Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

23 Ekim 2018, 08.00
  • Asya piyasalarında dün görülen pozitif rüzgar ABD piyasalarına yansımadı, Çin dünkü priminin yarısını bugün geri verdi. Yuan değer kaybetmeye devam ediyor, 6.95, emtia paraları yılın en düşüğünde, EUR ve Pound baskılı, TL çiftleri Perşembe günü gerçekleşecek olan PPK toplantısını bekliyor, Dolar endeksinin 96.00 seviyesini aşmasıyla birbirini tetikleyen kırılmalar devam edebilir.
  • Çinli yetkililerin ekonomiyi desteklemek için vergi kesintileri yapılabileceğini açıklaması hafta başında küresel risk iştahının görece artmasına sebep olsa da kazanımlar korunamadı. Devlet başkanı Xi Jinping özel sektöre güçlü destek vereceklerini söyledi. Off-shore Yuan değer kaybetmeye devam etti, 6.95.
  • Euro piyasası, Avrupa Birliği’nin İtalya bütçe taslağı değerlendirmesini bekliyor, cevap her an gelebilir. Eğer bütçe taslağı reddedilirse, bu, AB’de bir ilk olacak. İtalya-Almanya getiri farkı yükselmeye devam ediyor, risk primi yüksek, EURUSD paritesi 1.15 altında olgunlaşıyor, piyasa son iki ayın en düşüğünde.
  • Moody’s Cuma günü İtalya’nın notunu bir kademe indirdi ve görünümü durağan olarak belirledi. Bu indirim sonrası, İtalya’nın notu Baa3 ile artık yatırım yapılabilir seviyenin sadece bir kademe üstünde.
  • İngiltere Başbakanı May, Brexit anlaşmasının yüzde 95 tamam olduğunu söyledi. Konuya yakın kaynakların belirttiğine göre May, İrlanda sınır sorunu çözülene kadar İngiltere’yi Gümrük Birliği’nde tutma sözünü verdi. GBPUSD paritesi 1.3050 desteğinin altında olgunlaşıyor, görünüm negatif.
  • Bu hafta Perşembe günü PPK toplanıyor. Bloomberg anketine göre faiz artışı beklenmiyor. TL çiftleri dengeli, oynaklık düşük, 5 yıllık CDS ise 400 seviyesinin hemen altında. USDTRY paritesinde 5.69 ilk direnç, sonrasında 5.78 var, 5.50/51 bölgesi ise artık ana destek.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY ----
-
-
-

Haber Etiketleri