Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

24 Mart 2017, 09.00
  • Önemli bir ekonomik veri akışının ve piyasalara yön verecek yeni bir temanın yokluğunda, piyasalar ABD’de ‘Obamacare’ olarak anılan sağlık yasasında yapılacak değişikliklere ilişkin müzakere sürecini yakından takip ediyor. Dün Temsilciler Meclisi’nde yapılması planlanan oylama, Cumhuriyetçi Parti’nin kendi içinde yasayı geçirmek için gerekli çoğunluğa ulaşamaması nedeniyle bugüne ertelendi. Gelişmeler yakından izlense de, döviz piyasalarında dün haber akışının etkisiyle görülen oynaklık sınırlı kaldı. Temsilcilerin uzlaşmaya artık daha yakın olduğu görüşü bu sabah itibarıyla USD’yi hafif desteklemiş görünüyor. Yasanın bugün Meclis’ten geçmesi USD açısından olumlu bir gelişme olacaktır. Ancak Senato onay süreci nedeniyle konunun bir süre daha gündemde kalması olası. Yasanın bugün oylanıp reddedilmesi ise USD’nin ana para birimlerine karşı zayıf, GOÜ birimlerine karşı güçlü seyretmesine yol açabilir. Bugün ABD’den gelecek dayanıklı mal siparişleri verisi siyasi gündemin gölgesinde kalsa da, haftanın en önemli veri açıklaması.
  • Hafta ortasında Şubat ayında gördüğü yıl içi zirvenin bulunduğu 1.0820- 30 bölgesini test eden EUR/USD, bu seviyede dirençle karşılaştı. Kısa vadede EUR/USD’de direnç olarak öne çıkmaya devam edecek bu bölgenin kırılması durumunda 1.0890’daki 200 günlük ortalamaya hareketin önü açılacaktır. Ancak mevcut görüntü, paritede yükseliş eğiliminin ivme kaybettiğine işaret ediyor. Euro Bölgesinde önemli bir gündemin yokluğunda ikilide USD sürükleyici olmaya devam edecektir. Bu çerçevede bugünkü sağlık yasası oylaması EUR/USD’de yön belirleyecek. Londra’daki terör eyleminin ardından Fransa’da seçim anketlerinde bir değişiklik görülüp görülmeyeceği EUR açısından önümüzdeki günlerde takip edilecek bir konu.
  • USD/TL kuru nispeten dar bir bantta yön aramaya devam ediyor. TCMB’nin sıkı likidite politikası TL açısından destekleyici olsa da kurda küresel risk algısındaki seyir yön belirleyici olacak. ABD’de bugün oylanacak sağlık yasasının kabul edilmemesinin küresel risk algısı ve TL açısından en olumsuz senaryo olacağı görüşündeyiz. Yasanın geçmesi ise ilk etapta USD’ye geniş tabanlı destek sağlayarak TL’ye olumsuz yansıyabilir. Ancak bu ilk tepkinin kısa sürede yerini GOÜ para birimleri açısından daha destekleyici şartlara bırakacağı görüşündeyiz. Hafta başından bu yana ağırlıklı olarak 3.60-3.65 aralığında sıkışık bir seyir izleyen USD/TL kurundaki teknik görüntü kurun dip oluşturmaya başladığına işaret ederken, 3.6450-3.65 bölgesinin üzerine hareket görülmesi durumunda kurda görüntü USD açısından daha yapıcı hale gelecektir. Bu yönde bir gelişme yaşanması olasılığı biraz azalmış görünse de, küresel risk algısında USD’nin GOÜ para birimlerine karşı güçlü, çekirdek G10 birimlerine karşı zayıf seyretmesine yol açacak bir artış, özellikle EUR/TL ve GBP/TL gibi çaprazlarda yukarı yönlü hareket riski doğurabilir. USD/TL kurunda 3.61, 3.58 ve 3.55 seviyeleri destek, 3.64, 3.65 ve 3.6750 seviyeleri direnç konumunda.
  • Dün US$ 1,254/ons seviyesine kadar yükselen altın fiyatı ABD’de bugün yapılacak sağlık yasası oylamasına ilişkin beklentilerin daha iyimser hale gelmesiyle yönünü aşağıya çevirdi. Sağlık yasasının bugün onaylanması durumunda altının US$ 1,240/onsun altına gerileyeceği, yasanın kabul edilmemesi ya da sürecin uzaması durumunda ise US$ 1,250’nin hafif üzerine yükseleceği beklentisindeyiz. Küresel risk algısını artıracak bir sonuç, TL cinsi altında 147 TL/gram seviyesinin üzerine harekete yol açabilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri