Araştırma / Döviz ve Altın

Haftalık Döviz Rehberi

26 Temmuz 2017, 08.00

Dolar’da dönüş işaretleri…

  • ABD’de tahvil faizlerinin belirgin şekilde yükselmesiyle beraber DXY’nin de destek bulmaya başladığı gözleniyor. Bu hareketin devam edebileceğini düşündüren birkaç sinyale değinmek gerekirse:

  • ABD’de ekonomik sürpriz  endekslerinin uzun vadeli diplerine ulaşması ülkede bir süredir hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin USD’de artık fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyor. 

  • Benzer şekilde, Trump hükümetinin yasama kabiliyetine ilişkin kaygıların, düşük enflasyon öngörüleri ve buna bağlı olarak şekillenen güvercince para politikası beklentilerinin de son haftalarda USD’de önemli ölçüde fiyatlandığı görüşündeyiz. Piyasalarda Fed’in 2017 yılı içinde bir faiz artırımına daha gitmesine verilen olasılık %40’a kadar gerilediği ve Fed faiz oranının 2018 yılı sonuna kadar ancak 40 baz puan kadar artacağı bir senaryonun fiyatlandığı mevcut tabloda, beklentilerin şahince yönde değişmesi riskinin ağırlık kazandığı görüşündeyiz.

  • USD’de uzun pozisyonların da önemli ölçüde azaltıldığı değerlendirilecek olursa, tahvil faizlerinin yükselmeye devam etmesi durumunda USD’nin daha belirgin şekilde destek bulmasını bekliyoruz.

  • Çarşamba akşamı sonuçlanacak FOMC toplantısından önemli bir iletişim değişikliği çıkması beklenmiyor. Halihazırda fiyatlanan beklentiler değerlendirdiğinde Fed temkinli bir çizgi benimsese dahi, toplantıdan piyasaları etkileyecek güvercince bir algı çıkması olasılığını düşük buluyoruz. (i) enflasyondaki düşük seyrin geçici olduğu yönündeki vurgunun muhafaza edilmesi, (ii) bilanço normalleşmesinin Eylül’de başlayacağına dair sinyal verilmesi hafif de olsa şahince bir algı yaratabilir. ABD’de haftanın kalanında perakende satışlar ve GSYH verileri takip edilecek..

KISACA

İlgili Ürünler

USDTRY, EURTRY, EURUSD ----
-
-
-

Haber Etiketleri