Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

25 Nisan 2017, 09.00

 

  • Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından sert şekilde gerileyen Dolar Endeksi DXY, şimdilik 200 günlük ortalamasına yakın destek bulmaya devam ediyor. Artan küresel risk iştahının USD’yi JPY’ye karşı desteklediği, öte yandan gelişmekte olan ülke para birimlerinin de USD’ye karşı değer kazanmasına imkan sağladığı gözleniyor. Kısa vadede koşulların GOÜ para birimleri açısından destekleyici kalmaya devam edeceği görüşündeyiz. Bu hafta ABD’de Temsilciler Meclisi’nin Paskalya tatili sonrasında yeniden açılması ile siyasi haber akışı USD’nin gündeminde olacak. Özellikle bütçe tavanı konulu gelişmeler takip edilecek. Bugün ABD’de yeni konut satışları ve Conference Board tüketici güven verileri açıklanacak. USD’nin kısa vadede net bir yön bulmakta zorlanabileceği, ancak DXY’nin 99 seviyesinin üzerinde tutunacağı görüşündeyiz. 

  • Pazartesi günü erken saatlerde 1.09’lu seviyelere kadar yükseldikten sonra 1.0850 seviyesine yakın dengelenen EUR/USD paritesinde Macron’un Fransa seçimlerinde elde ettiği zaferin fiyatlandığı görüşündeyiz. Mevcut seviyelerde yatırımcıların EUR’da alım yönünde hareket etmek konusunda oldukça temkinli davranacağı görüşündeyiz. EUR açısından haftanın en önemli gündem maddesi Perşembe günü yapılacak ECB toplantısı. Herhangi bir politika değişikliğine gidilmesi beklenmiyor. Ancak ECB’nin politika normalleşmesi konusunun son aylarda piyasaların gündeminde önemli yer işgal ettiği hatırlanacak olursa, Draghi’nin normalleşmenin zamanlama ve yöntemine ilişkin vereceği olası sinyaller yakından izlenecek.

  • USD/TL kuru Fransa seçimlerinin ardından oluşan olumlu havanın etkisiyle Salı sabahı erken saatlerde 3.57’ye kadar geriledi. Kurdaki gerileme yurt içinde yoğun döviz talebi getirse de, bu talebin karşılandığı ve TL’nin haftanın ilk gününde en güçlü performans gösteren GOÜ para birimlerinden biri olduğunu gördük. Küresel koşullar destekleyici kaldığı sürece, TL’de son günlerde hissedilen kademeli değerlenme eğiliminin korunması beklenebilir. Bugün öğleden sonra Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde yapılacak Türkiye’ye ilişkin toplantının yansımaları ülke risk algısını etkileyerek TL’de dalgalanmaya yol açabilir. TCMB’nin Çarşamba günü yapılacak PPK toplantısında GLP (geç likidite penceresi) faiz oranında ölçülü de olsa bir artırıma giderek likidite politikası çerçevesindeki hareket alanını artırması durumda kurun yıl içinde gördüğü dip seviyesinin bulunduğu 3.55’i test edebileceği görüşündeyiz. USD/TL’de 3.57 ve 3.55 destek, 3.60 ve 3.6250 direnç seviyeleri. EUR/TL’nin 3.85-3.90 aralığında hareket etmeye devam edeceği beklentisindeyiz.

  • Fransa seçimlerinin ardından küresel risk iştahının artmasıyla baskı altında kalan altının US$ 1,270/ons seviyesinin üzerinde tutunmayı başardığı gözleniyor. Altın fiyatında dün görülen düşüşün altına dayalı fonlara (ETF) hafif de olsa giriş getirdiği gözlendi. Altın fiyatının kısa vadede US$ 1,270-1,290/ons aralığında konsolide olabileceği beklentisindeyiz. TL’de görülmesini beklediğimiz hafif değerlenme nedeniyle TL cinsi altın fiyatlarının mevcut seviyelere yakın seyredeceği beklentisindeyiz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri