Araştırma / Piyasa Yorumu

Güne Başlarken

10 Ocak 2019, 08.00

Piyasalara Bakış

ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin umutlar ve Fed’in faiz artırımları konusunda daha esnek olabileceğine ilişkin açıklamalarla Wall Street endekslerindeki iyimserlik dün dördüncü gününü tamamladı. Diğer yandan yeni günde hisse piyasaları ve petrol fiyatlarında yeni günde soluklanma görülüyor. Ticaret görüşmelerine ilişkin net bir açıklamanın henüz gelmemiş olması bu eğilimde etkili. Günün öncelikli gündem başlığı Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Bununla birlikte ABD-Çin arasındaki görüşmelere ilişkin haber akışı izlenecek bir diğer başlık. TL tarafında yatay eğilimin öne çıktığı sabah saatlerinde bu paralelde BİST-100 endeksinde de yatay eğilimle açılış öngörüyoruz. Küresel taraftaki gelişmeler yurtiçi piyasalara da yön verecektir.

 

Ekonomi ve Politika Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bugün KOBİ’ler için kredi paketi açıklayacaklarını duyurdu

Basında yer alan haberlere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 10 yıl vadeli USD cinsi Eurobond ihracında getiri %7.625 seviyesinde gerçekleşti

 

Sektör ve Şirket Haberleri

Havacılık Sektörü: 3. Havalimanındaki ortaklardan Kolin İnşaat paylarını devretmek üzere görüşmeler yaptığını açıkladı (Nötr)

Otomotiv sektörü: FT’de yer alan habere VW ve Ford önümüzdeki hafta araç üretimi konusunda işbirliğine yönelik duyuru yapabilir (FROTO için olumlu)

İş Bankası (ISCTR, EP) İş Bankası 2019 beklentileri, aktif kalitesi beklentisi piyasa beklentilerinden daha iyi

Yapı Kredi (YKBNK, EÜ): 650mn ABD Doları tutarında ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracı tamamlandı, maliyet %13.875 (Nötr)

Tüpraş (TUPRS, EP)'ın maden yasasında itiraz ettiği 31. madde dün TBMM'de kabul edildi (Sınırlı Olumsuz)

Yapı Kredi (YKBNK, EÜ) ilave ek sermayeye dahil edilmesi planlanan tahvil ihracı için talep toplamaya başlandığını açıkladı (Olumlu)

 

 

 

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri