Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

20 Haziran 2018, 08.00

DÖVİZ PİYASASI GÖRÜNÜMÜ

Geçtiğimiz hafta FED faiz artırıp faiz patikasında ve para politikasında aceleci bir tavırda olmayacağı sinyalini verirken, ECB varlık alım programını Aralık 2018’de sonlandıracağını duyurdu ve 2019 yazına kadar da faiz artırımının olmayacağını işaret etti. Böylelikle faiz artırım fiyatlamaları en erken Eylül 2019’a kaydı. Piyasanın Euro almak için artık aceleci olmadığını söyleyebiliriz.

Portekiz’de ECB tarafından gerçekleştirilen Merkez Bankacılığı forumunda, Draghi, ilk faiz artırımı sonrası kademeli bir yaklaşım sergileyeceklerini belirtti. Diğer açıklamalara nazaran bu açıklamanın Euro-pozitif olduğunu değerlendiriyoruz. Para politikasının "veriye göre artırırız" yapısından "kademe kademe artırırız" (daha ezbere yaklaşım) yapısına geçişi piyasada yavaş yavaş karşılık bulabilir.

Trump, gelecek aydan itibaren Çin’e yönelik ek 50 milyar dolarlık ithalat vergisi getirileceğini duyurdu. Çin, ABD’nin tarifelerine karşılık vereceğini daha önce duyurmuştu. Bunun üstüne ABD de Çin karşılık verirse yine karşılık vereceğini açıklamıştı. Dolayısıyla ABD ile Çin arasındaki bu hamurun daha çok su alacağını söyleyebiliriz. Bu durum küresel risk iştahını baskılarken, özellikle emtia grubunu satış baskısı altında bırakıyor. AUD, NZD, CAD gibi emtia paraları son bir ayın kazanımlarını hemen hemen iki gün içinde geri verdi. Çin varlıklarıyla beraber off-shore Yuan da değer kaybediyor. Bu temanın devam etmesi halinde özellikle emtia paraları ile dövize bağımlı GOÜ paralarının daha fazla değer kaybetmesi beklenebilir. GOÜ’de stres giderek artıyor.

Haziran ayı toplantısında politika değişikliğine gitmeyen BoJ, enflasyon beklentisini de aşağı çekti. Japonya’nın ECB ve FED’e göre para politikasında güvercin yönde ayrışması Yen’de değer kayıplarını artırıyor.

 

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri