Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

19 Ocak 2017, 09.00

TL Tahvil Piyasası

TCMB Çarşamba günü de haftalık repo ihalesi açmayarak piyasayı haftalık repo ihalesi ile fonlamaya son verdi. TCMB tarafından atılan sıkılaştırma adımlarının bankaları geç likidite penceresine yönlendirerek, ortalama fonlama maliyetini yükselttiğini görüyoruz. Ortalama fonlama maliyeti 13 Ocak Cuma günü %8.39, Salı günü %9.04, dün ise %9.06’da oluştu. Dün 2 yıllık gösterge tahvil faizi değişmeyerek günü %11.37 seviyesinden, 10 yıllık tahvil faizi ise 13 bps yükselerek günü %11.37 seviyesinden kapattı.

Faizlerdeki seyrin TL likidite politikasının seyri ve TCMB tarafından 24 Ocak’a kadar atılacak diğer olası adımlar ile şekilleneceğini düşünüyoruz. 24 Ocak PPK toplantısına kadar TL sıkılaştırma adımlarının devamı gelmesi muhtemel, fakat TCMB’nin bu konudaki hareket kabiliyetinin de azaldığı düşüncesindeyiz.

Likidite sıkılaştırmasının devamı ile kısa vadeli tahvil faizlerinde görülmesini beklediğimiz yükselişe ek olarak, kurdaki seyre bağlı olarak uzun vadeli tahvil faizlerinde bugün yükseliş görülebilir. Gösterge tahvilin bileşik faizinin bugün %11.20-%11.50 aralığında işlem görmesini bekliyoruz.

Eurobond Piyasası

Çarşamba günü Hazine 25.03.2027 vadeli USD cinsi Eurobond ihracında bulundu. İhraç edilen Eurobondun nihai faiz oranı %6.15’da oluştu. Piyasa koşullarına kıyasla oluşan nihai faizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, ABD 10 yıllık tahvil faizinin yeniden %2.40 seviyesine aşması ile TR USD Eurobondlarda satıcılı bir seyir yaşandı. Orta vadede küresel tahvil faizlerinde enflasyon beklentileri sebebi ile yukarı yönlü risklerin daha belirgin olduğunu düşünüyoruz. ABD tahvil faizlerinde oluşacak seyrin ise yeni başkan Trump ile şekillenmesini bekliyoruz. Hatırlanacağı üzere Trump başkanlık görevine yarın düzenlenecek yemin töreni ile resmen başlayacak.

Türkiye’nin CDS primi dün 1 bps gerileyerek 283 seviyesinden günü kapattı.  Bugün yurtdışında ECB toplantısı ve ABD işsizlik başvuruları açıklanacak fakat bu verilerin piyasalarda oynaklık yaratması pek olası görülmüyor.

KISACA

 

 

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri