Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

17 Nisan 2018, 08.00

 

■ ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hafta sonu Suriye’de Şam Hükümetine ait bazı tesislere hava saldırısı düzenlemiş olması ilk bakışta risk algısını artıracak bir gelişme olarak görülebilir. Ancak müdahalenin kapsamının oldukça sınırlı kalması ve ABD Başkanı Trump’tan gelen ‘görev tamamlandı’ mesajı, harekatın küresel piyasalara yansımasını sınırladı. Bu hafta ABD’nin Rusya’ya uygulayacağı olası ek yaptırımlar ve Rusya’dan gelecek karşılıklara ilişkin haber akışı takip edilecek .

 ■Ocak’ta işsizlik oranı, önceki aya göre 0.4 puan yükselişle %10.8 oldu. Ancak Ocak ayları mevsimsel nedenlerle işsizlik oranının arttığı dönemler olduğu için bu yükseliş beklentiler dahilinde. Son on yılda, Ocak ayı işsizlik oranları Aralık ayındaki oranın ortalama olarak 0.6 puan üzerinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına kıyasla işsizlik oranında belirgin bir düşüş olurken; (Ocak 2017: %13.0) seviye, 2014 yılından bu yana en düşük Ocak ayı gerçekleşmesi oldu. Geçen yıl %51.5 olan işgücüne katılım oranı ise Ocak’ta %52.1 seviyesine çıktı.

■ Mart ayında vergi gelir artışı güçlü seyretmeye devam ederken; gider artışı da yüksek kaldı. Mevsimsel olarak açığın yüksek olduğu Mart ayında bütçe performansında önceki yıla önemli bir değişim olmadı. Özellikle Ocak ayında özelleştirme gelirinin olmamasının etkisiyle 1Ç18’de bütçe performansı 2017 yılına göre daha zayıf gerçekleşti. Tahmini GSYH’a göre 1Ç18 itibariyle bütçe açığı/GSYH %1.6’ya yükselirken; faiz dışı fazla/GSYH %0.2’ye düştü.

■ Şubat ayında sanayi üretimi arındırılmamış ve takvim etkisinden arındırılmış bazda yıllık %9.9 ile piyasa ortalama beklentisi olan %10.4’ün sınırlı altında gerçekleşti. Aylık bazda ise sanayi üretiminde Ocak ayına göre %0.2 azalma var. Yıllık bazda yılın ilk iki ayında baz etkilerinin de etkisiyle sanayi üretimindeki artış %10.9 ile yüksek seyretmeye devam etse de aylık bazda üretimin son aylarda düşüş eğiliminde olması büyüme eğilimindeki normalleşme beklentilerini teyit ediyor. Baz etkilerinin gücünü kaybedeceği önümüzdeki aylarda sanayi, üretiminde yıllık bazda da hız kaybı olmasını bekliyoruz. 2018 yılı için büyüme tahminimiz %4.5 seviyesinde. Tahminimiz üzerinde kamu kaynaklı olası destekler yukarı, finansal piyasalardaki gelişmeler aşağı yönlü riske işaret ediyor.

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri