Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

22 Mart 2017, 08.00

Fed geçen hafta güvercince bir faiz artırımına gitti…

■ Fed’in Mart ayı toplantısında döviz piyasaları açısından yön belirleyici olan gelişme, FOMC üyelerinin faiz oranının gelecekte bulunacağı seviyeye ilişkin beklentilerini gösteren nokta çizelgesinin 2017 yılında toplamda üç faiz artırımına gidileceği beklentisini yansıtmaya devam etmesi oldu. (i) Nokta çizelgede oluşan medyan beklentinin endişe edildiği şekilde dört artırıma işaret etmemesi, (ii) karar metninde daha dik bir faiz artırımı patikasına işaret edecek ifadeler kullanılmaması, (iii) Yellen’in konuşmasında temkinli bir ton benimsemesi nispeten güvercince bir algı yarattı.

■ Nokta çizelgesi 9 FOMC üyesinin 2017 yılı sonuna kadar iki faiz artırımı daha yapılacağı görüşünde olduğunu yansıtırken, gerek Fed içindeki beklentilerin, gerekse Fed’den gelen iletişimin ve piyasada fiyatlanan beklentilerin birbiriyle oldukça uyumlu hale geldiğini söylemek mümkün. ABD para politikası konusunun bir süre gündemde ikinci planda kaldığını ve USD’nin özellikle GBP ve EUR gibi ana para birimleri karşısında baskı altında kaldığını görebiliriz.

Ancak ABD borsalarındaki satışlar küresel risk algısını bozdu…

■ ABD’de bu hafta Temsilciler Meclisi’nde oylanması beklenen sağlık sigortası yasası değişikliği piyasaların risk algısını artıran bir etken olarak öne çıktı. Cumhuriyetçi Parti içinde konu hakkında uzlaşma sağlanamaması durumunda vergi reformu adımlarının da erteleneceği endişesi ABD’de pahalı seviyelere ulaşan hisse senetlerine satış getirirken risk algısının bozulması GOÜ para birimlerini baskı altında bıraktı. Perşembe günü yapılması planlanan oylama yakından izlenecek. Risk algısının artması USD’nin GOÜ para birimlerine karşı güçlü, ana para birimlerine karşı zayıf seyretmesine yol açabilir.

TCMB politika duruşunu sıkılaştırdı…

■ TCMB’nin geçen hafta yapılan PPK toplantısında geç likidite penceresi faiz oranını 75 bps artırarak %11.75’e yükselttiğini, diğer faiz oranlarını ise sabit bıraktığını gördük. TCMB fonlama kompozisyonunda yaptığı değişikliklerle Cuma gününden itibaren ortalama fonlama maliyetinin ise %10.80’li seviyelerden %11.30’a yükselmesini sağladı.

■ Gerek PPK toplantısından çıkan kararın, gerekse TCMB’nin bunu takip eden günlerdeki likidite politikası uygulamalarının piyasa beklentilerini karşıladığı ve TL açısından destekleyici olduğu görüşündeyiz. TL’nin getirisinin benzer para birimlerine kıyasla cazip seviyelere ulaşmış olması para birimini desteklemeye devam edebilir.

■ Ancak USD/TL ve EUR/TL açısından kısa vadede yön belirleyici olacak konu risk iştahının seyri. Küresel risk iştahının azalmaya devam etmesi TL’nin kazanımlarını mevcut seviyelerde sınırlayabilir. Risk algısı bozulduğu takdirde özellikle EUR/TL’de yükseliş olasılığı güçlenecektir.

Avrupa’da siyasi riskler azaldı…

■ Hollanda’da merkez sağ parti VVD’nin seçimlerde rahat bir galibiyet elde etmesi Euro Bölgesi kaynaklı siyasi riskleri azaltan bir gelişme. Hollanda seçimlerinin piyasalara doğrudan etkisi sınırlı olsa da, çıkan sonuç Avrupa’da yıl içinde yapılacak seçimlerde aşırı sağcı/popülist adayların oylarını korkulduğu ölçüde artırmayacağına işaret ediyor. Benzer şekilde Fransa’da merkez aday Macron’un C.Başkanlığı seçim yarışını önde götürdüğü görülüyor. ECB’nin politika normalleşmesi konusu AB ekonomisi canlanmaya devam ettiği ölçüde önümüzdeki haftalarda gündemde yer bularak  EUR’yu destekleyebilir. 

Teknik Görünüm

USD / TL – 3.55-3.58 bölgesi güçlü destek

■ Paritedeki görünüm ikilinin orta vadeli dip oluşturduğu yönündeki görüşümüzü desteklemeye devam ediyor.

■ Daha kısa vadede ise, son günlerde görülen yükseliş hareketinin devam edebileceği görüşündeyiz.

■ Paritenin kısa vadeli ortalamalarının üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda sırasıyla 1.2570 ve 1.27 seviyeleri hedeflenecektir.

■ Paritede 1.2380 ve 1.22 seviyeleri destek konumunda.

USD / JPY – Destek seviyeleri test ediliyor…

■ Son dönemde gerek yukarı, gerekse aşağı yönde hareket edebileceğine dair çeşitli sinyaller veren, ancak net bir yön bulamayan USD/JPY paritesinde önemli teknik destek seviyeleri test ediliyor.

■ Paritenin 111.1-111.4 bölgesinin altına gerilemesi durumunda kısa vadede sırasıyla 110.0 ve 108.8 seviyelerine hareketin önü açılacaktır. 

■ 113.4 ve 115.0 seviyeleri USD/JPY’de direnç konumunda.

EUR / USD – Yükseliş eğilimi korunabilir…

■ EUR/USD son günlerde Şubat ayında da test ettiği yıl içi zirve seviyesinin bulunduğu 1.0820-1.0830 aralığında dirençle karşılaşıyor.

■ Bu seviyenin kırılması durumunda sırasıyla 200 günlük ortalamanın bulunduğu 1.0890 ve 1.10 seviyelerine hareketin önü açılacaktır. 

■ Teknik görünümün EUR/USD açısından yapıcı olduğu görüşündeyiz.

■ EUR/USD’de 1.0720, 1.0650 ve 1.06 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri