Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

05 Kasım 2018, 08.00
  • Geçtiğimiz hafta oluşan ABD-Çin iyimserliği geri alınıyor, Asya borsaları %2’ye yakın negatif. Satış dalgasında Trump’ın danışmanı Larry Kudlow’un "Trump-Xi görüşmesinden detaylı ticaret anlaşması beklemeyin" açıklaması etkili oldu. Çin lideri Xi Jinping ise bu sabah yaptığı konuşmada ithalata yönelik tarifeleri indirme sözü verdi. Off-shore Yuan geçen hafta anlaşma çıkabileceği beklentisiyle 6.83 seviyesine kadar düzeldikten sonra haftaya 6.91 üzerinde başladı. Risk iştahı zayıf, Dolar endeksi 96,00 üzerinde güçlü, ABD 10 yıllık getirisi ise %3.20 üzerine taşındı.
  • ABD'nin İran'a yönelik petrol ve mali yaptırımları bugün itibariyle devreye girdi. İran’a yönelik yeniden başlayan ABD yaptırımlarıyla İran'ın petrol, nakliye, sigorta ve bankacılık sektörlerinde 300 yeni kişi ve kuruma da uygulanacak. Yaptırımlar ve yaptırımlar için istisna alacak ülkelere ilişkin detayların, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından bugün 16.30'da gerçekleşmesi beklenen basın toplantısında açıklamaları bekleniyor.
  • Merakla beklenen Ekim ayı enflasyonu bugün açıklandı. TÜFE aylık %2.67 ile beklentilerin sınırlı üzerinde gerçekleşti, yıllık TÜFE ise %24.52’den %25.24’e yükseldi.
  • Bugün ABD’de ISM Hizmet açıklanacak, 61.6’dan 59.1’e gerileme bekleniyor. Ara seçimler ise yarın. FOMC toplantısı ise 8 Kasım’da gerçekleştirilecek, faiz artış beklentisi yok, artışın bu toplantıda değil Aralık toplantısında yapılması bekleniyor.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri