Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

24 Şubat 2017, 09.00

TL Tahvil Piyasası

  • Döviz kurundaki düşüş eğiliminin korunması ve GOÜ piyasalarında etkili olan olumlu hava tahvil faizlerinin dün sınırlı ölçüde de olsa gerilemesine imkan sağladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi günü 8 bps gerileyerek %11.01 bileşik seviyesinden, 10 yıllık tahvil faizi ise 5 bps gerileyerek %10.70 seviyesinden kapattı. TCMB dün piyasayı 85 milyar TL fonlarken ortalama fonlama maliyeti %10.38’de oluştu.
  • Döviz kurundaki gerileme ile birlikte uzun vadeli tahvil faizleri gerilerken, kısa vadeli tahvil faizleri bu iyimserliğe eşlik ediyor. Önümüzdeki aylarda piyasadaki sıkışıklığın devam etmesini ve ters verim eğrisinin devamını öngörüyoruz. Gösterge tahvilin bileşik faizinin bugün %10.90-%11.10 aralığında işlem görmesini bekliyoruz.

Eurobond Piyasas

  • Perşembe günü Eurobond piyasasında hafif alıcılı bir seyir gördük. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi ise 2 bps gerileyerek 236 bps seviyesinden günü tamamladı. Bugün yurtdışında ABD yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi Güven Endeksi gibi piyasalar açısından ikincil derecede öneme sahip veriler takip edilecek.
  • Çarşamba akşamı açıklanan FED tutanaklarının net bir sinyal vermemiş olması şimdilik GOÜ varlıkları açısından olumlu gözüküyor. Fakat, tutanaklarda da belirtildiği üzere ABD istihdam piyasası ve enflasyon verileri FED beklentilerini şekillendirebilir. Bu sebep ile hem ABD politik gelişmeleri hem de enflasyon ve istihdam verilerinin önümüzdeki dönemde küresel tahvil faizleri üzerinde oynaklık yaratmasını bekleriz.

KISACA

 

 

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri