Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

04 Mart 2019, 08.00
  • ABD vadelileri ve Asya piyasaları haftaya primlerle başlıyor; ticaret iyimserliği hakim, Yuan değer kazanıyor, Dolar, ana para birimlerine karşı baskılı. Bu hafta gündemi yoğun; bugün Türkiye’de enflasyon ve Çarşamba günü PPK toplantısı, Perşembe ECB toplantısı, Cuma ise ABD istihdam verileri piyasaları büyük ölçüde şekillendirebilir.
  • Bloomberg’e bilgi veren iki kaynağa göre ABD ve Çin, ticaret savaşında anlaşmaya varmak üzere. Kaynaklar Çin’in nihai anlaşma için ABD’nin 200 milyar dolarlık ürüne uyguladığı tarifeleri ilk günden kaldırılmasını istediğini bildirdi. WSJ’nin haberine göre ise Çin, ABD’den ithal edilecek tarım, kimyasal, otomotiv ve diğer ürünlerde daha düşük tarife uygulamayı teklif ediyor. WSJ kaynaklarına göre iki ülke arasındaki politik anlaşmazlıklar ise sürüyor. Bu arada ABD ile Çin arasındaki gerginliğin bir diğer ayağı olan ve Kanada’da yargılanan Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun ABD’ye yollanması için duruşma süreci başlatıldı. Risk iştahı yüksek, ABD vadelileri haftaya primlerle başladı. Yuan alışları Dolar’ı aşağı itiyor.
  • Yurtiçinde, haftanın ilk günü Şubat ayı enflasyon verisini karşıladık. Manşet rakam, aylık bazda piyasa beklentisinin altında %0.16 yükseldi ve böylece yıllık rakam %20.35’ten %19.67’ye düştü. Çekirdek, ÜFE enflasyon rakamlarındaki gelişim de manşet rakamlardaki olumlu görünümü destekledi.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri