımın hakim olacağı beklentisinden destek bulan Euro’daki hareket, dün yayımlanan FOMC tutanaklarının ardından ivme kazandı. Bu sabah 1.1870 seviyesinin üzerinde yükselen EUR/USD’de bugün çok sayıda ECB üyesinin yapacağı konuşmalar takip edilecek

Emtia Piyasaları

FOMC tutanaklarının yayımlanmasının ardından USD’de görülen gerileme altının destek bulmasına imkan sağladı. Bu sabah 55 günlük ortalamasının bulunduğu US$ 1,294 seviyesinin üzerinde bulunan altında kısa vadeli görünümün olumlu yönde değiştiğini söylemek mümkün. Ancak yükseliş potansiyelini sınırlı buluyoruz. Altında US$ 1,300 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri