Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

14 Ağustos 2018, 08.00

DÖVİZ PİYASASI GÖRÜNÜMÜ

Küresel piyasalarda karışık bir görüntü hakim, risk iştahı düşük, Türkiye özelinde endişeler hisse piyasalarını baskılarken fonlama paraları da bu baskıdan payına düşeni alıyor. G10 paralarının çoğu negatif, yılın en düşüklerinden tepki vermeye çalışıyor, GOÜ paralarında ise hassasiyet yüksek. Piyasaların bir gözü TL’de ve Türkiye-ABD ilişkilerinde.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Brunson serbest bırakılana kadar ABD ile Türkiye arasında müzakere edilecek bir konu olmadığını söyledi. Kaynaklar, Bolton’un bu mesajı Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’a ilettiğini belirtti. Pazar gecesi 7.00 seviyesini aşarak rekor tazeleyen USDTRY paritesi, haftanın ilk işlem gününde BDDK ve TCMB’nin attığı adımlar sonrası kapanışını 6.88 civarında gerçekleştirdi. Türkiye’nin risk primi yüksek kalmaya devam ederken, parite 6.60 etrafında dengeleniyor.

Gelişen ülke merkez bankaları Türkiye piyasalarında yaşanan dalgalanmaya karşı piyasalarını korumak için önlemler almaya başladı. Arjantin Merkez Bankası pezoyu desteklemek için politika faizini yüzde 40’tan yüzde 45’e çıkardı ve olağanüstü ihalelerle $500 milyon satacağını açıkladı. Güney Afrika Merkez Bankası tehdit oluşması durumunda piyasalara müdahale edeceğini açıkladı. Endonezya Merkez Bankası rupideki değer kaybının sürmesi durumunda -- en kötü senaryoda -- dolar cinsi tahvil satmaya hazırlanıyor.

Raporun devamı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri