Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

24 Mayıs 2017, 08.00

FOMC tutanakları öncesi piyasa ihtiyatlı duruşunu koruyor…

  • Bugün ABD’de saat 21.00’da yayımlanacak olan FOMC tutanakları öncesi birkaç gündür süren satışlar sonrası Dolar kanadında realizasyonlar görüyoruz. EURUSD paritesi yeniden 1,12 altında, USDJPY paritesi ise 112,00 direncini zorluyor.

  • Moody’s’in Çin’in kredi notunu düşürmesi sonrası Asya piyasalarında görülen satış hareketi ABD endekslerine yansıdı. Yen’de ve Altın’da kısmi alışlar görülse de, Avrupa seansında piyasanın biraz daha rahatladığını ve risk iştahının arttığı dikkat çekiyor. Yen, yeniden 112 seviyesini zorlasa da, EURUSD paritesi hala 1,12 altında. CFTC verilerine göre, piyasa Euro kanadında alış yönünde yığılmaya devam ediyor. Teknik anlamda bu negatif bir görüntü. Paritenin yukarı yönlü ataklarının devam edebilmesi için alış kontratlarının azalması, haliyle de, EURUSD paritesinde satışlar beklenebilir.

  • Dikkat çekici pariteler arasında USDCHF sıyrılıyor. Yen’deki değer kaybına karşı İsviçre Frangı’nın değerlendiğini görüyoruz. Piyasa bir taraftan iştahlı görünse de, güvenli paralardaki pozisyonunu da çoğunlukla koruyor. USDCHF paritesi Şubat ve Nisan ayı diplerini de aşağı kırarak düşey trend kanalının destek seviyeleri olan 0,9750 bölgesine kadar sarkmış durumda.

  • TL kanadında bir uyumsuzluk olduğu söylenebilir. ZAR ve MXN gibi gelişmekte olan ülke paraları son üç gündür değer kazanırken Türk Lirası 3,56 üzerinde kararlı bir duruş sergilemekle birlikte Asya seansında 3,58 atağını yineledi. ABD borsalarına gelen alışlar ve Yen’deki değer kaybıyla parite yeniden 3,5650 düzeyinde. 3,53-3,62 arası bant hareketinin devam etmesi beklenebilir. Net bir yön için piyasanın yeni bir katalizöre ihtiyacı var.

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri