Araştırma / Tahvil ve Faiz

Haftalık Tahvil Raporu

16 Mayıs 2018, 08.00

TAHVİL PİYASASI

  • TL gelişmekte olan ülke para birimleri ile beraber değer kaybederken, tahvil faizlerinin de sert şekilde yükseldiğini gördük. Salı günü %17 seviyesinin üzerine kadar yükselen İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi %16.70’li seviyelerde bulunuyor. On yıllık tahvil faizi ise %14.83 ile tarihi zirvesinde.
  • Tahvil piyasasında son günlerde (i) faizlerin getiri eğrisi genelinde sert şekilde yükseldiği, (ii) getiri eğrisindeki ters eğimin iyice belirgin hale geldiği görülüyor. Piyasalarda hem risk algısındaki bozulmanın hem de faiz artırımı olasılığının fiyatlandığını söylemek mümkün.İki ve on yıllık faizler arasındaki fark ile ölçülen getiri eğrisinin ters eğimi (inversion) geçen hafta 230 baz puanı aşarak tarihi rekorunu kaydetti.
  • Swap eğrisine göre TCMB’nin faizi 3 ay içinde 150-200 baz puan daha artırması fiyatlanıyor. 7 Haziran’daki toplantı öncesinde bu beklentinin ve fiyatlamanın dış gelişmelere göre daha da artması mümkün.
  • Hazine Müsteşarlığı Salı günü düzenlediği iki (2019) ve beş (2023) yıllık tahvillerin yeniden ihracında toplamda TL 3.2 milyar TL ile 4.4 milyarlık öngörüsünün altında borçlanma gerçekleştirdi.
  • Tahvil piyasasında faiz artırımı beklentileri ve TL’nin seyri takip edilecek. TL’nin istikrar kazanması özellikle uzun vadeli tahvil faizlerinin biraz gerilemesine imkan sağlayabilir.
  • Ancak tahvil piyasasında likiditenin nispeten düşük kaldığını ve faizlerin gün içinde sert hareketler sergilemeye devam ettiğini görebiliriz. TL cinsi tahviller konusunda temkinli bir yaklaşım benimsemekten yanayız.

 

KISACA

İlgili Ürünler

TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri