Araştırma / Döviz ve Altın

Döviz Piyasalarında Güne Bakış

15 Ağustos 2018, 09.00

Hisse senedi piyasaları düşüş kaydetmeye devam ederken para tahvile ve Dolar’a kaymaya devam ediyor. Türkiye kaynaklı endişeler risk iştahını iyice azaltmış durumda. Yuan ise Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyesinde, 6.93. ABD 10 yıllık getirisi %2.88 olurken, Türkiye 5 yıllık CDS’i 514 seviyesine kadar gevşedi ve USDTRY paritesi yılın zirvesinden 6.3000 seviyesine kadar iyileşti. TL’deki kazançların devam etmesi gün içinde piyasaların risk iştahını artırabilir.

Beyaz Saray Sözcüsü, Trump’ın Brunson meselesinden büyük bir rahatsızlık duyduğunu söylerken, Reuters’ın haberine göre Türkiye’ye yeni yaptırımlar yolda olabilir. Edirne’de tutuklu iki Yunan askeri için tahliye kararı çıktı. Türkiye, ABD menşeli bazı ürünlerin vergisini artırdı. Yatırımcılar Türk lirasındaki düşüş ve bulaşma etkisi konusunda ayrışmaya devam ediyor.

Türkiye Edirne’de 5,5 ay önce tutuklanan iki Yunan askerini tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Teğmen ve astsubay çavuş rütbelerindeki iki asker casusluk suçlamasıyla yargılanıyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, "Türk makamlarının bu kararı olumludur ve Türk-Yunan ilişkileri ve halklarımızın dostluğuna katkı sağlayacaktır" açıklamasında bulundu.

Türkiye ile ilgili endişelerin artmasıyla Avrupa finansal kurumları hakkında da tedirginlik arttı. EURUSD paritesi 1.1470 ana desteğini ihlal etmesinin ardından 1.1320 seviyesine kadar sarktı. Henüz alıcı hassasiyeti yok, risk primleri düşmeden paritede kayda değer tepkiler görülmeyebilir. 1.1200-1.1250 aralığı masada, görünüm zayıf.

Bugün TÜİK 10.00’da Mayıs dönemi işgücü istatistiklerini ve Temmuz ayı konut satış verilerini yayımlayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı 11.00’de Temmuz ayı merkezi yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak. İngiltere’de Temmuz ayı enflasyon verileri TSİ 11.30’da gelecek. TÜFE’de yıllık yüzde 2,5 artış bekleniyor. ABD’de Temmuz ayı perakende satış verileri TSİ 15.30’da, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri de TSİ 16.15’te açıklanacak.

Türkiye endişeleri küresel Altın fiyatlarına da yansıdı. Altının ons fiyatı 17 ayın en düşüğünde, 1200 doların altına sarktı. Düşüşte doların güç kazanması, yükselen reel faizler ve TCMB’nin yüklü altın alımları gibi birçok sebebin etkili olduğu söylenebilir. Olası bir likidite krizinde Türkiye’nin altın satabileceği spekülasyonları Altın fiyatlarını aşağıya çekiyor. 1180 dolar piyasanın ana desteği, 1180-1200 aralığı ise geniş konsolidasyon bölgesi.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri