Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

20 Eylül 2017, 08.00

Döviz Piyasaları FOMC Toplantısına Odaklandı…

 • Çarşamba akşamı sonuçlanacak FOMC toplantısında takip edilecek konular: (i) Fed’in bilanço normalleşmesi yönünde bir adım açıklayıp açıklamayacağı, (ii) faiz oranlarına dair yönlendirmenin nasıl şekilleneceği.
 • İtfa olan tahvillerden kaynaklanan nakit akışının yeniden alım yönünde değerlendirilmesi uygulamasından kademeli çıkışın başlaması büyük ölçüde beklenen bir hamle olduğu için bu yönde bir adımın etkisi sınırlı kalacaktır.
 • Bu nedenle, USD’nin seyrinde FOMC üyelerinin faiz tahminlerini gösteren ‘nokta çizelgesi’ ve Başkan Yellen’in vereceği mesajlar yön belirleyici olabilir. FOMC üyelerinin piyasaya göre daha hızlı bir parasal sıkılaştırma döngüsü beklemeye devam ettiğini gösterecek bir iletişim USD’yi hafif de olsa destekleyecektir. Yıl içinde bir faiz artırımına gidilmesine verilen olasılığın (şu anda %55) değişimi kadar, 2018 ve sonrasında ilişkin beklentiler de önemli olacak.
 • FOMC toplantısında kritik bir iletişim değişikliği beklemesek de, (i) piyasa katılımcılarının pozisyonlaması, (ii) USD’de ulaşılan seviyeler, (iii) halihazırda fiyatlanan güvercince beklentiler değerlendirilince USD’nin toplantı neticesinde kısa vadede hafif de olsa destek bulması olasılığına ağırlık veriyoruz.

BoE’den gelen iletişim değişikliği GBP’yi destekledi…

 • Perşembe günü yapılan BoE toplantısında faiz artırımının piyasada fiyatlanana göre daha erken bir tarihte gelebileceğinin vurgulanması ve MPC’nin güvercin isimlerinden Vlieghe’nin bu mesajı Cuma günü yaptığı konuşmada tekrarlaması GBP/USD’nin 1.36’ya kadar yükselmesine neden oldu. GBP’de Perşembe günü yapılacak özel hükümet toplantısından Brexit konusunda çıkacak olası haber akışı takip edilecek. GBP’ye dair orta-uzun vadeli görüşümüz yapıcı. 4.70’in üzerine yükselen GBP/TL’deki hareketin kısa vadede ivme kaybedeceği görüşündeyiz

Euro kısa vadede dengelenebilir…

 • EUR’nun USD’de son günlerde gözlenen geniş tabanlı değerlenme eğilimine karşın güçlü bir seyir izlediği ve EUR/USD’nin 1.20 seviyesinden fazla uzaklaşmadığı görülüyor. EUR/USD’de son günlerde oluşan görüntü piyasada EUR alım ilgisinin canlı kalmaya devam ettiğine işaret ediyor. Fed’den gelecek iletişimin şahince olması durumunda dahi EUR/USD’de kaydedilecek gerilemenin sınırlı olabileceği beklentisindeyiz.
 • Kısa vadede 1.18-1.20 aralığında dengelenmesini beklediğimiz EUR/USD’ye dair orta-uzun vadeli görüşümüz yapıcı olmaya devam ediyor

TL’de yön değişimi…

 • GOÜ para birimleri genelinde haftanın ilk gününde görülen satış baskısının hafiflemesi ve 3.50 seviyesine yaklaşıldıkça artan satış ilgisi USD/TL kurundaki yükselişin dün güç kaybetmesine neden oldu.FOMC toplantısının ardından USD’de görülecek seyir TL’de kısa vadede yön belirleyici olacak. Şahince bir iletişimin USD/TL’yi 3.50’nin üzerine taşıması beklenebilir. Ancak aksi yönde bir senaryoda dahi, TL’de değerlenme potansiyelinin sınırlı kalabileceği beklentisinden hareketle kuru 3.45’e yaklaştıracak düşüşlerin orta-uzun vadeli alım için fırsat oluşturacağı görüşündeyiz.
 • Son dönemde gördüğümüz fiyat hareketleri ve zımni oynaklıktaki yükseliş yatırımcıların TL’ye ilişkin pozitif algısının değişmeye başladığına işaret ediyor. Kurda sert bir yükseliş beklemesek de, ikilinin önümüzdeki haftalarda 3.50-3.60 aralığına yükseleceği görüşündeyiz.
 • USD/TL’de 3.4750 ve 3.45 destek, 3.50 ve 3.52 direnç seviyeleri.
 • EUR/TL’ye dair uzun vadeli görüşümüz yapıcı. Ancak ikilinin 4.20’yi hemen aşamayacağı beklentisindeyiz.

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri