Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

22 Şubat 2017, 08.00

TL tahvil piyasasında son haftalarda oluşan pozitif havanın devam ettiğini görüyoruz. 2016 yılında fazlaca satılan TL döviz kuru, Şubat ayı başından bu yana geriledi. Bununa beraber uzun vadeli faizlerinin gerilediğini gördük.

TCMB’nin para politikasındaki sıkı duruşuna devam etmesini bekliyoruz. Şu an için ortalama fonlama maliyeti %10.35-%10.40 arasında seyretmeye devam ediyor. Küresel olarak döviz talebinin artmadığı ve böylece TL üzerindeki baskının artmadığı durumda ortalama fonlama maliyetinde bir değişiklik beklemiyoruz. TL’de baskının arttığı durumda ise TCMB’den ek sıkılaştırma adımlarının gelmesiyle ile ilk adımda kısa ve uzun vadeli tahvil faizlerinde artış, sonrasında uzun vadeli tahvil faizlerinde gerileme bekleriz.

Ülke risk primindeki gerilemenin nedeni döviz kurunun gerilemesi, jeopolitik risklerin azalması, terör olaylarının azalması oldu. Fakat, ülke risk primini yansıtan diğer önemli metrikler; ekonomik büyüme, döviz açık pozisyonu, kamu maliyesi ve borçluluk oranlarının iyileşmediğini düşünüyoruz bu sebep ile Türk Eurobondlarda temkinli duruşumuzu koruyoruz.  2030 vadenin altındaki Eurobondları tercih etmelerini öneriyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri