Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

21 Haziran 2017, 08.00

TL Tahvil Piyasası

■ TCMB, geçen hafta Perşembe günü yapılan PPK toplantısında O/N borçlanma faizini %7.25’te, haftalık repo faizini %8.00’de, O/N borç verme faizini %9.25’te, GLP faizini ise %12.25’te sabit tuttu. TCMB’nin enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları için bir risk oluşturduğu ifadesi koruduğunu gördük. Merkez Bankası ayrıca enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği yönündeki mesajını da yineledi.

■  TCMB Salı günü piyasayı 96.46 milyar TL’si GLP’den olmak üzere toplamda 106.8 milyar TL fonlarken, ortalama fonlama maliyeti (AOFM) %11.96 oldu. AOFM’nin son günlerde istikrarlı olarak %12’nin hafif altında seyrettiği gözleniyor. Fonlama maliyetinin bir süre daha yüksek tutulması beklenebilir.

■ Günlük dalgalanmaların ötesine bakıldığında, küresel koşulların riskli varlıklar açısından destekleyici kalması ve TCMB’nin sıkı likidite duruşunu şimdilik koruması, TL’nin hafif de olsa değer kazanmasına ve yurt içi tahvil piyasasında alıcılı bir seyir izlenmesine yol açabilir. Bu çerçevede, TL cinsi tahvil faizlerinin mevcut seviyelerden hafif gerileyebileceğini ve alımların uzun vadeli tahvillerde yoğunlaşacağını düşünüyoruz.

■ Enflasyon görünümünün bir miktar normalleşmesi ile birlikte, TL’deki değerlenme sürecinin de katkısıyla TCMB’nin yaz aylarında likidite duruşunda sınırlı ölçüde de olsa gevşemeye gidebileceğini düşünüyoruz. Likidite politikası duruşunda sınırlı ve kontrollü bir gevşeme önümüzdeki dönemde kısa vadeli tahvilleri (2 yıla kadar olan vadeler) olumlu etkileyecektir.

■ Portföyler için değerlendirilebilecek tahviller kısa vadelerde 14.02.2018 ve 20.09.2019 vadeli, uzun vadelerde ise 11.02.2026 ve 24.02.2027 vadeli tahviller.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri