Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

24 Şubat 2017, 09.00
  • Çarşamba akşamı yayımlanan FOMC tutanaklarının son dönemde Fed üyelerinden gelen şahince mesajların aksine, genelde beklenenden daha erken bir faiz artırımına işaret etmemesi ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in yorumlarının planlanan vergi düzenlemelerinin umut edildiği ölçüde hızlı şekilde uygulamaya konmayabileceğini düşündürmesi USD’nin değer kaybetmesine yol açtı.

  • Aslında ne FOMC tutanakları, ne de Mnuchin’in açıklamaları piyasalara yön verecek nitelikte güçlü değil. Ancak yeni bir temanın yokluğunda dün oluşan hava, bu hafta G10 para birimleri karşısında nispeten güçlü seyreden USD’nin kazanımlarını kısmen geri vermesine yol açtı. Öte yandan, görece yüksek seyreden risk iştahı ve USD’deki küresel hareketin duraklaması GOÜ para birimlerinin dün değer kazanmasına imkan sağladı.

  • Bugün ABD’de açıklanacak yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi Güven Endeksi gibi ekonomik verilerin USD üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. ABD Başkanı Trump’ın 28 Şubat’ta yapacağı konuşmada vergi düzenlemeleri konusunda vereceği olası mesajlar kısa vadede USD açısından en önemli gelişme olacak.

  • Fransız tahvil faizlerinde kaydedilen gerileme ülkede yapılacak seçimlerden kaynaklanan risk algısının hafiflediğine işaret ederken, bu durum EUR üzerindeki baskıyı da azaltıyor. Ancak önümüzdeki dönemde EUR/USD’de aşağı yönlü risklerin ağırlıkta kalmaya devam ettiği görüşündeyiz. Yatırımcıların şimdilik iki yöne de yeni pozisyon almak konusunda temkinli davranacağı ve paritenin kısa vadede 1.0520-1.0650 aralığında hareket etmeye devam edeceğini düşünüyoruz.
     
  • Küresel koşullar gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklemeye devam ederken, TL’nin görece yüksek getirisi ve zımni oynaklıkta kaydedilen düşüş para birimine alım ilgisi getiriyor. Dün 3.56’nın altına kadar gerileyen USD/TL kurunda 3.55 seviyesi ilk önemli destek konumunda.

  • Henüz kurdaki düşüş eğiliminin sona erdiğini söylemek için erken olduğu, ancak USD/TL’deki aşağı yönlü hareket potansiyelinin azaldığı görüşünü koruyoruz. Kurda yıl başında kaydedilen sert yükseliş hareketinin başladığı 3.50-3.55 bölgesinin kısa vadede aşağı yönlü hareketi sınırlayabileceği görüşündeyiz. Kurdaki gerileme neticesinde TCMB’nin likidite uygulamalarında değişikliğe gidip gitmeyeceği ve küresel risk iştahının seyri TL açısından belirleyici olacak.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri