Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

06 Aralık 2017, 08.00

TAHVİL PİYASASI

  • Pazartesi günü açılanan ve beklentilerin oldukça üzerinde gelen Kası ayıenflasyonu sonrasıda tahvil piyasasıda kımi bir rahatlama gördük.
  • Çelişili görünen bu durum, TCMB’nin enflasyon beklentilerini kontrol altıa alabilmek için faiz artıacağıbeklentisinin etkisiyle uzun vadeli tahvillere gelen alılarla açıanabilir. Nitekim on ve iki yılı tahvil faizleri arasıdaki fark (10-2) ile ölçülen getiri eğisi eğminin -130 bps’ye ulaşığıgözleniyor.
  • Piyasadaki genel beklenti TCMB’nin 14 Aralı PPK toplantııda GLP (geç likidite penceresi) faiz oranıda 100-200 bps’lik bir artııa gideceğ yönünde. Bu yönde bir adı attığıtakdirde kendine ek sııaşıma için alan açacak olan TCMB’nin bunu takip eden dönemde ortalama fonlama maliyetini ne ölçüde artıacağıpiyasaları tepkisi açııdan önemli olacak.
  • Tahvil piyasasıda haftanı ilk gününde etkili olan alıııseyir Salıgünü yerini daha yatay bir görünüme bıaktı. Enflasyon görünümünün ötesine baktığııda, tahvil piyasasıda son haftalarda yaşnan hareketlerin büyük ölçüde risk algııdaki artışı ve döviz kuru hareketlerinin bir yansıasıolduğnu hatılatalı. Risk algııı normalleşesi durumunda, faiz oranlarıda gerilemenin sürdüğnü görebiliriz. Bu yönde bir gelişe on yılı tahvil faizini %12’nin altıa getirebilir.
  • Ancak kıa vadeli tahvil faizlerinin yıı son haftalarıda görece yüksek seviyelerde kalmaya devam edeceğ düşncesindeyiz. Risk algııı azalmasıve TCMB’nin faiz artıııa gideceğ yönündeki beklentinin güçlenmesi daha çok uzun vadeli tahvillere (7-10 yı) olumlu yansıa potansiyeline sahip.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri