Araştırma / Tahvil ve Faiz

Tahvil Piyasasında Güne Bakış

25 Nisan 2017, 09.00

Tahvil Piyasası

  • Tahvil piyasasında haftanın ilk gününde karışık bir seyir gözlendi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi günü 7 baz puanlık yükselişle %11.22 seviyesinden, on yıllık tahvil faizi ise 9 baz puan düşüşle %10.55’ten (bileşik) tamamladı. TCMB dün piyasaya 88 milyar TL’si geç likidite penceresinden olmak üzere toplamda 98 milyar TL fonlama sağlarken ortalama fonlama maliyeti %11.49’da sabit kaldı.
  •  İki ve on yıllık tahvil faizleri arasındaki farkın 50-70 bps civarında yakın seyretmeye devam edeceği beklentisindeyiz. Tahvil piyasasında Çarşamba günü yapılacak TCMB PPK toplantısı öncesinde bugün nispeten yatay bir seyir izlenebileceği görüşündeyiz. Hazine bugün 2022 vadeli kuponlu tahvilin yeniden ihracını gerçekleştirecek. Önümüzdeki günlerde İki yıllık gösterge tahvilin %11.00 seviyesinin, 10 yıllık tahvil faizinin ise %10.50’un (bileşik) hafif altına hareket edebileceği beklentisindeyiz.

 

Eurobond Piyasası

  • Fransa seçimlerinin ardından küresel piyasalar genelinde risk algısının azalması ile beraber ABD tahvil faizlerinin Pazartesi gününe yükselişle başladığını, ancak 10 yıllık tahvil faizinin %2.3’ün üzerine kalıcı olarak yükselemediğini gördük. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi ise seçimlerin ardından 224 bps’li seviyelere kadar gerileyerek Mart ayında gördüğü dip seviyelere yaklaştı. Küresel risk iştahının görece yüksek seyretmesi ve Türkiye’ye ilişkin risk algısının azalmaya başlaması Türkiye’nin Eurobondlarını desteklemeye devam edebilir.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri