Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

03 Aralık 2018, 08.00
  • Arjantin’de G20 Zirvesi’nde bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping 90 gün boyunca yeni tarife artışına gidilmemesi konusunda anlaştı. Gelecek 3 ayda iki ülke bir anlaşmaya varmak için müzakerelere devam edecek. Halihazırda yapılan tarife artışları uygulanacak. Buna karşın 1 Ocak’ta 200 milyar dolarlık Çin malına yönelik yüzde 10 tarifenin yüzde 25’e yükseltilmesi kararı uygulanmayacak.
  • Bu hafta, 5 Aralık'ta Fed Başkanı Powell Kongre'deki Ekonomi Komitesi'ne sunum yapacak. Son ekonomik görünüm ve para politikası hakkında açıklamalar ve sorular gelecek, komitede Temsilciler Meclisi ve Senato'dan 10'ar üye var. Küresel Dolar fiyatlaması ve tüm para birimleri için önemli.
  • 6 Aralık'ta OPEC toplantısı var. Dün, Rusya Enerji Bakanı Novak, petrol piyasalarını dengelemek için bir çözüm bulabileceklerini açıklamıştı. Kesintiler gündeme gelebilir, bu da petroldeki düşüşü dengeleyebilir. 2019 fiyatlamaları, GOÜ paraları için oldukça önemli.
  • 11 Aralık'ta İngiltere'de Parlamento'da Brexit oylaması var. Anlaşma meclisten geçerse risk iştahında ciddi bir artış olabilir, ancak geçmeme olasılığı daha yüksek, son gelen açıklamalar bu yönde. Dolayısıyla bu da, başta İngiliz varlıkları ve AB, Euro varlıkları için negatif. İngiltere, aylar sürebilecek (Mart 2019, Brexit için son tarih) bir kaos ortamına çok yakın.
  • 19 Aralık'ta Fed toplantısı var. Yılın en önemli fiyatlamaları bu toplantıda şekillenecek. Faiz artışı kesin, önemli olan 2019'daki faiz patikası. Tüm piyasalar için belirleyici olacak.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri