Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

21 Eylül 2017, 09.00

Tahvil Piyasası

  • Tahvil faizleri Çarşamba gününü yatay kapattı. Gösterge tahvilin (bileşik) faizi günü %11.70, on yıl vadeli tahvilin (bileşik) faizi ise %10.85 seviyesinden tamamladı.
  • TCMB Çarşamba günü piyasayı 112.4 milyar TL’si GLP’den olmak üzere toplamda 122.8 milyar TL fonlarken, ortalama fonlama maliyeti (AOFM) %11.99 oldu. AOFM’nin önümüzdeki günlerde ağırlıklı olarak %11.9-%12.0 aralığında oluşmasını bekliyoruz.
  • Dün sonuçlanan FOMC toplantısından çıkan şahince iletişimin etkisiyle ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesi tahvil piyasasında satıcılı bir seyir görmemize yol açabilir. Tahvil faizlerinin haftanın kalanında 10-15 bps yükseleceği beklentisindeyiz.
  • Günlük hareketlerin ötesine baktığımızda, yüksek seyreden enflasyon, TCMB’nin sıkı politika duruşu ve artan arza ilişkin kaygıların iki ve on yıllık tahvil faizlerini birkaç hafta daha sırasıyla %11.5 ve %10.5 seviyelerinin üzerinde tutmaya devam edeceği beklentisindeyiz. Getiri eğrisindeki ters eğimin korunması beklenebilir.
  • Hemen olmasa da, yıl sonuna doğru enflasyon görünümünde iyileşme görülebileceği beklentisindeyiz. Bununla beraber, TCMB’nin politika duruşunu kademeli ve ölçülü olarak gevşetebileceği ve bunun görece kısa vadeli tahvillere olumlu yansıyabileceği beklentisini koruyoruz. Tahvillerde alım için aceleci davranmamaktan yanayız.

Eurobond Piyasası

  • Fed’den gelen iletişimin kurul üyelerinin büyük çoğunluğunun bu yıl bir faiz artırımı daha öngördüğünü göstermesi ve enflasyondaki düşüşün geçici olacağı yönündeki vurgunun korunması dünkü FOMC toplantısının şahince bir algı yaratmasına neden oldu. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi toplantının ardından %2.29 seviyesine yaklaştı.
  • Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitmesine verilen olasılık %65’e yaklaşırken, bu ihtimalin önümüzdeki dönemde kademeli olarak yükselmeye devam ettiğini görebiliriz.
  • Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 180 bps seviyesinde seyrediyor.
  • Eurobond faizlerinde mevcut seviyelerden düşüş potansiyelini sınırlı bulmaya devam ediyoruz. Mevcut seviyeleri orta-uzun vadeli pozisyon almak için cazip bulmuyoruz. Eurobondlarda kısa vadede satıcılı bir seyir görülebilir.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri