Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

16 Ekim 2018, 08.00

TAHVİL PİYASASI

  • Hisse senedi piyasalarındaki dünkü kayıplar sonrası bugün hafif alışlar var, Asya piyasaları kısmi pozitif, ABD 10 yıllık getirisi %3.17 üstünde, pozitif, off-Shore Yuan 6.92 üstünde, Dolar endeksi ise onca hengameye rağmen hala 95.00 üstünde. Küresel piyasadaki ana temanın değişmediğini, piyasa oyuncularının Dolar pozisyonlarını koruduğunu görüyoruz. Varlık rotasyonu açısından bir değişiklik olmadığını, tahvillerdeki satışın sürdüğünü değerlendiriyoruz.
  • Hisseden çıkan paranın riskten kaçınma mantığıyla tahvillere girmediğini, aksine getirilerin yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. ABD getirilerinin yükselmesiyle beraber Almanya ve İtalya’da da getirileri yükseliyor. İtalya 2019 bütçe taslağını AB'ye gönderdi. Taslakta %2.4 bütçe açığı hedefleniyor. AB, halihazırda %1.9-2.00 civarında bir bütçe açığı talep etmişti, buna rağmen taslak %2.4 hedef ile gönderildi. AB'nin ilk değerlendirmesini sunmak için bir haftası olacak, taslak reddedilebilir. Yarın ve Perşembe günü Avrupa Birliği Liderler Zirvesi gerçekleştirilecek. İtalya Başbakanı Conte'nin zirvede bütçe için ikna konuşmaları yapması bekleniyor. İtalya-Almanya 10 yıllık getiri farkı 300 baz puana dayandı, 2013/14’ten bu yana en yüksek seviye.
  • Çarşamba günkü kritik liderler zirvesi öncesi Londra ve Brüksel’den yumuşak Brexit açıklamaları geldi. Haftasonu sonuca ulaşmayan görüşmelerin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May "İngiltere ve Avrupa Birliği’nin tamamen ayrı görüşte olduğunu düşünmüyorum." açıklaması yaptı.TL çiftleri haftaya 5.90 altında başladı ve USDTRY paritesi 5.75 seviyesine kadar geriledi; geçen hafta rahip Brunson’ın serbest kalması ve ABD-Türkiye arasındaki pozitif yazışmalar sonrası 5 yıllık CDS de 400 seviyesinin altına kaydı, 390.
  • TCMB’nin PPK toplantısı 25 Ekim tarihinde yapılacak. Eylül ayındaki olumsuz enflasyon görünümünün ardından gelen enflasyon ile mücadele programı Ekim ayı enflasyonunda sapma yaratabilir. PPK toplantısı için OIS piyasasında henüz bir faiz artış beklentisi fiyatlanmıyor.
  • Eurobond tarafında, Dolar bazlı Devlet tahvillerinde 2034-38 vadeleri cazip buluyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri