Araştırma / Piyasa Yorumu

Piyasalara Bakış

18 Nisan 2019, 08.00
  • Hisse senetleri piyasaları son altı ayın en yükseğinden düşüş kaydediyor, kar realizasyonları gün boyunca devam edebilir. ABD 10 yıllık getirisi %2.57 seviyesine gerilerken Yen de 111.85 seviyesine geriledi. Risk iştahının azalmasıyla emtia piyasası da satış görüyor, GOÜ paraları ise güne tedirgin başlıyor.
  • Bugün Euro Bölgesi ve ABD’den Markit öncü PMI verileri gelecek. Avrupa verileri 11.00’da açıklanacak. Bloomberg anketine göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI’ın 47,5’ten 48’e yükselmesi, hizmet PMI’ın ise 53,3’ten 53,1’e gerilemesi bekleniyor. Almanya’da PMI geçen ay 7 yılın en düşük seviyesine gerilemiş ve Euro Bölgesi ekonomisinin sağlığına ilişkin endişeleri körüklemişti. ABD tarafında ise PMI verileri 50’ninüzerinde seyrini koruyarak genişlemeye işaret ediyor. ABD Markit imalat öncü PMI verisi 16.45’te yayımlanacak. Bloomberg anketine göre imalat PMI’ın 52,4’ten 52,8’e yükselmesi bekleniyor. ABD hizmetler PMI’ının ise 55,3’ten hafif gerileme ile 55’e ineceği öngörülüyor. Bugün ABD’de ayrıca Mart perakende satışlar verileri yayımlanacak.
  • Küresel hisse piyasalarında Paskalya yarın başlayacak tatili öncesinde hafif negatif eğilim öne çıkıyor. Günlük bazda ise Avrupa’da açıklanacak PMI verileri global gündemde öne çıkan başlık konumunda. Dün risk priminin gerilemesiyle tepki alımlarının devam ettiği BİST-100 endeksinde yeni günde küresel eğilim ve TL tarafındaki sınırlı kaybın etkisiyle zayıf açılış bekliyoruz. İlk aşamada 99,200 direnci altında 97,500 destek bölgesi gündeme gelebilir.
  • Raporun devamı için aşağıdaki pdf linkini kullanabilirsiniz.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

----
-
-
-

Haber Etiketleri