Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

21 Eylül 2017, 09.00

Dün akşam sonuçlanan FOMC toplantısından çıkan iletişimin şahince bulunması USD’nin geniş tabanlı şekilde destek bulmasına yol açtı. ‘Nokta çizelgesi’ çoğu kurul üyesinin 2017 yılında bir faiz artırımına daha gidileceği öngörüsünü koruduğunu gösterirken, 2018 yılı için üç artırım beklentisinde de değişiklik yoktu. FOMC üyelerinin öngörülerinin piyasada fiyatlanan göre daha hızlı bir faiz artırımı döngüsüne işaret etmeye devam etmesi ve Başkan Yellen’in enflasyondaki düşüşün geçici olacağı yönündeki mesajını yenilemesi piyasalarda şahince bir algı yaratan gelişmelerdi. Özetle, Fed’in iletişimini önemli ölçüde değiştirmediğini ve yıl içinde bir faiz artırımına daha gidilmesi beklentisinin güçlenmesi ile USD’nin değer kazandığını söylemek mümkün. Toplantı öncesinde USD’de kısa pozisyonların yüksek seviyede bulunduğu ve para biriminin uzun süredir gördüğü en değersiz noktaya ulaştığı değerlendirilecek olursa, faiz artırımı beklentisinin daha da güçlenmesi ile beraber USD’nin önümüzdeki günlerde destek bulmaya devam edebileceği beklentisindeyiz.

FOMC toplantısından çıkan şahince iletişim EUR/USD paritesini 1.19 seviyesinin altına itti. İkilinin kısa vadede 1.18-1.20 aralığında dengelenmesini bekliyoruz. EUR/USD’ye dair orta-uzun vadeli görüşümüz yapıcı olmaya devam etse de, bu yıl hızlı şekilde değer kazanan Euro’daki hareketin devamını tetikleyecek yeni bir gelişmenin yokluğunda USD’de görülmesini beklediğimiz küresel toparlanma ikiliyi kısa vadede baskı altında bırakacaktır. EUR/USD’de EUR lehine pozisyonlanmanın ulaştığı seviyeler normal koşullarda hızlı bir düşüş riskine işaret edecek bir unsur olsa da, daha uzun vadeli bir yön değişimini fiyatlayan yatırımcıların uzun EUR pozisyonlarından henüz toplu çıkış yapmayacağı beklentisindeyiz.

GBP/USD’nin önümüzdeki günlerde 1.35’e yakın dengeleneceği düşüncesindeyiz. GBP’de bugün yapılacak özel hükümet toplantısından Brexit konusunda çıkacak olası haber akışı takip edilecek. 4.70’in üzerine yükselen GBP/TL’deki hareketin kısa vadede ivme kaybedeceği görüşündeyiz.

USD/TL’de oynaklığın son günlerde yabancı yatırımcılardan gelen iki yönlü talebin etkisiyle arttığı gözleniyor. Nitekim dün 3.46’lı seviyelere kadar gerileyen USD/TL kuru FOMC’den gelen şahince iletişimin etkisiyle 3.51 seviyesinin üzerine yükseldi. Yabancı yatırımcıların uzun TL pozisyonlarını azaltmaya devam etmesi ve USD’deki küresel toparlanmanın devamı ile birlikte USD/TL kurunun kısa vadede bir miktar daha yükselebileceği beklentisindeyiz. Ancak kurda son günlerde kaydedilen sert hareketin aynı ivme ile korunmasını beklemiyoruz. Bu çerçevede, USD/TL’nin 3.50-3.55 aralığında dengelendiğini görmek şaşırtıcı olmaz. USD/TL’de 3.50 ve 3.47 destek, 3.5170 ve 3.55 direnç seviyeleri. EUR/TL’ye dair uzun vadeli görüşümüz yapıcı. Ancak ikilinin 4.20’yi bir süre daha aşamayacağı beklentisindeyiz.

Altının FOMC’den gelen iletişimin etkisiyle US$ 1,300/onsun altına gerilediğini gördük. Altın US$ 1,300 eşiğinin altında kaldığı takdirde yüklü seviyelere ulaşan spekülatif uzun pozisyonlardan çıkışın hızlandığını ve altındaki düşüşün ivme kazandığını görebiliriz. TL cinsi gram altın fiyatının 145-148 TL/gr bölgesinde nispeten yatay hareket etmeye devam edeceği düşüncesindeyiz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri