Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

19 Nisan 2017, 08.00

Trump Reflasyonu’ sorgulanırken USD baskı altında…

 • ABD’de Trump hükümetinin vergi reformlarını hızlı bir şekilde yasalaştırabileceği ve alt yapı harcamalarının da etkisiyle yükselecek enflasyonun Fed’i daha hızlı faiz artırımlarına yönlendirebileceği yönündeki görüşün son günlerde zayıfladığı gözleniyor. ‘Trump reflasyonu’ beklentisi ile alınan pozisyonların azaltılması ve jeopolitik risklerin etkisiyle ABD tahvil faizlerinin gerilemesi USD’yi baskı altında bırakıyor
 • Kısa vadede önemli bir ekonomik veri gündeminin yokluğunda, siyasi ve jeopolitik haber akışı USD’nin seyrinde yön belirlemeye devam edecek. USD’nin ana para birimlerine karşı nispeten zayıf seyredebileceği beklentisindeyiz.

İngiltere’den çıkan sürpriz erken seçim kararı GBP’yi destekledi…

 • İngiltere’de Başbakan May’in erken seçim kararını açıklamasının ardından GBP/USD 1.29’lu seviyelere kadar yükseldi. May’in erken seçimlerde rahat bir galibiyet elde ederek Brexit müzakereleri konusunda elini güçlendirmesi ve bir sonraki seçimlerin Brexit’in fiilen sonuçlanmasından sonraki bir tarihe ötelenmesinin siyasi öngörülebilirliği artırarak GBP’yi desteklemesi beklenebilir. 
 • Son anketler, Muhafazakar Parti’nin oylarının %44, İşçi Partisi’nin oylarının ise %23 seviyesinde seyrettiğini gösteriyor.
 • Erken seçim haberinin GBP’de sert hareket tetiklemiş olmasında (i) son aylarda etkili olan düşüş trendinin kırılması ile oluşan teknik tablo (ii) yatırımcıların halihazırda GBP’de yüklü kısa pozisyonda bulunmasının etkili olduğu görüşündeyiz. GBP’de dün görülen hareketin ardından kısa süreli bir soluklanma görüleceği beklentisindeyiz. Ancak kısa pozisyonların kapanmasıyla paritenin önümüzdeki günlerde 1.30’a yükselmesi olasılığını göz ardı etmiyoruz.

Fransa seçimleri Euro açısından önemli bir risk…

 • Piyasaların ağırlık verdiği görüş, Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimini bu hafta sonu yapılacak ilk turda yarışı AB karşıtı, radikal sağcı aday Le Pen’in ardından ikinci sırada tamamlaması beklenen Macron’un kazanacağı yönünde.
 • Ancak son günlerde oylarını arttıran sosyalist aday Melanchon’un Macron’un önüne geçmesi ve ikinci turun iki radikal aday arasında gerçekleşmesi olasılığı göz ardı edilemiyor. Bu olasılık EUR açısından ciddi bir kuyruk riski oluşturacaktır.
 • Seçime ilişkin kaygıların EUR’ya kısa vadede olumsuz yansıyabileceği görüşündeyiz. Ancak USD’deki zayıf görünüm nedeniyle EUR’daki baskı  EUR/GBP gibi EUR/G10 çaprazlarında daha belirgin şekilde hissedilebilir.
 • Macron’un ikinci tura kalması durumunda önümüzdeki hafta EUR/USD’de 1.08 seviyesine doğru yükseliş görüleceği beklentisindeyiz. Ancak sürpriz bir sonucun aksi yöndeki yansıması çok daha sert olacaktır. 

TL’de Referandum sonrasında gözler TCMB’de…

 • Referandum sonrasında USD/TL kurunda görülen dalgalanmanın önümüzdeki günlerde yerini daha sakin bir seyre bırakabileceği beklentisindeyiz. Erken seçim riskinin gündemde olmaması TL açısından önemli bir riskin geride bırakılması anlamına gelse de, TL’de fiyatlanan oynaklığın sınırlı ölçüde gerilemesi ve yabancı yatırımcıların ilgisinin sınırlı kalması para biriminde kayda değer bir değerlenme görülmemesine yol açtı. 
 • USD/TL kurunu 3.60 seviyesine yaklaştıracak olası düşüşlerin yurt içinde kurumsal döviz talebi getireceği görüşündeyiz. Öte yandan, TCMB’nin sıkı likidite politikasını koruması kurda 3.70’li seviyelerin satış fırsatı olarak görülmesine yol açabilir. Ancak TCMB’nin 26 Nisan PPK toplantısında sıkılaştırıcı yönde sürpriz bir adım atması  USD/TL’yi 3.60’ın altına itebilir.

Teknik Görünüm:

EUR / USD – Alıcılar kendini hatırlattı…

Kaynak: Matriks

 • 1.06 bölgesinde geçtiğimiz hafta ayak sürüyen parite, kademeli ve temkinli alışlarla 1.07 üstüne taşındı. Ortalamaların aşılması pozitif, ancak piyasa hala sıkışık.
 • RSI osilatörünün bir süredir yatay piyasa bandını koruması, satışların derinleşebileceği ihtimalini azaltırken alıcılara da ümit veriyordu. Bu hafta, endeksin başını yukarı kaldırdığını ve üst banda taşınmak istediğini görüyoruz. 60 üzerinde bir RSI, piyasayı 233 günlük ortalaması üzerine taşıyabilir.
 • 233 günlük ağırlıklı ortalama, alıcıların ilk engeli ve 1.0760 etrafını çevreliyor. Burası direnç olarak kabul edilmeli, sonrasında ise 1.0810/40 bölgesi Şubat ayının «swing high» alanı olarak ikinci direnç sayılmalı. Aşağıda ise 1.06/1.0550 bölgesi hala ana destek.

USD / TL –  Satıcılar biraz daha agresif…

Kaynak: Matriks

 • 3.72-3.67 aralığında sıkışan paritede eğilim, satıcıların bir miktar baskı göstermesiyle aşağıya döndü. 3.67-3.66 aralığı alıcıların ilk önemli destek bölgesi
 • RSI osilatörünün 60 direncini aşamaması ve ivme kaybetmesi, satıcılara güven veriyor. 3,66 bölgesinin aşağı yönde kırılması, 30 altında bir RSI ile pekişirse orta vadeli trend aşağı yönde netleşebilir. Ancak bunu söylemek için henüz oldukça erken.
 • Simetrik üçgen içindeki hareket alanının bu hafta korunmasını bekliyoruz. Aşağıda 3.66, yukarıda ise 3.72 kritik bölgeler.

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri