Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

14 Kasım 2017, 08.00

Hisse Senedi Piyasaları

Temkinli eğilim henüz aşılamadı… ABD’de vergi reformu konusunda ortaya çıkan belirsizlik hisse piyasalarında temkinli eğilimi öne çıkarırken, yeni günde Çin’de beklentilerin altında açıklanan perakende satış ve sanayi üretimi verileri bu eğilimin gündemde kalmasını sağladı. Günün ajandasında bugün bir panelde buluşmaları beklenen FED Başkanı Yellen, BoE Başkanı Carney ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşmaları öne çıkıyor. Yatırımcılar açıklamalar içinde gelecek yıla ilişkin para politikalarına yönelik ipuçları arayacak. Yeni haftaya başlarken ilk aşamada 108,700-110,000 işlem bandının öne çıkmasını beklediğimiz BİST-100 endeksinde haftanın ilk gününde kapanış bu aralık içerisinde gerçekleşti. Kısa vadeli görünümde aşırı satım bölgeye yaklaştığını düşündüğümüz endekste güne hafif alıcılı eğilimle başlanmasını öngörsek de, tepki alımlarının ivme kazanması açısından 110,000 bölgesinin aşılması gerektiğini düşünmekteyiz. Öte yandan MSCI endeks değişikliklerinin dün açıklandığını belirtelim. Buna göre MSCI Türkiye endeksinde değişiklik yapılmadı. MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler endeksine ise İpek Doğal Kaynakları, Kardemir, Koza Anadolu Metal Maden, Mavi Giyim ve Sasa Polyester dahil edilirken, Net Holding aynı endeksten çıkarıldı. İlgili değişiklikler 30 Kasım kapanışı itibariyle geçerlilik kazanacak.

Tahvil Piyasaları

Hazine Müsteşarlığı bugün düzenleyeceği ihalelerle yeni iki yıllık gösterge tahvilin ilk ihracı ile on yıl vadeli sabit kupon ödemeli tahvilin yeniden ihracını gerçekleştirecek. Mevcut seviyelerde ihalelere yeterli talep gelmesini bekliyoruz.

Döviz Piyasaları

Küresel döviz piyasaları bugün Fed, ECB, BoE ve BoJ başkanlarının ECB’nin düzenlediği bir etkinlikte yapacağı konuşmalara odaklanacak. Büyük merkez bankalarının yol haritaları büyük ölçüde netlik kazanmışken, bugünkü ECB panelinden para birimlerine kalıcı olarak yön verecek bir iletişim değişikliği beklemiyoruz. Almanya’da bugün üçüncü çeyrek GSYH büyümesi, Ekim ayı TÜFE verileri ve ZEW anketi sonuçları yayımlanacak. Veri akışının EUR üzerindeki etkisinin sınırlı kalacağı görüşündeyiz. EUR/USD’de 1.1680’nin aşılması durumunda yükseliş hareketinin güç kazanabileceğini düşünüyoruz. TL’ye dair görüşümüz değişmiş değil: para birimi mevcut seviyelerde olumsuz haber akışına ve GOÜ para birimleri genelinde hissedilecek bir satış baskısına karşı kırılgan konumda kalmaya devam ediyor. Ancak yeni bir olumsuz haber akışı görmediğimiz takdirde USD’nin dünya para birimlerine karşı gerilemesi ile beraber TL de son haftalardaki kayıplarını kısmen geri alabilir.

Emtia Piyasaları

ABD tahvil faizlerindeki yükselişe karşın, altına dair kısa vadeli görüşümüz nispeten yapıcı kalmaya devam ediyor.

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri