Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

18 Nisan 2017, 08.00
  • 16 Nisan referandumu önce tahvil faizlerinin yükseldiğini referandum sonrası ise tahvil faizlerinin verim eğrisi boyunca 20-30 bps gerilediğini gördük. Fakat, faizlerdeki bu gerilemeyi ralli olarak nitelendirmenin doğru olmayacağı düşüncesindeyiz. Bu gerilemenin enflasyon görünümü sebebi ile kısa süreceğini bekliyoruz.
  • Pazartesi günü açıklanan TCMB beklenti anketinde enflasyon görünümü bozulmaya devam ediyor. Buna ek olarak, Mart ayı bütçe dinamikleri de olumsuz olmaya devam ediyor. Bütçenin alt kalemleri teşvik ve vergi indirimleri ile zayıflıyor. Bu gelişmeler uzun vadeli borç dinamikleri açısından olumsuz.
  • Bu hafta tahvil piyasası açısından önemli bir veri açıklanmıyor. Fakat önümüzdeki hafta Çarşamba (26 Nisan) yapılacak TCMB PPK toplantısı tahvil piyasası açısından önümüzdeki 7 günlük sürede en önemli konu.
  • Kuzey Kore’nin son haftalarda sıkça balistik füze denemesi yapıyor. ABD donanmasının bir kısmını Kore yarımadasına yönlendirmesinin ardından yükselen küresel jeopolitik riskler güvenli liman atfedilen ABD tahvillerine ilgiyi arttırıyor ve faizler düşüyor.
  • Küresel jeopolitik risklerin artması Eurobond fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor.
  • Türkiye özelindeki siyasi risklerin 16 Nisan’da düzenlenen referandum sonrası azaldığını görüyoruz. Bu da Eurobondlar açısından olumlu oluyor. Fakat önümüzdeki dönemde asıl olarak küresel tahvil faizlerinin seyri önemli olacak.

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri