Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

21 Eylül 2018, 09.00

Yuan’ın dengelenmesi ve ABD borsalarının rekor kaydetmeye devam etmesiyle, risk iştahı gittikçe artıyor. Asya piyasaları %2’ye varan kazançlarla haftayı sonlandırırken döviz piyasaları Dolar-negatif atağını koruyor ve tazeliyor. ABD 10 yıllıkları %3.10 seviyesine ulaşırken, piyasanın strese adapte olmaya başladığını izliyoruz. Varlık rotasyonu açısından, akıllı para, tahvillerden bir miktar ayrılırken tercihini hisse ve daha riskli varlıklardan yana kullanıyor. EUR, GBP gibi ana fonlama paraları oldukça pozitif, emtia paraları ise ön planda. Bu görünüm GOÜ paralarına da yaramış durumda, TL piyasası dengeleniyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi bu sıralar arka planda kalsa da, ana temada değişiklik yok. Trump, Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, "Çin’e karşı durmanın zamanı geldi. Başka seçeneğimiz yok. Uzun süredir bize zarar veriyorlar" dedi. Geçtiğimiz günlerde $200 milyarlık Çin ürününe 2019’da %25’e çıkacak şekilde %10 tarife açıklayan Trump, $267milyarlık ilave Çin ürününün de sırada olduğu tehdidinde bulundu. Trump’ın açıklamaları gerilimin yakın zamanda sona ermeyeceği beklentisi oluştururken, Çin, Ekim ayından itibaren uygulamaya konacak şekilde büyük ticaret ortaklarından yaptığı ithalatta ortalama tarife oranını düşürmeyi planlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019-2021 yıllarına ilişkin makro ekonomik tahminleri, bütçe hedeflerini ve politika setini “Yeni Ekonomi Programı” (YEP) adı altında kamuoyuna duyurdu. Program, “Dengelenme, Disiplin ve Değişim” prensipleri altında toplandı. Programın temel amacı, kısa vadede fiyat istikrarının, ekonomik dengelenmenin ve bütçe disiplinin sağlanması olarak belirtildi. YEP’in içeriğinde, sıkı para ve maliye politikalarının eşgüdüm içerisinde yürütüleceğine dair vurgu ön planda. Programın detaylarına ilişkin çalışmayı Araştırma departmanımızın raporundan edinebilirsiniz.

EURUSD paritesinde piyasa gittikçe daha yukarıda oluşuyor; 1.1500 bölgesi yakın dönemin tabanı olarak korunurken, alıcıların 1.1750 üzerinde henüz yeterince cesaretlenemediğini görüyoruz. 26 Eylül’deki FED toplantısı daha iyi bir yön verici olabilir. 1.15 korundukça piyasanın daha yükseklere taşınabileceğini değerlendiriyoruz, ilk direnç bölgesi 1.1830/50.

Bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez, Almanya’da mevkidaşlarıyla bir araya gelecek ve görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirecek. Veri takvimine göre ise, Eylül ayına ilişkin Almanya Markit/BME imalat PMI verisi 10.30’da, Euro Bölgesi Markit imalat PMI 11.00’de, ABD Markit imalat PMI 16.45’te açıklanacak.

Altın 1200 dolar üzerinde güçleniyor, döviz piyasalarında oluşan Dolar-negatif ortam Altın için pozitif. 1230/1240 aralığı yakın dönemin direnci, kalıcı hareketler için bu bölge aşılmalı. Aşağı yönlü riskler bitmiş değil, 1200 psikolojik destekti, daha aşağıda ise 1180 ana destek olarak geçerliliğini koruyor.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri