Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

27 Temmuz 2017, 09.00
  • Dünkü FOMC toplantısında faiz oranları sabit bırakılırken, toplantı sonrasında yayımlanan karar metninde bazı değişiklikler gözlendi. Enflasyonun %2’lik hedefin ‘biraz altında’ seyrettiği yönündeki ifadeden biraz kelimesi çıkarılırken, istihdam piyasasına ilişkin değerlendirmelerin ise olumlu yönde değiştiğini gördük. Son olarak ise Fed, ‘nispeten yakın’ zamanda bilanço normalleşmesine başlanabileceğini belirterek bu yöndeki ilk adımın Eylül’de geleceği algısını destekledi. FOMC karar metninde çarpıcı bir değişiklik olmasa da, piyasa katılımcılarının enflasyon ile ilgili değerlendirmelere odaklandığını ve güvercince bir algı oluştuğunu görüyoruz. Bunun neticesinde USD dünya para birimleri karşısında değer kaybederken, ABD tahvil faizleri geriledi ve altın fiyatı sert sayılabilecek şekilde yükseldi. Mevcut durumda Fed’in bu yıl içinde bir faiz artırımına daha gitmesine verilen olasılık %40’ın altına gerilemiş durumda. Bunun ötesine baktığımızda ise, vadeli kontratlarda 2018 yılının sonuna kadar faiz oranının sadece 30 bps artacağı (bir faiz artırımı) fiyatlanıyor. FOMC kararı sonrasında gördüğümüz hareket piyasada USD satış iştahının yüksek seyrettiğine ve mevcut momentumun kısa vadede USD’yi baskı altında bırakmaya devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak Fed’e ilişkin beklentilerin daha da güvercince yönde değişmesi olasılığını düşük buluyor ve para politikası temasının USD üzerinde yarattığı baskının hafiflemesini bekliyoruz. ABD’de bugün dayanıklı tüketim malı siparişleri, yarın ise 2Ç GSYH büyümesinin ilk tahmini yayımlanacak.

  • Piyasa katılımcılarının dünkü FOMC toplantısının şahince bir sürpriz yaşanmadan geride bırakılmasıyla beraber EUR alımlarına devam etmesi EUR/USD paritesinin 1.1775 seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. EUR/USD’nin gerek temel gerekse teknik göstergeler değerlendirildiğinde aşırı seviyelere ulaştığı görüşünde olsak da, ikilide bir süredir beklediğimiz düzeltme hareketinin yaşanmaması ve 2015 yılının Ağustos ayında görülen zirve seviyenin bulunduğu 1.1715’in kırılması ile birlikte yukarı yönlü hareketin devam etmesi riskini göz ardı etmiyoruz.

  • TL dün yurt içi piyasaların açık olduğu saatlerde GOÜ para birimleri genelinde daha ılımlı bir hava görülmesinin etkisiyle hafta başındaki kayıplarının bir kısmını geri aldı. USD/TL kurundaki düşüşün FOMC kararından sonra ise hızlandığını gördük. USD/TL bu sabah 3.5250’li seviyelere kadar gerilerken, döviz piyasaları genelinde FOMC sonrasında görülen tepkinin karar metninde verilen mesajlar değerlendirildiğinde abartılı olduğu görüşündeyiz. TCMB’nin bugünkü PPK toplantısında faiz oranlarını sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor. TCMB’nin enflasyondaki düşüşe atıfta bulunmasını, ancak sıkı likidite politikasının enflasyon görünümünde daha belirgin bir iyileşme görülene kadar sürdürüleceği mesajını yinelemesini olası buluyoruz. PPK toplantısının ardından USD/TL kurunu FOMC sonrasında gördüğü dip seviyelerin altına getirecek bir düşüşün orta vadeli portföyler için alım fırsatı yaratabileceği görüşündeyiz. USD/TL’de 3.5180 ve 3.50 destek, 3.54 ve 3.56 direnç seviyeleri.

  • FOMC kararı sonrasın ABD tahvil faizlerinin gerilemesi ve USD’nin baskı altında kalması altın fiyatını US$ 1,260 seviyesinin üzerine taşıdı. USD baskı altında kaldığı ölçüde altının da destek bulması olası görünse de, mevcut hareketin uzun soluklu bir yükselişin başlangıcı olmadığı görüşündeyiz. TL cinsi altının 142-144 TL/gr aralığında hareket etmeye devam etmesini bekliyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri