Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

13 Mayıs 2019, 08.00
  • ABD’nin Çin’in 200 milyarlık ürününe ek tarife getirmesinin ardından karşılık vereceğini açıklayan Çin, bu hafta adım atabilir. Asya piyasaları ve ABD vadelileri Cuma günü aldıklarının bir kısmını geri veriyor, endeksler yaklaşık %1 ekside. ABD 10 yıllık getirisi %2.43 ile Nisan’dan bu yana en düşük seviyede, risk iştahı açısından negatif. Bu hafta ABD’de teknoloji devlerinin bilançoları var, veri takvimi açısından çok güçlü bir hafta değil. Döviz piyasalarında Dolar hakimiyeti devam ediyor, G10 paraları baskılı, TL ise haftaya güçlü başlıyor, parite 6.00 seviyesinin de altında.
  • Pazar günü Çin medyası, ABD'nin tarife artışının görüşmeleri baltaladığını yazarken, ABD Başkanı Donald Trump Pekin'in görüşmeleri bozduğu yönündeki açıklamasını yineledi. Çin son açıklamasında ticaret savaşının sona ermesi için ABD'nin tüm ilave tarifeleri kaldırması, Çin'in alacağı ürünlerin gerçek talebe uygun seviyelerde belirlenmesi ve anlaşma metninin iki ülkenin itibarının koruyacak, dengeli bir şekilde yazılması şartlarını ortaya koydu. Trump, Çin'in bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini, ikinci dönem başkan seçildiğinde varacakları anlaşmanın şartlarının çok daha kötü olacağını söyledi. Şimdi Çin'in misilleme adımlarını açıklaması bekleniyor.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki birkaç ay enflasyonda çok daha keskin düşüşlerin yaşanacağını, bu düşüşlerin faizle birlikte çok daha güçlü bir dengelenme sürecini ortaya koyacağını söyledi.
  • Türk Lirası’ndaki sınırlı değer artışı etkisiyle BİST-100 endeksinde günde hafif pozitif eğilimle başlanmasını öngörüyoruz. Olası tepki alımları açısından ilk aşamada direnç bölgeyi 90,000-90,500 aralığı olarak öngörmekteyiz. Bugün ABD piyasaları kapanışı itibariyle MSCI endeks değişikliklerinin açıklanacağını belirtelim.
  • Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri