Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

08 Haziran 2018, 09.00

Tahvil Piyasası

  • Dün de satış baskısı altında kalan tahvil piyasasında 2 yıllık tahvil günü %18,37 bileşik seviyesinden kapatırken, 10 yıllık tahvil bileşik faizi ise gün içinde gördüğü tarihi yüksek seviye olan %15.41’den gerileyerek günü %15.01’den kapattı.
  • TCMB, beklenmedik bir şekilde politika faizini 125 baz puan artırarak %17.75’e çıkardı ve ihtiyaç durumunda, enflasyon görünümüne bağlı olarak ek sıkılaştırmaya gidebileceğini belirtti. TCMB’nin faiz artırması verim eğrisinin kısa tarafında faizlerin artmasına, uzun tarafta ise düşmesine yol açtı. Böylelikle 2-10 yıllık tahvil faiz farkı 336bps civarına genişledi.
  • Her durumda kısa vadeli tahviller açısından görünümün olumlu olmadığını, uzun vadelerde ise TCMB’nin ne yapacağının önemli olacağını düşünüyoruz.
  • Tahvil piyasasında henüz bir alım fırsatı görmüyoruz.

Eurobond Piyasası

  • Avrupa kaynaklı risk algısının iyileşmesi sonrasında Türkiye’nin EUR cinsi eurobondlarında da rahatlama gördük. Mevcut durumda EUR cinsi tahvillerimizi cazip buluyoruz. Bu kapsamda yeni alım için 2023-2025 vadeli tahviller düşünülebilir.
  • USD cinsi tahvillerde satış baskısı sürüyor. Türkiye’nin CDS priminde henüz bir düşüş eğilimi görmüyoruz. Mevcut durumda USD cinsi tahvillerde bir miktar daha satış görmemiz şaşırtmaz. Ancak geldiğimiz seviyelerin oldukça cazip olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle özellikle 2040 sonrası vadelerde bundan sonraki satışları alım fırsatı olarak göreceğiz.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri