Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

09 Ocak 2018, 08.00

GENEL GÖRÜNÜM

■ Yılın ilk haftasında küresel risk iştahının yüksek seyrettiğini ve USD’nin dünya para birimlerine karşı baskı altında kaldığını gördük. USD yeni haftaya tepki hareketiyle başlasa da, bu eğilimin kalıcı olmasını beklemiyoruz.

■ Bu hafta ABD’de enflasyon verileri, Fed konuşmacıları ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Fed’in Mart’ta faiz artırımına gitmesine %75 olasılık verilirken, Fed konuşmacılarından gelecek mesajların USD’ye anlamlı bir destek sağlamasını beklemiyoruz.

■ Küresel piyasalar genelinde risk iştahının yüksek seyretmeye devam edeceği ve yurt içi piyasalardaki olumlu seyrin korunacağı beklentisindeyiz. USD/TL kurunun orta vadede gerilemeye devam edeceği, tahvil faizlerinin de daha düşük seviyelerde oluşabileceği görüşündeyiz.

 

EKONOMİ

■ Kasım ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış bazda yıllık %7.0 ile beklentilere paralel arttı. Arındırılmamış sanayi üretimi yıllık %6.9 artarken; aylık bazda artış %0.3 ile Ekim ayının (%0.8) altında kaldı. Veriler, 4. Çeyrekte büyüme eğiliminin yavaşlasa da güçlü kaldığına işaret ediyor.

■ Büyüme verileri için önemi azalsa da sanayi üretimi, büyüme görünümü eğilimini yansıtması açısından önemini koruyor. Arındırılmamış bazda sanayi üretimi Kasım itibariyle 3 aylık bazda yıllık %9.6, Ekim- Kasım’da %8.0 ile güçlü artmaya devam etti. Takvim etkisinden arındırılmış bazda sanayi üretim artışı da Ekim-Kasım’da yıllık %7.2 ile yüksek. Aralık ayı öncü göstergelerinin büyüme eğilimin devam ettiğine işaret etmesi, 2017 yılı tamamı için %7.0 civarında olan büyüme tahminimizi destekliyor. Ayrıca verilerin genele yayınlan bir toparlanmaya işaret etmesi de olumlu.

■ 3. çeyrek GSYH büyüme verisinin %11.1 ile beklentilerin üzerinde gelmesi sonucunda yılın ilk 3 çeyreğinde yıllık büyüme %7.4 oldu. 4. çeyrek büyüme göstergeleri büyüme eğiliminin yavaşlasa da gücünü koruduğuna işaret ediyor. 2017 tümünde büyümenin %7.0’ye yakın gerçekleştiğini düşünüyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri