Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

18 Ocak 2017, 08.00

TCMB likidite adımları ile oynaklığı azaltmaya çalışıyor…

 

TCMB’nin son bir haftalık dönemde TL/YP likiditesini etkileyecek düzenlemelerle döviz kuru oynaklığını sınırlamaya çalıştığı görülüyor. Atılan adımları kısaca değerlendirmek gerekirse:

 

  • TCMB 10 Ocak’ta Döviz ZK oranlarında 50 baz puanlık indirime gittiğini açıklarken, bankaların bankalar arası para piyasasından toplam borçlanmasına sınırlama getirdi.
  • Geçen hafta Perşembe gününden itibaren haftalık repo ihalesi açmayan TCMB’nin Çarşamba günkü dönüşü ile beraber piyasaya %8.0 oranından sağladığı fonlamanın tutarı 0 TL’ye indi.
  • Pazartesi gününden itibaren bankalara O/N borç verme oranından sağladığı fonlamayı azaltan TCMB böylece hem bankalar arası borçlanma maliyetlerinin yükselmesine hem de bankaların fonlama için %10 seviyesindeki geç likidite penceresini kullanmasına yol açtı. TCMB AOF maliyet Salı günü itibarıyla %9.04’e yükseldi.
  • TCMB Çarşamba günü yeni bir politika enstrümanını devreye alarak TL depo karşılığı döviz deposu (FX Swap) ihalesi açtı. Uygulamanın ilk  gününde US$ 500 milyonluk  ihale açan TCMB’nin bu adımının piyasalar üzerinde etkisi sınırlı kaldı.

 

TCMB’nin likidite adımlarının TL’yi 24 Ocak Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde sınırlı ölçüde ve geçici olarak destekleyebileceğini düşünüyoruz. Ancak TL’nin kalıcı olarak değer kazanması için 24 Ocak’ta önden yüklemeli bir faiz artırımı yapılması gerekeceği görüşündeyiz. Olası bir faiz artırımının USD/TL kurunda sert düşüşe yol açabileceğini, öte yandan, toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılmasının ise USD/TL’yi rekor seviyesine taşıyabileceğini düşünüyoruz.

 

Trump’ın açıklamaları kritik olacak…

 

  • Dolar Endeksi DXY bu hafta 55 günlük hareketli ortalamasının altına gerilerken ibre, son dönemde G10 para birimleri karşısında yön arayan USD aleyhine dönmeye başladı. Trump’ın, USD’nin özellikle Yuan karşısında değerli olduğunu söylemesi USD’yi baskı altında bırakan son gelişmeydi.
  • Perşembe günü yapılacak ECB toplantısının piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı kalması beklenebilir. Haftanın öne çıkan gelişmesi, görevini Cuma günü devralacak olan ABD Başkanı Trump’ın yapacağı açıklamalar olacak.
  • Trump’ın (i) maliye politikaları (iii) dış ticaret/gümrük uygulamaları (iii) USD’nin seviyesi konusundaki olası yorumları USD açısından önemli olacak. Ancak ‘Trump reflasyonu’ fiyatlamasının yeniden gündeme gelmesi ve USD’nin destek bulması için Trump’ın özellikle mali genişleme konusunda bazı somut adımlara işaret etmesi gerekecek. Dış ticarette korumacı yaklaşım konusunun vurgulanması durumunda bunun MXN ve CAD gibi para birimlerine olumsuz yansıması beklenebilir.

 

GBP’de görünüm nispeten olumlu

 

  • Hafta başında “sert Brexit” beklentilerinin fiyatlanmasıyla baskı altında kalan GBP/USD İngiltere’de Başbakan May’in (i) Brexit uzlaşmasının son halinin parlamentonun iki kanadında da oylanacağını açıklaması (ii) Brexit sonrası düzene kademeli geçiş yapılacağını vurgulanmasının etkisiyle %3’e yakın yükselerek 1.24 seviyesini test etti.
  • İngiltere’de gerek çekirdek, gerekse manşet enflasyonun Aralık’ta yıllık %1.6 değerini alarak beklentinin üzerinde artması da GBP’yi destekledi.

Son günlerdeki fiyat hareketlerinin ardından GBP/USD paritesinde 1.20 bölgesindeki orta vadeli destek seviyesinin daha da güçlendiği görüşündeyiz.

KISACA

USD/TL kurunda önümüzdeki günlerde oldukça oynak bir seyir görüleceği ve kurdaki yükseliş eğiliminin kısa vadede korunacağı beklentisindeyiz. G10 para birimlerinde görülmesini beklediğimiz sakin seyir nedeniyle USD/TL kurundaki olası yükseliş eğilimi GBP/TL ve EUR/TL çaprazlarına da önemli ölçüde yansıyacaktır. TCMB’den gelecek güçlü bir faiz artırımı sinyali ya da 2014 yılının Ocak ayına benzer şekilde, ‘olağanüstü PPK toplantısı’ yapılacağı yönündeki bir duyuru USD/TL kurunda sert düzeltmeye yol açabilecek potansiyel gelişmeler.

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri