Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

17 Kasım 2017, 09.00
  • ABD’de Temsilciler Meclisi’nde dün yapılan oylamada Cumhuriyetçi Parti’nin vergi düzenlemeleri konusundaki taslağı kabul edildi. Ancak yasama süreci henüz tamamlanmış olmaktan çok uzak. Senato’nun önümüzdeki hafta kendi tasarısı üzerinde çalışması ve konuya dair oylamanın ancak Şükran Günü (23 Kasım) sonrasında yapılması bekleniyor. ABD’de dün yayımlanan sanayi üretimi verisi ortalama beklentinin üstünde bir değer alsa da, verinin USD üzerinde kayda değer bir etkisi gözlenmedi. Günün önemli kısmında yatay bir seyir izleyen Dolar Endeksi DXY, gece saatlerinde, Özel Yetkili Savcı Mueller’in Rusya ile Trump’ın seçim kampanyası arasındaki ilişkiyi inceleyen soruşturması kapsamında bazı kampanya görevlilerinin ifadesinin alınmasını talep ettiği yönündeki haberlerin etkisiyle geriledi. USD’de bugün piyasalar açısından ikincil derecede öneme sahip olan konut piyasası verileri ve haber akışı takip edilecek. Para biriminin haftanın son işlem gününde görece zayıf seyretmesini bekliyoruz.

  • Çarşamba günü 1.1850 seviyesine kadar yükselen EUR/USD paritesindeki yükseliş eğiliminin yerini yatay bir seyre bıraktığını söylemek mümkün. Ekim ayı ECB toplantısı sonrasında verdiği kayıpları neredeyse tamamen geri alan EUR’ya dair orta vadeli görüşümüz yapıcı olmaya devam ediyor. Ancak EUR/USD’nin kısa vadede görece yatay bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz. Piyasa katılımcıları faiz dinamiklerini bir süredir göz ardı etme eğiliminde olsa da, kısa vadeli ABD ve Almanya tahvil faizleri arasındaki farkın açılması EUR/USD üzerinde ağırlık oluşturabilecek bir etken.

  • Hafta içinde risk algısında yaşanan dalgalanmanın ardından yatırımcıların riskli varlıklara ilgisinin yeniden artmaya başladığı gözlenirken, bunun bir yansıması da gelişmekte olan ülke para birimlerinin kayıplarını kısmen geri alması oldu. USD/TL kuru dün akşam saatlerinde 3.85’li seviyelere gerilese de, TL’nin performansı benzer GOÜ para birimlerine kıyasla zayıf kaldı. (i) USD/TL kurunun 3.90 seviyesini kalıcı olarak aşamamış olması, (ii) küresel piyasa şartlarının daha destekleyici olması, TL’de kısa vadeli görünümü görece pozitif bulmamıza yol açan etkenler. Kurun 3.85 seviyesinin altına hareket etmesi durumunda TL’deki hareketin ivme kazanabileceği görüşündeyiz. Bu yönde bir gelişme, G10/TL ikilileri genelinde düşüşe yol açacaktır. Offshore hesaplarda pozisyonlanmanın ağırlıklı olarak TL aleyhine olması da olası bir düşüş hareketini hızlandırabilecek bir faktör. USD/TL’de 3.85 ve 3.8250 seviyeleri destek, 3.87 ve 3.89 direnç olarak takip edilebilir.

  • Hafta ortasında baskı altında kalan altının dün yeniden US$ 1,280/ons seviyesinin üzerine yükseldiğini gördük. Tahvil faizleri ve USD hareketleri altında oynaklık yaratmaya devam edebilir, ancak ons altına dair kısa vadeli görüşümüz yapıcı olmaya devam ediyor. Son günlerde görülen kademeli yükseliş eğiliminin korunmasını bekliyoruz. TL cinsi altın konusunda ise TL’de görülecek olası bir değerlenmenin potansiyel negatif etkisi nedeniyle temkinliyiz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri