Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

24 Nisan 2018, 09.00

 

DXY: ABD’de tahvil faizleri yönünü yukarı çevirirken, USD’nin son günlerde dünya para birimleri karşısında destek bulduğunu görüyoruz.. Suriye kaynaklı jeopolitik risklerin ve ‘ticaret savaşları’na ilişkin kaygıların gündemden uzaklaşmış olması ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesine ve USD’nin görece pozitif ekonomik tablodan destek bulmasına imkan sağlamış durumda. Dolar Endeksi DXY Ocak ayı başlarından bu yana aşamadığı 91 seviyesini test ediyor. USD’deki hareketin mevcut seviyelerde biraz soluklandığını görebiliriz. Ancak DXY’de görünümün yapıcı olduğu görüşünü koruyoruz. ABD’de haftanın ilk günlerinde ekonomik veri akışı sakin. USD’de tahvil faizlerinin yönü takip edilecektir.

EUR: USD’deki geniş tabanlı değer artışı EUR/USD paritesinin de 1.22 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. CFTC tarafından Cuma günü yayımlanan veriler, spekülatörlerin Euro kontratlarındaki net uzun pozisyonunun rekor seviyeye yakın kalmaya devam ettiğini gösterdi.       (i) ABD ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik görünüm, (ii) faiz oranları, (iii) Euro’daki yüklü uzun pozisyonlanma, (iv) EUR/USD’de son aylarda kaydedilen yukarı yönlü hareketteki ivme kaybı değerlendirilince, ikilide düzeltme riskinin arttığı düşünülebilir. EUR/USD’de 1.2160-1.22 bölgesinin kırılması durumunda yukarıda özetlenen koşulların etkisiyle daha derin bir düzeltmenin önünü açabilir. Bu senaryoda takip edilecek ilk destek seviyesi 1.20’de bulunan 200 günlük basit hareketli ortalama olacaktır. Perşembe günü yapılacak ECB toplantısı haftanın öne çıkan gündem maddesi.

TL: Geçen hafta erken seçim kararının duyurulmasını takiben 4.10’lu seviyelerden 4.0’e kadar gerileyen USD/TL kuru, son üç işlem gününde bu hareketi neredeyse tamamen geri verdi. Kurdaki son yukarı yönlü hareket, TL özelinde yeni bir fiyatlama ya da işlem ilgisinin değil, USD’deki küresel hareketin bir yansıması. Son üç işlem gününde Dolar Endeksi DXY yönünü yukarı çevirirken, Güney Afrika Randı ve Meksika Pesosu gibi birimlerin %3 ila %4.5 değer yitirdiği görülüyor.Yarın yapılacak TCMB toplantısı TL’nin orta vadeli seyri açısından kritik konumda. Toplantı öncesinde beklentiler karışık. Ancak çoğu piyasa katılımcısının ortalama fonlama maliyetini 50-100 bps artıracak bir adım atılacağı beklentisinde olduğunu söylemek mümkün. USD’deki küresel eğilim bir süre daha USD/TL’de yön belirleyici olabilir. TCMB’nin piyasa beklentisini karşılayacak bir politika adımı atması TL’nin benzer para birimlerinden olumlu yönde ayrışmasına imkan sağlayacak bir gelişme olacaktır. Döviz alımı için aceleci davranılmaması gerektiği görüşünü koruyoruz. USD/TL kurunda 4.0860 ve 4.0600 destek, 4.1150 ve 4.15 direnç seviyeleri.

Altın: USD’nin G10 para birimleri karşısında değer kazanması ve ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesi altını baskı altında bırakan etkenler. Bu sabah itibarıyla US$ 1,320’li seviyelerde bulunan altında US$ 1,320 ve US$ 1,310 destek seviyeleri olacak takip edilebilir. Altının kısa vadeli olarak destek bulmaya başlayabileceği görüşündeyiz. Ancak temkinli bir yaklaşım benimsemekten yanayız. Altının gerilemeye devam etmesi durumunda son dönemde altın ETF’lerine görülen yoğun girişlerin geri verildiğini ve bunun da fiyata olumsuz yansıdığını görebiliriz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri