Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

01 Nisan 2019, 08.00
  • Çin’de ekonomik aktiviteye ilişkin son veriler pozitif gelmeye devam ediyor. Asya borsaları %2 üzerinde primli, ABD vadelileri de %1 artıda. Risk iştahında belirgin bir artış var, döviz piyasalarında ana para birimlerinin, emtia paralarının ve GOÜ paralarının Dolar’a karşı değer kazandığını izliyoruz, günün devamında bu hava devam edebilir, ancak hafta boyunca takvim yoğun olacak.
  • Türkiye’de dün yapılan yerel seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre Cumhur İttifakı %51.67 oy alırken, Millet İttifakı’nın oy oranı %37,53 oldu. Seçim sonuçlarında piyasalar açısından önemli olabilecek en önemli gelişme İstanbul’un durumu. Saat 09.00 itibarı ile henüz sayım bitmiş değil ve adaylar arasındaki fark oldukça yakın. Bu durumda her iki tarafın da itiraz yoluna başvurması ve sayımın tekrarlanması yüksek olasılık. Sürecin uzaması yurtiçi piyasalarda oynaklığı artırabilir. Öte yandan siyasetin geride kalması ile birlikte piyasalar açıklanması beklenen reform paketine odaklanacaklar.
  • Bu hafta ABD-Çin görüşmeleri Washington'da devam edecek, İngiltere’de Brexit sürecinde sona yaklaşılıyor, hafta boyunca Avrupa Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye ilişkin veriler, Çarşamba Türkiye’de enflasyon, Cuma günü ise ABD istihdam verileri döviz piyasalarında takip edilecek.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri