Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

14 Ağustos 2018, 08.00

TAHVİL PİYASASI

ABD Başkanı Donald Trump, 2019 yılı savunma harcamaları tasarısını imzaladı. Tasarı kapsamında, ABD Savunma Bakanlığı 90 gün içerisinde ABD-Türkiye ilişkilerine dair bir rapor hazırlayacak. Ayrıca, rapor hazırlama sürecinde F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engelleyen bir madde de tasarıda yer alıyor.

Diğer yandan, Beyaz Saray ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın bir araya gelerek rahip Andrew Brunson hakkında görüşme yaptığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Temmuz’da yayımlanan iç borçlanma stratejisi takviminde bulunan 10 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihracının gerçekleştirilmeyeceğini, sadece 7 yıl vadeli değişken faizli tahvili ihraç edeceğini duyurdu. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, takvimde yer almamasına rağmen dün 91 gün vadeli kuponsuz bono ihalesi yaptı.

Pazartesi günü repo ihalesi açmayan Merkez Bankası bugün de repo ihalesi açmazken, döviz depo ihalelerinde de TL faizi yukarı çekti. TCMB’nin bugünkü TL karşılığı döviz depo ihalesinde TL faizi yüzde 19,25; dolar faizi yüzde 2 olarak belirlendi. Pazartesi günkü ihalede TL faizi yüzde 17,75 olmuştu. 

Yabancı yatırımcılarla ilk telekonferans görüşmesini gerçekleştirecek Albayrak, son ekonomik gelişmeler sonrasında küresel yatırımcılara mesajlarını doğrudan iletecek. Telekonferansa, ABD, Avrupa ve Ortadoğu'daki yatırımcılar başta olmak üzere dünya genelinde 750-1000 katılımcının iştirak etmesi bekleniyor.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri