Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

19 Ocak 2018, 09.00
  • Dolar Endeksi DXY 90-91 aralığında dengelenmeye devam ediyor. Son haftalarda satış baskısıyla karşılaşan USD’nin kısa vadede G10 para birimleri karşısında mevcut seviyelerde destek bulacağı beklentisindeyiz. ABD’de son günlerde piyasaların gündeminde giderek daha fazla yer bulan bir konu, yurtdışında tutulan şirket karlarının ABD’ye aktarılması çerçevesindeki işlemlerin USD’ye olası etkisi. Halihazırda önemli kısmı zaten USD cinsi varlıklarda tutulan bu karların transferinin ilk etapta USD üzerinde önemli bir etki yaratmayacağı görüşündeyiz. Daha orta vadede USD’de görülecek etki ise, fonların nasıl değerlendirildiğine bağlı olarak büyüme görünümü, enflasyon ve varlık fiyatları kanalıyla USD’yi etkileyebilir. ABD’de önemli bir veri akışının yokluğunda siyasi gelişmeler ön planda kalmaya devam ediyor. Temsilciler Meclisi’nde dün onaylanan ve hükümet kurumlarının bir aylığına kapanmasını önleyecek fonlama tasarısının bugün Senato’da onaylanması USD’nin destek bulmasına imkan sağlayabilecek bir gelişme olacaktır.

  • Piyasa katılımcılarının orta vadede Euro alımı yönünde hareket etmeye devam edebileceği görüşündeyiz. Ancak ulaşılan seviyeler ve ECB’den gelen yönlendirme değerlendirilince, paritenin kısa vadede yatay seyretmesi, hatta hafif gerilemesi olası görünüyor. Bir düzeltme hareketine yol açacak olası gelişmeler: (i) Bugün ABD Senatosunda fonlama taslağının kabul edilmesiyle beraber USD’de görülecek geniş tabanlı bir hareket, (ii) Almanya’da Pazar günü muhalefet partisi SPD içinde yapılacak oylama neticesinde koalisyon görüşmelerinin terk edilmesi olacaktır.

  • Dün yapılan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında bütün faiz oranları beklendiği üzere sabit bırakıldı. Karar metninde yer alan, para politikasındaki sıkı duruşun ‘…enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar’ korunacağı ifadesi nispeten şahince bir yönlendirme kabul edilebilir. Ancak bu yönlendirmenin TL para politikasına dair beklentilerde kayda değer bir değişikliğe yol açacağını düşünmüyoruz. TL’nin dün ZAR ile beraber USD karşısında en güçlü performans gösteren GOÜ para birimi olduğunu gördük. USD/TL’deki düşüş PPK toplantısı sonrasında ivme kazansa da, bu hareketin toplantıdan çıkan iletişimdense, jeopolitik risk algısının normalleşmesi, GOÜ para birimlerindeki destekleyici hava ve kurda son günlerde görülen hareket bandının alt sınırını oluşturan 3.7850-3.79 bölgesinin kırılması ile ilgili olduğu düşüncesindeyiz. TL’nin mevcut seviyelerde ucuz olduğu görüşündeyiz. Ancak (i) USD’de geniş tabanlı bir toparlanama görülmesi olasılığı, (ii) para biriminin jeopolitik gelişmelere hassas kalmaya devam etmesi, bizi temkinli olmaya itiyor. Kurun kısa vadede 3.75-3.80 bandında hareket edebileceği beklentisindeyiz. USD/TL’de 3.76 ve 3.7450 destek, 3.78 ve 3.80 direnç seviyeleri.

  • USD’nin destek bulmaya başlaması ve ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesi altın açısından olumsuz gelişmeler. Dün US$ 1,330/ons seviyesinde dengelenmeye başlayan altına dair temkinli görüşümüzü koruyoruz. Hafta başında rekor seviyesine yaklaşan (TL 165.5/Gr) gram altın fiyatında da gerileme görülebileceği beklentisindeyiz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri