Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

24 Nisan 2018, 09.00

Tahvil Piyasası

  • İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma gününü %14.14 seviyesinden tamamladı. On yıllık tahvil faizi ise haftayı %12.68 seviyesinde noktaladı.
  • Pazartesi günü yurt içi piyasalar kapalıyken ABD’de tahvil faizlerinin yükseldiğini ve TL’nin USD karşısında değer kaybettiğini gördük. Tahvil piyasasının haftanın ilk işlem gününde satışla karşılaştığını görebiliriz.
  • Yakın zamana kadar piyasadaki genel beklenti, TCMB’nin 25 Nisan’da yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarını sabit bırakacağı yönündeydi. Ancak son günlerde bir faiz artışı, ya da politika çerçevesinde bir düzenleme yapılacağına dair beklentilerin güçlendiğini görüyoruz. Piyasada netleşmiş, ortak bir beklentiden söz etmek mümkün değil. Ancak ortalama fonlama maliyetinin 50 ila 100 bps artırılacağı senaryolar gündemde.
  • TCMB ortalama fonlama maliyeti özellikle kısa vadeli tahvil faizleri için bir çapa niteliğinde olsa da, tahvil faizlerinin ulaştığı seviyeler değerlendirilince olası bir faiz artışının TL ve güven kanalı üzerindeki etkisinin tahvil piyasasında olumsuz bir tepki görülmesini önleyeceğini düşünüyoruz

 

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri