Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Altın Rehberi

17 Eylül 2018, 08.00

ALTIN PİYASASI GÖRÜNÜMÜ

  • Küresel piyasalar baskılanmaya devam ediyor, bugün Başkan Trump tarafından 200 milyar dolarlık Çin ürününe daha %10 gümrük vergisi gelebileceği haberleri ile Asya piyasaları %2’ye varan kayıplarla günü sonlandırdı. Off-shore Yuan 6.87 üstünde, değer kaybetmeye devam ediyor, Dolar endeksi ise 95.00 etrafında dengeli. Başka emtia paraları olmak üzere kararsız bir görüntü var.
  • ABD-Çin ilişkilerinin yeterince iyileşememesi ve Yuan’ın değer kaybetmeye devam etmesine ek olarak küresel fonlama maliyetlerinin artması gelişmekte olan ülkeleri likidite krizine sürükleyebilir. Altın fonlarının bu tema ile Altın satışlarını koruduğunu, alış için acele etmediğini görüyoruz. Ana tema uzun süre değişmeyebilir, riskler aşağı yönlü.
  • ABD’de istihdam verilerinin güçlü seyretmeye devam etmesi FED kanadında faiz artış beklentilerini artırıyor. Eylül ayında faiz artışı hemen hemen kesin olarak fiyatlanıyor. ABD 10 yıllık getirilerinin %3.00 seviyesini aşması halihazırda Altın fiyatlarını baskılamaya yetiyor.
  • CFTC verilerine göre kısa pozisyonlar geçtiğimiz hafta bir miktar azaldı. Akıllı paranın geçtiğimiz hafta net kısa pozisyonlarını 7,493 kontrat azalttığını görüyoruz. Net kısa pozisyonlar tarihinin hemen hemen en yüksek seviyesinde, 71,425. ETF pozisyonlarından ve CFTC verilerinden de anladığımız üzere, piyasa Altın almak için hala aceleci değil, satış baskısı kayda değer bir şekilde azalmış değil.

Raporun tamamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KISACA

İlgili Ürünler

GRAM, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri