Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

22 Haziran 2018, 09.00

Ticaret savaşı derinleşiyor ve küresel büyümeye yönelik endişeleri artırıyor. Çin ve Avrupa Birliği’nin ABD’ye karşı hamlelerinden sonra, dün Meksika ABD’yi et ihracatına %20 ek gümrük vergisi getirmekle tehdit etti. ABD hisse senetlerinde iştah azalıyor, piyasanın defansif sektörlerde durduğunu izliyoruz. Avrupa hisse senetleri piyasaları da %1’i aşan kayıplara uğrarken Asya piyasaları karışık bir görüntü veriyor. Para hisse senetlerinden çok tahvilde kalmayı yeğliyor, JPY ve Altın’da da alışlar var. EUR, GBP, AUD, NZD, CAD ise yılın en düşük seviyelerinden tepki vermeye devam ediyor.

Off-shore Yuan 6.5050 civarında dengeli. Emtia paraları tepki verse de, gelişmekte olan ülke para birimlerinde stres azalmış değil. Türkiye, Brezilya, Meksika gibi ülkeler, sadece Dolar ve ticaret savaşlarıyla değil, aynı zamanda yoğun bir politik belirsizlikle mücadele ediyor. Seçimler sonuçlanmadan piyasalar rahatlamayabilir.

Bugün hem Avrupa’da hem de ABD’de PMI verileri odak noktası olacak.

İngiltere Merkez Bankası, dünkü toplantısında faizleri ve varlık alım programını değiştirmedi. Ancak sürpriz gelişme, baş ekonomist Haldane’in oyunu faiz artışı yönünde kullanması oldu. Bir önceki toplantıda faiz artırmak isteyenlerin sayısı 7’ye karşı 2 iken, bu toplantıda 3’e yükselmiş oldu. Şahin değişim piyasada hızla fiyatlandı, GBPUSD paritesi 1,3100 seviyesinden 1.3280 seviyesine kadar alındı. Kazanımlar korunuyor.

USDTRY paritesi yukarı eğilimli karışık bir görüntü veriyor. Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesi Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 314 civarında bekliyor. Piyasada hangi senaryoların tam olarak fiyatlandığı belirsiz. Seçim sonuçları görülmeden ve piyasa fiyatlaması oluşmadan ana yönün netleşeceğini düşünmüyoruz. Risk priminin yükseliyor olması Dolar’a olan hassasiyeti canlı tutabilir. USDTRY paritesinin 4,70 üstünde eski tepelerini (4,80, 4,92) test etme riski hala masada. Bugün çok yüksek oynaklık sürpriz olmayacaktır. Pazartesi açılışında ise büyük boşluklar görülebilir. Opsiyon primlerinde yüksek oynaklık fiyatlanıyor.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri