Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

24 Mayıs 2017, 08.00

Tahvil Piyasası

  • Geçtiğimiz hafta tahvil faizlerinin küresel piyasalar genelinde etkili olan risk azaltma eğilimi ile dalgalandığını gördük. Geçen hafta %10.90’ın üzerine kadar yükselen 10 yıllık tahvil faizi haftanın ilk günlerinde bu yükselişi neredeyse tamamen geri verdi. Benzer şekilde, %11.60’a kadar yükselen 2 yıllık gösterge tahvilin faizi bu hafta yeniden %11.5’in altına geriledi.

  • TCMB’nin ortalama fonlama maliyeti %11.90-%11.95 bölgesinde yatay seyretmeye devam ediyor. Bu tablonun kısa vadede korunması beklenebilir.

  • Hazine Salı günü düzenlediği 13 Aralık 2017 vadeli bono ihalesinde ortalama %11.65 bileşik faiz ile 170 milyon TL’si kamudan, 480.8 milyon TL’si piyasadan olmak üzere toplamda 650.8 milyon TL borçlandı. Bu ay yeni iki yıllık gösterge tahvilini ihracını ve beş yıllık tahvilin yeniden ihracını gerçekleştiren Hazine, borçlanma programını bono ihracıyla tamamladı. Hazine, Mayıs ayında öngörüsünün üzerinde bir miktarda borçlanmış oldu.

  • Kredi büyümesi de güçlü seyrederken, banka mevduat faizlerinin TL piyasasının sıkışık olması ve TL talebinin kuvvetli olması sebebi ile yükselmeye devam ettiğini hatırlatalım. Yaz aylarında gerilemesi beklenen enflasyon ile birlikte TL’nin reel faiz getirisinin yükselmesi olası. Bu da hemen olmasa da, enflasyon zirve seviyesine ulaştıktan sonra TCMB’nin para politikasını gevşetme olasılığını arttırıyor. Bu yönde bir adım verim eğrisindeki ters eğimin azalmasına yol açarak kısa vadeli tahviller için destekleyici olacaktır.

  • Yukarıda belirttiğimiz sebepler dolayısıyla yatırımcılara TÜFE’ye endeksli tahvillerin portföy ağırlığını azaltıp, 0-2 yıllık tahvillerde ağırlığı arttırmalarını öneriyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri