Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

20 Ocak 2017, 09.00

USD’nin dün G10 para birimlerine karşı dalgalı bir seyir izlediğini gördük. Fed Başkanı Yellen’in Çarşamba akşamı yaptığı konuşmanın şahince bulunması ile güne nispeten güçlü başlayan USD, yükselen ABD tahvil faizlerinden, olumlu ABD verilerinden ve ECB Başkanı Draghi’nin basın açıklamasındaki temkinli tutumunun etkisiyle EUR/USD’de görülen düşüşten destek buldu. Draghi’nin Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşük seyretmeye devam ettiği yönündeki açıklamaları ve yükselen ABD tahvil faizleri EUR/USD’yi 1.06’nın altına itse de, bu durum kalıcı olmadı.

Trump’ın Hazine Bakanı adayı Mnuchin’in akşam saatlerinde verdiği ifadede USD’de ulaşılan seviyelerin oldukça değerli olduğu yönündeki yorumu ve sabaha karşı konuşan Fed Başkanı Yellen’in önceki güne göre daha dengeli ifadeler benimsemesi USD’nin kazanımlarını neredeyse tamamen geri vermesine yol açtı. Tahvil faizlerindeki yükselişin sadece ABD ile sınırlı olmaması, %2.45’in üzerine tırmanan ABD 10 yıllıklarının USD’ye verdiği desteği sınırlıyor. Ancak USD/JPY gibi, son dönemde ABD faizlerine karşı çok hassas olan bir ikilide dahi kalıcı yükseliş görülmemesi yatırımcıların mevcut seviyelerde USD’de alım yönünde hareket etmek konusunda çekimser kaldığına işaret ediyor.

Bugün piyasaların gözü Trump’ın görevi resmi olarak devralırken yapacağı konuşmada olacak. Yeni ABD Başkanının ekonomi politikalarından ne ölçüde bahsedeceği bilinmiyor. Ancak özellikle takip edilecek konu başlıkları (i) maliye politikası uygulamaları (ii) dış ticaret/gümrük antlaşmaları (iii) dış ticaret bağlamında USD’nin değeri olacak. Son günlerdeki fiyat hareketleri yatırımcıların Trump’tan özellikle mali genişleme konusunda somut bir mesaj gelmediği takdirde konuşmanın USD’ye hafif de olsa olumsuz yansıyabileceğine işaret ediyor. Trump’ın dış ticaret konulu mesajlarının ise döviz piyasalarında farklı tepkilere yol açtığını görebiliriz. Bu çerçevede MXN,CAD ve Doğu Asya para birimlerinin şahince/korumacı bir dış ticaret söylemi karşısında risk altında olduğu düşüncesindeyiz. 

USD’de kaydedilen geniş tabanlı değer artışı dün USD/TL kurunun yükselmesinde rol oynasa da, TL’nin benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre zayıf performans sergilediği gözlendi. Dün 3.84 seviyesinin üzerine yükselen USD/TL kuru, USD’nin dünya para birimleri karşısındaki kazanımlarını büyük ölçüde geri vermesiyle bu sabah 3.82’li seviyelere kadar gerilemiş durumda. Salı günü yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde yabancı yatırımcıların hafif de olsa TL satış eğiliminde olması ve yurt içinde de yatırımcıların temkinli davranacak olması TL’nin benzer para birimlerine kıyasla zayıf seyir göstermesine neden olabilir. TCMB’nin likidite adımlarının PPK öncesinde TL’ye sağlayacağı desteğin çok sınırlı kalacağını düşünüyoruz. USD/TL’de 3.8000 ve 3.7700 destek, 3.8400 ve 3.8750 seviyeleri direnç konumunda.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri