Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

17 Kasım 2017, 09.00

Tahvil Piyasası

• Tahvil faizlerindeki yükselişin yerini yatay bir seyre bırakmaya başladığı görülüyor. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Perşembe gününü %13.67’den tamamlarken, on yıllık tahvil faizi günü %12.39 seviyesinde noktaladı.

• TL’deki değer kaybının hız kaybetmesi ile beraber tahvil piyasasındaki satış baskısının azaldığı görülüyor. Ancak TL’de kayda değer bir değerlenme görmediğimiz takdirde faiz oranlarındaki olası bir düşüşün oldukça sınırlı kalacağı görüşündeyiz.

• TCMB Perşembe günü piyasayı TL 94.6 milyarı geç likidite penceresinden olmak üzere toplamda TL 105 milyar fonlarken, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (AOFM) %11.95 oldu. AOFM’nin önümüzdeki günlerde ağırlıklı olarak %11.9-%12.0 aralığında oluşmasını bekliyoruz.

• Yüksek seyreden enflasyon, bozulan enflasyon beklentileri ve TCMB’nin önümüzdeki aylarda gevşeme yönünde herhangi bir adım atmayacağı düşüncesi tahvil faizlerini yılın son haftalarında yüksek seviyelerde tutmaya devam edecektir.

• Tahvil faizleri son yıllarda görülen zirve seviyelerine ve dolayısıyla cazip bulunabilecek noktalara ulaşmış olsa da, tahvillerde alım için aceleci davranmamaktan yanayız.

 

Eurobond Piyasası

• ABD’de iki yıllık tahvil faizi %1.70 seviyesine üzerine yükselirken, yukarı yönlü hareketin mevcut seviyelerde ivme kaybetmeye başladığı gözleniyor. Daha uzun vadeli tahvil faizlerinde son günlerde görece yatay bir seyir gözleniyor.

• ABD’de kısa vadeli tahvillerin ulaştığı seviyeler ve verim eğrisinin eğiminin azalmış olmasıyla beraber Fed’den yıl sonunda gelecek bir faiz artırımının önemli ölçüde fiyatlandığı görüşündeyiz. Faiz artırımı beklentilerinin uzun vadeli faizler üzerindeki etkisi sınırlı kalmaya devam edecektir.

• Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 204 bps seviyesine geriledi. Risk algısının bir miktar iyileşmesi ile beraber ülke risk priminde kısa vadede hafif düşüş görülebileceği beklentisindeyiz.

• Türkiye’nin risk priminin daralması özellikle görece uzun vadeli Eurobond faizlerinde son günlerde yaşanan sert yükselişin kısmen geri verilmesine imkan sağlayabilir. Mevcut seviyelerde Türkiye’nin uzun vadeli (2037-2045) Eurobondlarına ilişkin kısa vadeli görüşümüz yapıcı.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri