Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

11 Ekim 2017, 08.00

Tahvil Piyasası

  • Haftanı ilk işem gününde ABD ve Türkiye arasıdaki diplomatik tansiyonun yükselmesi ile getiri eğisi genelinde 40-50 bps yükselen tahvil faizleri Salıgünü bu yükseliş kımen geri verdi. İi yılı gösterge tahvilin bileşk faizi günü %12.24 seviyesinden, on yılı tahvilin faizi ise %11.39 seviyesinden tamamladı.
  • Tahvil piyasasıdaki dalgalıseyrin önümüzdeki günlerde korunabileceğ ve ulaşıan seviyelere karşı özellikle yabancıyatııcıarı alı ilgisinin bir süre daha düşk kalacağıgörüşndeyiz. TL hareketleri tahvil piyasasıda yön belirleyici olmaya devam edecektir.
  • Siyasi risklerden kaynaklanan hareketlerin ötesine baktığııda, yüksek seyreden enflasyon, TCMB’nin sııpolitika duruş ve artan arza ilişin kaygıarı tahvil faizlerini önümüzdeki haftalarda yüksek seviyelerde tutmaya devam edeceğ beklentisindeyiz.
  • Küresel tahvil faizlerinin yükselmeye devam etmesiyle beraber GOÜ tahvilleri geneline sermaye akılarıı yavaşamasıbeklenebilir. İi yılı gösterge tahvilin bileşk faizinin önümüzdeki aylarda %12 seviyesinin üzerinde kalabileceğni düşnüyoruz. 10 yı vadeli tahvilin bileşk faizinin %11 seviyesinin altıa gerilemesini beklemiyoruz.
  • Özellikle kıa vadeli tahvil faizleri, son yılarda görülen zirve seviyelerine ve dolayııla cazip bulunabilecek bir noktaya ulaşışolsa da, tahvillerde alı için aceleci davranmamaktan yanayı.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri