Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

26 Mayıs 2017, 09.00
  • Dün sonuçlanan OPEC toplantısında halihazırda yürürlükte olan imalat kesintisinin 9 ay uzatılması kararı verildi. Kararın ardından (i) anlaşmanın bazı piyasa katılımcılarının umduğu doğrultuda daha uzun süreli olarak uzatılmamış olması, (ii) beklentinin gerçekleşmesi ile gelen kar satışları petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Petrol fiyatlarındaki gerileme emtia üreticisi G10 para birimlerinin USD karşısında baskı altında kalmasına yol açarken, Ruble hariç GOÜ para birimlerinde şimdilik sakin bir seyir gözleniyor. Öte yandan Mayıs ayı sonuna kadar sürecek piyasa tatili öncesinde Yuan’ın değer kazandığını görüyoruz. Piyasadaki karışık görünüme karşın, USD’nin dünya para birimleri karşısında destek bulmaya başladığı ve DXY’nin bu hafta test ettiği dip seviyelerin üzerinde tutunacağı görüşündeyiz. ABD’de bugün 1 çeyrek GSYH büyümesinin revizyonu, dayanıklı tüketim malı siparişleri ve çekirdek PCE gibi önemli veriler açıklanacak. Verilerin beklentiyi karşılaması USD açısından hafif de olsa pozitif olacaktır. Pazartesi günü ABD ve İngiltere’de piyasaların kapalı olduğunu hatırlatalım.  

  • EUR/USD’de FOMC tutanaklarının ardından gözlenen yükseliş kalıcı olmadı. İkilinin bugünkü ABD verilerinden bir sürpriz çıkmadığı takdirde 1.12 seviyesine yakın, yatay hareket edebileceği beklentisindeyiz. Yatırımcıların EUR’ya ilişkin görüşünün orta vadede olumlu kalmaya devam ettiği düşüncesindeyiz. Ancak paritede son dönemde kaydedilen sert yükselişin ardından EUR’da pozisyonlanma aşırı hale gelirken ikilide bir miktar soluklanma görülmesi olası. Paritede 1.1170 seviyesi destek, 1.1250-70 bölgesi ise direnç olarak takip edilebilir. Son günlere 4.00 seviyesinden kalıcı olarak uzaklaşamayan EUR/TL ikilisinde 3.95-3.97 bölgesine hareketlerin alım fırsatı teşkil edebileceği görüşündeyiz.

  • Dün sabah FOMC tutanaklarının ardından USD’de görülen geniş çaplı değer kaybının etkisiyle 3.55 seviyesini test eden USD/TL kuru, bu seviyenin altına kalıcı olarak inemedi. Yurt içinde mevcut seviyelerde yatırımcıların döviz talebinin nispeten düşük kaldığı, öte yandan yabancı yatırımcıların TL’de mevcut uzun pozisyonlarını şimdilik koruma eğiliminde olduğu gözleniyor. TL’ye yön verecek özel bir gelişmenin yokluğunda, GOÜ para birimlerindeki genel eğilim takip edilecek. Bu çerçevede, küresel görünüm USD/TL’nin 3.55 seviyesinde kısa vadeli dip oluşturduğu düşüncesini destekliyor. USD/TL’de 3.55 ve 3.5350 destek, 3.58 ve 3.60 direnç seviyeleri. 3.55 seviyesinin altına hareketlerin USD/TL’de alım fırsatı oluşturabileceği düşüncesindeyiz.

  • Dün İngiltere’de yayımlanan GSYH büyümesinin beklentinin altında kalması ve verilerin dış ticarette zayıf bir görünüme işaret etmesinin yanı sıra, Muhafazakar Parti’nin seçim yarışında rakipleri ile arasındaki oy farkının daraldığını gösteren anket sonuçları GBP’nin baskı altında kalmasına yol açmış durumda. GBP/USD’nin önümüzdeki günlerde 1.28 seviyesine hareket edebileceği beklentisindeyiz. EUR/GBP’de son günlerde görülen yükseliş eğiliminin de korunacağı görüşündeyiz.

  • Altın fiyatı dar bir bantta yön aramaya devam ediyor. USD’nin zemin bulmaya başlamasını, ABD’de tahvil faizlerinin dip oluşturmasını ve küresel risk algısının görece ılımlı seyretmesini altın açısından olumsuz etkenler olarak görüyoruz. Altının US$ 1,260/ons seviyesinde dirençle karşılaşmaya devam edeceği görüşündeyiz. TL cinsi altın fiyatının 145 TL/Gr seviyesine yakın hareket etmeye devam edeceği beklentisindeyiz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri