Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

22 Şubat 2017, 08.00

Fed’den gelen hafif şahince sinyallere rağmen USD’de Trump kritik …

■ Fed Başkanı Yellen’in geçen hafta Senato ve Temsilciler Meclisi önünde verdiği ifadelerde Mart ayında faiz artırımına gidilmesi ihtimalinin masada olduğuna işaret etmesi ve ardından ABD’de yayımlanan TÜFE verilerinin yıllık manşet enflasyonun %2.5’e ulaştığını göstermesi Fed’in yıl içinde 3 faiz artırımına gidebileceği ve ilk adımın Mart/Mayıs’ta gelebileceği beklentisinin hafif güçlenmesine yol açtı. Hafta başından itibaren çeşitli Fed üyelerinden gelen açıklamalar da Mart toplantısının ‘canlı’ olduğuna işaret eder nitelikteydi. 

■  Fed’e ilişkin beklentiler hafif şahince yönde değişse de, yatırımcıların Trump yönetiminden vergi düzenlemeleri konusunda yeni bir açıklama gelene kadar temkinli kalmaya devam edebileceği görüşündeyiz.

■  Çarşamba akşamı yayımlanacak FOMC tutanakları haftanın öne çıkan gündem maddesi. Tutanaklarda (i) enflasyon görünümü (ii) maliye politikalarının para politikasına etkisi (iii) bilanço yönetimi konularına dair yer alacak ifadeler takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde siyasi risk EUR’yu baskı altında bırakıyor…

■ Fransa’da yapılacak seçimler öncesinde aşırı sağ aday Le Pen’in elini güçlendirmesi  siyasi belirsizliği artırarak EUR’yu baskı altında bırakıyor. Siyasi risk algısının bir göstergesi olan Fransa/Almanya’nın tahvil faizi farkı 2012 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Öte yandan, kısa vadeli ABD tahvil faizleri ile Alman tahvil faizleri arasındaki farkın da USD lehine açılmaya devam ettiği görülüyor. Fransa ve Hollanda’da yapılacak seçimler ve İtalya’da siyasi duruma ilişkin belirsizlik EUR’yu baskı altında tutmaya devam edebilir.

TCMB’nin reeskont adımı TL’yi destekledi…

■ TCBM Cuma günü, Mayıs sonuna kadar vadesi dolacak reeskont kredilerinin, vadesinde ödenmesi kaydıyla, TL olarak da geri ödenebileceğini ve bu ödemeler için 2 Ocak tarihindeki kurların esas alınacağını duyurdu. Yeni düzenleme ile  şirketler normalde döviz cinsinden yaptıkları reeskont kredi geri ödemelerini daha düşük bir kuru referans alarak TL cinsinden yapabilecek. TCMB’nin adımı Mart-Mayıs döneminde yaklaşık US$ 4.5 milyarlık ödemenin TL cinsinden yapılmasına imkan sağlayarak şirket kesiminin döviz talebini bir miktar azaltacak. .

■  Döviz kurunda Cuma gününden itibaren kaydedilen gerileme ile bu adımın artık TL’de biriminde fiyatlandığı görüşündeyiz. Küresel piyasalarda GOÜ para birimlerine yön verecek bir temanın yokluğunda karışık bir seyir izleniyor. USD/TL kurunda mevcut seviyelerde aşağı yönlü hareket potansiyelinin azaldığı görüşündeyiz. Ancak kur 3.65’in hemen üzerindeki 55 günlük hareketli ortalamasının üzerine yükselmediği takdirde görüntü düşüş eğiliminin korunduğuna işaret edecektir.

GBP güçlü performans göstermeye devam ediyor…

■ GBP, son günlerde G10 para birimleri içinde en güçlü seyri gösteren olmaya devam ediyor. BoE Başkanı Carney’in bu hafta parlamentoda mesajlarının piyasa tarafından BoE’nin sözlü yönlendirmesinde hafif şahince bir değişime gittiği şeklinde algılanması GBP’yi destekledi. Son günlerde 55 günlük ortalamasının (1.2410) altına kalıcı olarak inemeyen GBP/USD’de bu tablonun korunabileceğini düşünüyoruz ve GBP’nin nispeten güçlü seyredebileceğini düşünüyoruz. Zayıf EUR temasının en belirgin şekilde hissedileceği ikililerden birinin EUR/GBP olacağı görüşünü koruyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri