Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

19 Ocak 2018, 09.00

Tahvil Piyasası

• Bu hafta artan jeopolitik risk algısının ve TL’de buna bağlı olarak gözlenen oynaklığın iki yıllık tahvil faizini %13.5, on yıllık tahvil faizini ise %12 seviyesinin üzerine ittiğini gördük. Tahvil faizlerindeki yükseliş hafta ortasında ivme kaybetse de, faizler yüksek seyrini korumaya devam ediyor.

• TL’nin kayıplarını kısmen de olsa geri alması bugün tahvil faizlerinin yönünü aşağıya çevirmesine imkan sağlayabilir. On yıllık tahvil faizinin (bileşik) bugün %12 seviyesinin altına gerileyebileceği görüşündeyiz. İki yıllık gösterge tahvil faizinde de 10-15 bps gerileme görülmesini bekliyoruz.

• Dün yapılan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında tüm faiz oranları, tahmin edildiği gibi sabit bırakıldı. Karar metninde yer alan, ‘…enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar’ para politikasındaki sıkı duruşun korunacağı ifadesi nispeten şahince bir yönlendirme kabul edilebilir. Ancak bu yönlendirmenin piyasa beklentileri ve fiyatlamalar üzerindeki etkisi sınırlı olacaktır.

• Orta vadede tahvil piyasasına ilişkin görüşümüz nispeten yapıcı kalmaya devam ediyor. Faizlerde hızlı bir düşüş beklemesek de, risk algısının normalleşmeye devam etmesi ve küresel piyasalardaki koşulların destekleyici kalması faizlerde yılın ilk aylarında düşüş eğilimi görülmesine imkan sağlayabilir. Bu hareket öncelikle uzun vadeli tahvil faizlerinde etkili olacaktır. 2018’in ilk haftalarında getiri eğrisinde yaklaşık 150-200 bps’lik ters eğim oluşmaya devam edeceği görüşündeyiz. 

Eurobond Piyasası

• ABD’de tahvil faizleri düşük tempoda da olsa yükselmeye devam ediyor. İki yıllık tahvil faizi %2’nin üzerine yerleşirken, on yıllık tahvil faizinin dün %2.6 eşiğini aştığını gördük.

• ABD’de dikkat çekici bir gelişme enflasyon beklentilerindeki yükseliş. TÜFE’ye endeksli tahvillerde ve enflasyona dayalı swap (takas) kontratlarında fiyatlanan orta vadeli enflasyon beklentileri son günlerde kayda değer ölçüde yükselirken, bu durum tahvil faizlerini de yukarı itiyor.

• Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 164 bps seviyesinde bulunuyor. Jeopolitik gelişmelerin ülke risk priminde sınırlı yükselişe yol açtığını söylemek mümkün.

• Bu hareketin devam etmesini beklemesek de, küresel ölçekte USD cinsi faizler için baz teşkil eden ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve artan jeopolitik risk algısı bizi Eurobondlar konusunda şimdilik daha temkinli olmaya itiyor.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri